selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Yeni İnternet Yasası Devlet Eliyle Mobbing’tir!

Yorum bırakın

Mobbing

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın onaylamış olduğu yeni internet yasası, ülkedeki internet kullanıcılarının yaşayacağı kaygı ve endişenin uzun vadede yaratacağı psikolojik etki ile toplumsal sağlığı derinden etkileyecektir.

Bugün, tüm dünyadaki en yaygın haber kaynağı olan internetin kullanım hakkı sınırlandırılarak, sadece haber alma özgürlüğü kısıtlanmamakta, aynı zamanda içerik üretme özgürlüğü de cezalandırılma kaygısıyla kullanıcıların elinden alınmaktadır.

Hiçbir maddi karşılık beklemeden fikir paylaşımında bulunan biz blog yazarları da dahil olmak üzere, içerik üretimine ve ortak akla katkıda bulunan tüm bireylerin bilgi paylaşımı isteği yok edilmekte, sansürden önce otosansür ortamı yaratılarak en temelde düşünme güdüsü ortadan kaldırılmaktadır.

Kamu yararına olacak içeriği üretmeden önce iki kez düşünerek, “başıma bir iş gelmeyecekse” yaklaşımıyla üretmeye karar vermek veyahut da ortada henüz olmayan bir suça dair “ürettiğim içerik suç kapsamına girer mi” korkusuyla yıldırılmak bir tür MOBBING olarak değerlendirilmelidir.

Mobbing kavramı, İngilizce’de aşırı şiddetle ilişkili ve yasaya uygun olmayan kabalık anlamına gelen “mob” kökünden türemiştir. Mobbing’in kelime anlamı ise, psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermektir. Türk Dil Kurumu, mobbing kavramının karşılığı olarak “Bezdiri” kelimesini belirlemiştir.

Mobbing yani bezdiri, mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılarak, sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, tehdit ve benzeri şekillerde yapılan duygusal bir saldırıdır. Bizler, İnsan Kaynakları Blog Yazarları olarak, Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamış olduğu internet yasasının, devlet eliyle yapılan bir tür mobbing olduğunu düşünüyoruz.

Mobbing’in duygusal etkileri; sinir bozukluğu, melankoli hali, yoğunlaşma bozukluğu, sosyal yalıtım, kendini küçümseme ve aşağılama, sosyal uyumsuzluk, çeşitli psikosomatik rahatsızlıklar, depresyon, umutsuzluk ve çaresizlik hissi, travma sonrası stres bozukluğu, öfke, huzursuzluk ve derin keder hâli olarak sıralanabilmektedir. Psikolojik etkilerinin yanında fiziksel olarak gözlemlenebilecek etkileriyle mobbing; uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak ve kalp krizine kadar giden sağlık sorunları yaratabilir. Hareket etme kabiliyeti kısıtlanan bireylerin yaşayacağı bu rahatsızlıkların uzun vadede toplumsal sağlığı derinden etkileyeceği açıkça görülmektedir.

Bugün, olumsuz durumlara maruz bırakılan demokratik ve örgütlü toplumların reaksiyon gösterebilecekleri en uygun ortam olan internetin sınırlandırılması, en temelde şeffaflığı yok ederek kişinin kendisine ve bir parçası olarak aidiyet hissettiği toplumuna olan güven duygusunu yok etmektedir.

En başta otosansür aracılığıyla kişinin kendine olan güvenini sorgulamasına neden olacak olan internet sansürü, gelişime açık bireyin yenilikçi fikirler üretmesine imkan tanıyan yegâne koşul olan özgürlüğünü elinden alacaktır.

Tüm bu sebeplerle ve Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin ihtiyacı, bilgi üretimini baskıyla engelleyen değil; özgür düşünce ortamıyla destekleyen yasalar olduğu için yeni internet yasasına‪ #‎karşıyız‬ !

 

Not: Konu hakkındaki diğer paylaşımları, İK Blog yazarlarının #‎karşıyız‬ hareketinin web sitesi olan internetozgurdur.com üzerinden inceleyebilirsiniz. Twitter üzerinden hashtag kampanyamıza destek verir ve sesimizi dünyaya duyurmamıza yardımcı olursanız mutlu oluruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s