selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

“Bu çocuk aslında çok zeki ama…”

Yorum bırakın

ogrenci-kocluguBeynimizin prefrontal lobları tarafından yönetilen, medikal terimler arasında “Yürütücü İşlevler” olarak adlandırılan “Günlük Yaşam Becerileri”; duygusal kontrol, zaman yönetimi, eşya takibi, alan yönetimi, plan yapabilme, önceliklendirme, dikkat, odaklanma, hafıza, amaca uygun davranabilme becerilerinin bütününden oluşan, bireylerin günlük yaşamda organize olabilmelerini sağlayan beceriler bütünüdür.

Bu beceriler gelişimlerini 21 yaşında tamamlar. Ancak yoğun stresli dönemler bu becerileri olumsuz etkiler, ön ergenlik ve ergenlik döneminde de gelişim süreci etki altındadır.

Dünya tatlısı, FunOfis’te ebeveynlere yönelik eğitimler veren ve aynı zamanda bence dünyanın en başarılı Öğrenci Koçu olan arkadaşım Esin Aybar yıllardır, anlattığım bu konu üzerine çalışıyor ve kendi yaratımı olan çalışmalarını toparlayarak literatüre NeuroStudentCoaching kavramıyla kazandırdı. Hatta hazırladığı sertifikalı eğitim programına ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) de CCE akreditasyonu verdi.

 

Peki NeuroStudentCoaching nedir?

Sevgili Esin bu kavramın içeriğini şöyle anlatıyor:

“Okul çağında olan bazı çocuklar özellikle ebeveyn ve öğretmenlerine “Aslında çok zeki ama…” dedirten bazı durumlar yaşatır. Aslında çok zeki olan bu kişiler potansiyellerinin üzerini örten bazı sorunlar yaşarlar.

Bu sorunları yaşayan bireyler genellikle şöyle bir davranış eğilimde olurlar; duygularını kontrol etmekte güçlük çekerler, kolay sinirlenip, aşırı tepki verirler. Zamanı yönetme konusunda sorun yaşayan bu bireyler özellikle görevleri veya sınavları verilen süre içerisinde tamamlama konusunda sıkıntı yaşarlar. Özellikle stresin yüksek olduğu durumlarda (sınav zamanı gibi) bilgileri hatırlamakta güçlük çekerler. Eşyalarını kolaylıkla kaybederler ve kendilerine ait alanları yığınlardan oluşan daha kaotik bir düzende kullanırlar. Ayrıca daha dürtüsel davranış eğilimi içindedirler; arkadaşlarından gelen keyifli tüm davetlere hiç düşünmeden “evet” derler. Ödevler ve diğer sorumluluklar onlar için her zaman listenin çok sonunda yer alır! Dikkatlerini toplamakta güçlük çeken bu bireylerin odaklanma süreleri de oldukça kısadır. İlgi alanlarının dışında kalan konularda bu sorunu sıklıkla yaşarlar. Plan yapmak, yaptıkları plana sadık kalmak onlar için oldukça zorlayıcı bir unsurdur. Onlar için rüzgarın estiği yönde yaşamak daha ön plandadır.

 

neurostudentcoaching

Yukarıda tarif edilen bu durum aslında hemen hemen ergenlik sürecinde olan tüm bireyler için az çok yaşanan bir durumdur. Bu durumların hangi sıklıkta ve yoğunlukta yaşandığı ise 21 yaşına kadar gelişim sürecinde olan günlük hayatta kullanılan en temel becerilerden oluşan ve  beynin prefrontal korteks bölümüyle yönetilen “Yürütücü İşlevler” bir diğer deyişle “Günlük Yaşam Becerileri”nin ne kadar alışkanlık düzeyinde gelişiyor olduğudur.

Bu becerilerin gelişimi çeşitli durumlarda olumsuz etki altında kalır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir;

 • Bebeklikten itibaren ebeveynlerin bu becerilerin gelişmesinde ne kadar destekleyici rol aldığı
 • Okul sürecinde bu becerilerin tüm okul birimleri tarafından ne kadar destekleyici bir sistem içinde olduğu
 • Bireyde DEHB, Öğrenme Güçlüğü, Ankiyete Bozukluğu, Depresyon, Yoğun Stres döneminde olma

NeuroStudentCoaching bireylerin “GÜNLÜK YAŞAM BECERİLERİNİN” gelişimini destekleyen ve alışkanlık düzeyinde yaşantıya kazandırılarak “BAŞARAN BİREYLER” olarak yetişmelerini sağlayan ve aşağıda sıralanmış alt çalışmalardan oluşan bir sistemdir.

 • DUYGU KONTROLÜ BECERİSİ
 • ZAMAN YÖNETİMİ BECERİSİ
 • İŞİN BAŞINA OTURMA, TAMAMLAMA BECERİSİ
 • PLAN YAPMA, SIRALAMA BECERİSİ
 • MALZEME TAKİBİ BECERİSİ
 • ALAN DÜZENLEME BECERİSİ
 • AMACA UYGUN DAVRANABİLME BECERİSİ (Yapılan planlara sadık kalabilme , dürtü kontrolü)
 • DİKKAT, ODAKLANMA, HAFIZA BECERİLERİ”

 

NeuroStudentCoaching-CCE sertifika programı önloblar tarafından yönetilmekte ve gelişim sürecinde olan bu becerilerin geliştirilmesine, güçlenmesine, pekiştirilmesine ve bu becerilerin yaşantıya alışkanlık düzeyinde kazandırılmasına yönelik hazırlanmış bir sertifika programıdır. Aynı zamanda DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktive Bozukluğu), öğrenme güçlüğü, depresyon, anksiyete bozukluğu yaşayan ergenlerin bu süreçlerinde de destekleyici çalışmalardan oluşmaktadır.

Buraya kadar okumaya devam ettiyseniz, konuyla ilgileniyorsunuz demektir. 🙂 O halde, dünyada ilk kez yapılacak bu sertifikalı eğitim programının detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Unutmadan son bir hatırlatma: Bu eğitim, öğrencilerle çalışan profesyoneller (öğretmenler, koçlar, terapistler) ve ebeveynler için tasarlanmış olup, online olarak evinizin konforunda katılabileceğiniz bir kurguyla tasarlandı.

neuro-student-coaching

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s