selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İş Hayatında Etkin Ses Kullanımı

Yorum bırakın

etkin-ses-kullanimi-egitimSize iyi bir haberimiz var: Sesinizi 1 günde geliştirebilirsiniz!

Kendinizi etkin ve etkili bir konuşma için hazırlayabilir, sesinizin arkanızda bırakacağı etkiyi çalışabilirsiniz.

Örneğin, önemli bir sunum yapıyorsunuz ya da bir müşterinizle görüşmeniz var ve onu etkilemeniz gerekiyor. Ancak istediğiniz etkiyi yaratamadığınızı düşünüyorsunuz. Peki, sesinizi ve konuşmalarınızı nasıl daha güçlü ve etkili hale getirebilirsiniz?

Retorik-Hitap sanatı araştırmalarında, etkili iletişimin %50’sinin vücut dili, %40’ının ses ve mimik ve sadece %7’sinin anlatılan konunun içeriğine bağlı olduğu kanıtlanmıştır. Hitap şekliniz ve ses tonunuzla dinleyicileri etkiniz altına alırsınız. 

Kendinizi daha önce mutlaka bir ses kaydında dinlemiş ya da bir videoda izlemişsinizdir. Genellikle birçok insan için kendi sesini dinlemek rahatsız edicidir ve bir anda sesinize yabancılaşırsınız. Sesinizin kayıtlarda normalden daha cılız ve ince çıktığını, konuşmalarınızın net olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Konuşma dinamiği ve ses tonumuz ile içinde bulunduğumuz duygu durumuyla ve kişiliğimizle ilgili ipuçları veririz. Sesimiz ile karşımızdaki kişilerin ruhlarına dokunabilir, duygularımızı iletebiliriz. Karşımızdaki insanlarda sempati veya antipati uyandırabilir, özgüveni yüksek veya eksik bir etki yaratabiliriz.

Hitap problemi: Konuşurken mırıldanıyorsanız vücudunuz söylemek istedikleriniz için yeteri kadar hızlı değildir. Yani vücudunuz söylemek istediklerinize destek olmuyordur. Doğru ve anlaşılır konuşmayı engelleyen, dilin dolaşmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırmak hiç zor değil. Sadece konuşma organlarını doğru kullanmayı bilmek gerekir. Tembelleşmiş ve esnekliğini yitirmiştir çene, dil, dudak ve damağınızın aktivasyonu ve artikülasyon çalışmaları size bu konuda ışık tutacak.

Sesin zayıf ve ince olma problemi: Konuşurken sesinizin güçsüz olduğunu ve inceldiğini düşünüyorsanız sesinizi daha güçlü ve etkili hale getirebilirsiniz. “Benim sesim bu! daha fazlası çıkmıyor!” derseniz buna inanmak güç. Çünkü bebekken saatlerce 110 db’e varan yüksek şiddetli sesler çıkarabiliyordunuz. Çünkü bedenin tamamı tüm gücünü kullanmayı doğal olarak biliyordu. Bunu tekrar yapabilirsiniz. Gövdenizi kullanmayı tekrar hatırlamalısınız. İlk etapta göğüs kafesinizi ve karın kaslarınızı nefes egzersizleriyle biraz çalıştırıp güçlendirmelisiniz. Doğru ses teknikleri ile sesinizin gücünü artırabilir, daha tok ve etkili duyulması için bedeninizdeki rezonans bölgelerini aktive ederek sesinizin işitsel kalitesini artırabilirsiniz.

Eğitmen: Ses Koçu Nilüfer Çelik

Nilüfer, lisans eğitimini Almanya, Münster Konservatuarı Opera-Şan bölümünde tamamladı. Hollanda’nın Enschede Konservatuarı’nda Pop-Jazz şarkıcılığı eğitimi aldı. Sonrasında Münster konservatuarında ses eğitimi ve şan pedagojisi üzerine uzmanlık eğitimi aldı. Üniversite eğitimi boyunca Almanya’da çok sayıda operada Yönetmen Yardımcısı olarak görev aldı ve çeşitli müzik okullarında Şan hocalığı yaptı. Avrupa’nın en önemli operalarından biri olan Komische Oper Berlin’de solist ve koristlerin vokal danışmanı olarak görev aldı. Haliç Üniversitesi konservatuarında Jazz vokal tarihi ve Jazz vokal dersleri de veren Nilüfer, Doç. Dr. Ismail Koçak kliniğinde Ses Terapisti ve Ses Eğitmeni olarak çalıştı, Me&di Tıp Merkezi Fulya ve Medistate Kavacık Hastanesi’ne ek olarak şu anda hala İstanbul Cerrahi Hastanesi’nin KBB hastalarına ses terapisi hizmeti veriyor. Konser-müzikal projelerinde pek çoğunu yakından tanıdığınız sanatçılara ses eğitimi vermek ve vokal danışmanlığı yapmakla beraber, müzik albümlerinde vokal koçu olarak yer alıyor.

Eğitim içeriği:

SESİN DOĞASI

– Ses fizyolojisi

– Mesleki ses deformasyonları

– Sesin korunması ve ses hijyeni

SESİN PERFORMANSINI ARTIRMA TEKNİKLERİ 

– Ses, nefes ve beden ilişkisi

– Gırtlak pozisyonunun ses kalitesine etkisi

– Larenks esnetme, gevşetme teknikleri

– Rezonans yükleme teknikleri

– Artikülasyon teknikleri

– Register

MILLON DOLLAR VOICE (Sesin işitsel kalitesini artırma teknikleri)

– CVT- Four Vocal Mods- Neutral, Curbing, Overdrive, Edge

– Ses odaklama teknikleri

– Sesin taşıyıcılığını artırma teknikleri

– Sesin dayanıklılığını ve gücünü artırma teknikleri

– Sesin konuşma esnasında kontrolü

– Sesin dinamiği – volüm ve ton yüksekliği kontrolü

ETKİN SES KULLANIMI İÇİN NEFES EGZERSİZLERİ

Bu eğitime kimler katılmalı?

  • *Kurumlardaki iç eğitmenler
  • *Yöneticiler
  • *Eğitmen ve Danışmanlar
  • *Satış Profesyonelleri
  • *Proje Yöneticileri
  • *Sık sık sunum yapması gereken herkes

Bu eğitim, katılımcılarına en temelde doğru ve sağlıklı ses kullanım alışkanlığı kazandırarak seslerinin direncini ve gücünü artırmaya yönelik çalışmalar paylaşacak. Sesini uzun süreli yoğun tempoda kullanan herkesin faydalanabileceği bu eğitim, sesi korumak ve ses kalitesini geliştirmek adına günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek spesifik egzersizlerle sesin gelişim sürecini destekleyecek.

Eğitim öncesinde katılımcılara iletilecek ses sağlığı anketi ile ses problemi yaşayan ve risk altında olan katılımcılar ile yaygın yaşanan sorunlar tespit edilerek özel bir eğitim programı hazırlanacak.

Eğitim süresince alet çantanıza ekleyeceğiniz tüm bilgilere ek olarak eğitimin sonunda paylaşılacak egzersiz materyalleri ile eğitimde yapılan çalışmaları evinizde veya işyerinizde de rahatlıkla yapabileceksiniz.

is-yasaminda-ses-kullanimi-sunum-teknikleri-egitimi

Eğitim Tarihi: 20 Aralık 2016, Salı

Saat: 10:00-18:00

Yer: Elite World Prestige Hotel Taksim

Ücret: 550 TL (+KDV)

**Eğitim günü boyunca tüm ikramlar ve öğle yemeği, eğitim bedeline dahildir.

**Eğitime katılmak isteyenler aşağıdaki formu doldurduktan sonra ödeme detayları kendilerine eposta ile iletilecek.

Ön kayıt formunu buradan doldurabilirsiniz: http://bit.ly/2bXSTWe

Sorularınız için: iletisim@funofis.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s