selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Stresli Bünyelere Özel Nefes Teknikleri

Yorum bırakın

stres-yonetimiEğer daha önce stres yönetimi eğitimi aldıysanız veya stresle baş etme teknikleri üzerine bir şeyler okuduysanız bu hikayeyi mutlaka biliyorsunuzdur:

 

Stres yönetimi konusunda verilen derste öğretmen su dolu bir bardağı kaldırıp öğrencilerine sordu;

– Bu su dolu bardağın ağırlığı ne kadardır?

Öğrenciler, 200 gr ile 400 gr arasında diye cevap verdiler.

Öğretmen cevaplar üzerine dedi ki;

– Bardağın ağırlığı önemli değil. Herkes rahatlıkla kaldırabilir. Önemli olan bardağı ne kadar uzun süre elinizde tuttuğunuzdur. Eğer, birkaç dakika tutarsam, ağırlığı hissetmezsiniz. Fakat birkaç saat tutarsam, bardak ağır gelmeye başlayacak ve kolumda bir ağrı hissedeceğim. Eğer, çok daha uzun süre tutarsam, kolum dayanılamayacak kadar ağrır ve artık kalkamayacak hale gelir. Aslında bardağın ağırlığı aynıdır ama ne kadar uzun süre tutarsanız, bardak size çok daha ağır gelir.

Öğretmen anlatmaya devam etti:

– Eğer sıkıntılarınız küçük bile olsa devamlı yanınızda taşırsanız, hiç dinlenmezseniz sonunda sıkıntılarınız dayanılamayacak duruma gelir. İşteki sıkıntılarınızı eve taşırsanız, durmadan sıkıntılarınıza yoğunlaşırsanız, hayatınız çekilmez bir hal alır. Yapmanız gereken bardağı yere bırakıp bir süre dinlenmek ve daha sonra kaldığınız yerden devam etmektir.

 


Çalışma hayatının her gün biraz daha stresli hale geldiği bu devirde, stresin iş başarısını engelleyen en önemli nedenlerden biri olduğu da iyi biliniyor. İş hayatında stres bir ölçüye kadar faydalı bulunuyor ama o ölçüden fazlası iş ilişkilerini bozuyor, dikkati dağıtıyor, verimi azaltıyor, başarısızlığa sebep oluyor. Tüm bunların sonucundaysa kişi, mutsuzluğa doğru sürükleniyor.

 

Stres yaratan durumlarla karşılaştığımızda bir anda hem fiziksel hem de kimyasal değişiklikler yaşayabiliriz. Stres sebebiyle zaman zaman konuşmada aksama ya da ellerde titreme meydana gelebilir. Kaslarımızdaki bu gerilme fiziksel bir değişikliğin göstergesidir. Bedenimizdeki bu hormonal ve kassal değişikliklerin etkisiyle, soluğumuz hızlanıyor, kalbimiz hızlı çarpıyor, sindirim sistemimizin çalışması yavaşlıyor; beynin salgıladığı kimyasallar seratonin, noradrenalin ve dopamin azalıyor. Uykumuzu veren seratonin, enerjimizi sağlayan noradrenalin, yaşam sevincini veren dopamin ve “doğal morfin” diye adlandırılan endorfin salgısında da azalma olunca, bedenimiz hastalıklara, acılara davetiye çıkarırken bu nedenle yaşam sevincimizi ve enerjimizi kaybediyoruz. Bu kimyasallar içinde bizi yakından ilgilendiren endorfindir. Stres yönetiminde relaksoloji tekniklerinden faydalanarak, bilinçli olarak endorfin salgılayabiliriz. Bedenimizdeki bilinçli endorfin  salgılanmasını gevşeme ve imgeleme çalışmaları ile sağlayabiliriz. Günlük hayatta nefes farkındalığı uygulamalarıyla faydalanabileceğiniz en kolay bilgileri ve nefes tekniklerini paylaşmak için bir atölye çalışması hazırladım:

Stresli Bünyelere Özel Nefes Teknikleri Atölyesi

Stres-yonetimi-nefes-egitimi

Bu atölye çalışması içinde stresinizi kontrol altına almak için kullanabileceğiniz teknikleri uygulamalı olarak yapacağız.

 

Atölye İçeriği

 • Nefes tekniklerinin yararları
 • Doğru nefes tanımı
 • Uygulamalı nefes teknikleri
 • Güne başlarken yapılması gerekenler
 • Nefesin Kortizol (stres hormonu) üzerine etkisi
 • Nefesin depresyon üzerine etkisi
 • Derin nefes meditasyonu
 • Gevşeme nefesi
 • Stres Yönetimi için rektum çalışması
 • Valsalva tekniği
 • Diyafragmatik (abdominal) nefes egzersizi

Atölye Tarihi: 28 Haziran 2016, Salı
Saat: 19:00-20:30
Ücret: 50 TL
Yer: Şişli

Etkinliğin Facebook sayfası burada: Stresli Bünyelere Özel Nefes Teknikleri Atölyesi

Kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz: http://bit.ly/1RPpt6S

Sorularınız İçin: iletisim@funofis.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s