selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Konuk Yazar: “Dışarıdan Bir Gözle İnsan Kaynakları”

Yorum bırakın

insan-kaynaklari

Blogunu keyifle takip ettiğim bir arkadaşıma sordum: “İnsan Kaynakları’nı nasıl bilirsin?”

 

İşte Cevabı:

 

 

İnsan kaynakları… Kiminin korkulu rüyası, kiminin hayatının rüyası…

Bir Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olarak, okul bittiği anda döne döne İnsan Kaynakları alanında iş aramaya başlamıştım. Tabir-i caizse insan kaynakları olsun da nerede olursa olsun düşüncesindeydim. 4 yıllık iyi bir üniversiteden mezundum, birçok büyük firmada staj deneyimim vardı, ama gel gör ki İnsan Kaynakları alanında herhangi bir tecrübem yoktu.

Nedendir bilmem, insan kaynakları alanına resmen aşıktım. Bu nedenle insan kaynakları pozisyonlarıyla ilgili gitmediğim görüşme kalmadı. Fakat şöyle bir sorun vardı, firmalarda hep son ikiye kalıp, son aşamada eleniyordum. Nedenini sorduğumda ise hep o klişe cevabı alıyordum: “Seçilen adayın daha önce insan kaynakları alanında deneyimi var.”

Kısacası herkesin ortak sorununu yaşıyordum: TECRÜBE!

Hep kurulan cümledir ya hani, “Tecrübeli eleman arıyorsunuz ama bizi işe almazsanız tecrübe edinemeyiz ki!”… Ben de tam olarak her olumsuz cevabı alışımda aynı yakarışlarda bulundum. Zaman geçtikçe, her son aşamada elendiğimi gördükçe insan kaynakları alanına olan sempatim giderek azalmaya, yetmezmiş gibi bir de bu alana antipatim artmaya başladı.

İşin kötüsü bu durum sadece insan kaynakları alanındaki başvurularda geçerli değildi. Türkiye’deki herhangi bir kurumsal firmanın herhangi bir ilanına başvurduğumuzda hep aynı sorunla karşılaşıyorduk: Tecrübe…

Türkiye’de IK anlayışı, eleman eleme yöntemi, tecrübeye dayalı… Yani tecrübesizsen elenirsin. Hatta o kadar ki kariyer siteleri bile buna göre belirlenmiş filtreleme sistemlerine sahip. İlanda yazan tecrübeye sahip değilseniz CV’niz kafadan eleniyor…

Şimdi diyeceksiniz ki yetiştirilmek üzere elemanlar pozisyonlarına başvur sen de… O zaman ben de size şu soruyu soracağım, Türkiye’de iş arayan tecrübesiz kaç kişi var ve bu tarz ilanları yayınlayan kaç firma var?

Hatta o alanda veya başvurduğu pozisyonda deneyimi olmayıp ama aslında tam da o pozisyon için yaratılmış kaç cevher var?

Türkiye’de IK anlayışı bu şekilde olduğu sürece, 5 yıllık tecrübesi olup aslında o iş için hiç de uygun olmayan insanlar o sizin istediğiniz pozisyonda yerini alacak… Ve yine ne acıdır ki firmalarda yönetim anlayışı değişmediği sürece, ülkemizde tecrübesiz olanlar elenecek, “patronun yeğenleri” kırmızı koltuklarda oturacak.

 

Eda Kulaksız

http://edakulaksiz.blogspot.de/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s