selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Antik Çağ Filozofu Heraklit’ten Türkiye’deki Eğitim Sistemine Dair…

1 Yorum

egitim-sistemiÜlkemizdeki eğitim düzeni, eğitim müfredatı, eğitim ortamı, kılık-kıyafet yönetmelikleri…

Seçme ve yerleştirme sınavlarının biçimleri, sınavların içeriği, sınavların isimleri…

Eğitimcilerin eğitimci olmaya hak kazanmak için girmek zorunda oldukları sınavlar, o sınavların içeriği, sınav salonlarına girme koşulları, sınava kayıt yaptırmak için ödenmesi gereken ücretin miktarı, şaşırtıcı yöntemlerle kopya skandalları…

Kısaca “Türkiye’de Eğitim Sistemi” her sene, bazen her gün, bazense gün içinde birkaç kez değişse ve bunların hep gelişime yönelik olduğu iddia edilse de gelişememişliğin, “gelişmeye çabalıyor”luğun bir göstergesi bizim bu sirkülatif eğitim sistemimiz. Hani öğretmenlerin klasik sözüdür, “Sizin çocuk zeki ama çalışmıyor”, bu da öyle işte, üstelik biz çalışıyoruz da ama yine de birileri yukarıdan bakıyor ve her defasında “olmamış bu, gidin yeniden yapın” diyor gibi. Gelişmeye çabalama kısmı takdir edilesi ama hani arada bazen, “bi önceki daha iyiydi sanki, ona geri dönelim” diyorlar ya, işte o tükürülenleri yalama çalışmaları bence işi bozan asıl kısım oluyor, güveni açıkça sarsıyor.

 

Antik çağ filozoflarından Heraklit, “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” derken tam da 21. yüzyıl Türk eğitim sistemine gönderme yapıyordu bana kalırsa. “Aynı suda iki kere yıkanılmaz” derken diyalektik yaklaşımın temellerini attığını düşünenlere inat şunu savunuyorum: Bence orada asıl söylemeye çalıştığı şey “Türkiye’de aynı sınava iki kere girilmez”di, zira bakarsın bir sene YGS olur, sonraki sene LGS olur, ÖSS olur, ÖYS olur, olur da olur.

ALES’e ilk girdiğim sene böyle bir değişiklik olmuş mesela, sınav salonunda kitapçığı açınca “Allah allah geçen sınava girmiştim ben o hiç böyle değildi, n’olmuş şimdi bu?” diyip salonu terk eden sıra arkadaşlarım oldu…

Daha da başka hiçbir memlekette aynı yaşlarda 3-5 kişi bir araya geldiğinde “sen hangi sistemdeki sınava girmiştin, aa senin zamanında ortaokul mu vardı” muhabbetleri dönmez. Bi 10 sene sonra da klasik muhabbet açma cümleleri arasına “sen kaç artı kaçta okudun?” girecek diye tahmin ediyorum.

Bizim topraklarda gençler harcanır, elin ecnebisi küçük yaşta mesleki eğitimi özendirmeye çalışırken bizde meslek lisesi mezunları “ezik” görülür. Ancak çok okuyunca büyük adam olunur bizde, pazarda elma satarak iş hayatına atılanlar büyüyünce Sabancı olmuşsa “şans”tır o, “elinden biri tutmuş demek ki”dir, “eğitim şart”tır.

Eğitim dediysek de o iş öyle dümdüz eğitilmeyle olmaz, ucunda sınav olacak o sınavı geçeceksin ki diğer level’a atlayabilesin. Niye? E çünkü biz “genç nüfusu çok yüksek olan bi… bıdı bıdı… bu yüzden de elemek lazım… bıdı bıdı… doğal seleksiyon… bıdı bıdı… e ama her şehre 8 tane üniversite açıyoruz, saygıdeğer siyasilerimizin ve dindar büyüklerimizin isimleriyle donatıyoruz… bıdı bıdı… herkes üniversite mezunu olacak… o zaman doğal seleksiyonun bir üst level’a yani master’a ihtiyacı var ki elemeye devam edebilelim… bıdı da bıdı”

Özür dilerim, tarzımın dışına çıkıp laf kalabalığı içinde sadece eleştirip hiçbir öneride bulunmadan paragraflarca konuşmuşum kendimi kaybederek. Sadece şu videoyu gösterip, “aa ne kadar güzelmiş, bizim de böyle interaktif, ekip çalışmalı, teknolojili, öğretici eğitim sistemimiz olsa bir gün, ne harika olur” minvalinde bir yazı yazmak için açmıştım sayfayı, sonrasını hatırlamıyorum.

Bu arada Intel’e de takdirlerimi sunmak isterim, güzel bir reklam çalışması olmuş, köprü yapasım geldi. 🙂

 

One thought on “Antik Çağ Filozofu Heraklit’ten Türkiye’deki Eğitim Sistemine Dair…

  1. Öncelikle reklam gerçekten de çok güzelmiş. Bizde ki eğitim sistemine gelince insanın aklına hangi eğitim sistemi diye bir soru geliyor. Çünkü bizde eğitim sistemi diye birşey yok maalesef.
    Üniversite bitirene kadar toplamda 18-20 yıl okuyoruz ama iş hayatına atılınca bize diyorlar ki okulda öğrendiklerinizi unutun. Ya unutacaksak neden bizi okuttunuz neden üniversite mezunu eleman arıyorsun ?
    Neyse bu konuda söylenecek çok şey var ama benim de başkaları gibi ciddi bir fikrim yok nasıl düzeltilebileceğine dair

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s