selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İş Yaşamında Duygularınızı Dengede Tutabiliyor musunuz?

Yorum bırakın

Duygular insan yaşamın bir parçası olmakla beraber, her zaman yaşama eşlik eder ve yaşamın rengidir. Duygular bir histir, aynı zamanda bir sezgidir. Duygular her zaman yönlendiricidir ve yaşananlara anlam katar. Duygular kişinin iç dünyasını yansıtır. Duygular diğer insanlarla olan ilişkileri etkileyen unsurlardır. Duygular ve düşünceler sürekli olarak etkileşim halindedir. Duygular düşüncelerden etkilenir, düşünceler de duygulardan etkilenir. Duygular genellikle iç içe yaşanır. Duygular sadece bugünle alakalı değildir. Geçmişte kalanların etkisiyle de yaşanır. Duyguların bazıları koşullanmalarla ortaya çıkar. Duygular insanları belli şekilde davranmaları için motive eder. Duygular her zaman insanların yargılamasına neden olur. Bunları neden yaşadığı hakkında kişi her zaman sorgulama halindedir. Benzer durumlarda aynı duyguları yaşamak, iç çatışmaya neden olabilir. Duygular kişilerin mantıklı düşünmesini etkiler.

 

Düşünceler duyguları doğurur. Duygularımız doğrultusunda davranış tercihimizi yaparız. Düşünceleri sorgulamak özel hayatta ve iş hayatında sağlıklı davranmamız için önemlidir. Yaşadığımız durumlar karşısında geliştirdiğimiz düşüncelerin geçmişten kaynaklanan tecrübelerle ne kadar beslendiği önemlidir. Tüm bu nedenlerden dolayı, çalışma hayatındaki davranışların kontrollü olması için düşüncelerin farkında olmak gereklidir.

 

Duygularımız enerjimizi belirler. Eğer duygulara dokunur ve ifade edebilirsek daha enerjik oluruz. Eğer duygulara dokunulmaz ve ifade edilmesine izin verilmez ise kendimizi uyuşuk, tembel, yorgun, depresif ve kaygılı hissedebiliriz. Günlük hayattaki enerjimizi yüksek tutmak, davranışlarımızı kontrollü biçimde sergilemek için, duygu, düşünce ve davranışları dengede tutma tekniklerini öğreneceğiniz, ilk kez geçen sene gerçekleştirdiğimiz bu eğitimin sonunda bir maestronun orkestrasını yöneterek ortaya çıkardığı eserler gibi sizler de iş hayatında ihtiyacınız olan dengeyi ortaya çıkarabileceksiniz.

Atölye İçeriği:

* düşünce -duygu -davranış çarkı

* duyguları tanıyalım

* düşünce avı

* davranış yönetimi

* stres yönetimi

 

 

Bu çalışmanın katılımcıları:

* duyguları tanır ve doğru tanımlar,

* düşünce-duygu-davranış arasındaki ilişkinin nasıl çalıştığını öğrenir,

* düşüncelerini yönetme becerisi kazanır.

* objektif düşünme yeteneği gelişir,

* düşünce hatalarını öğrenir,

* kendi düşünceleri üzerinde farkındalık kazanır,

* stresle baş etme konusunda kendine en uygun yöntemi geliştirir.


Önceki eğitime katılanlar neler dediler?

“Yalnızca iş dünyası değil, genel olarak tüm hayatta kendi önümde duran engeli net olarak isimlendirmem ve stresi yönetmem için uğraşmam gereken sorunları belirlememi sağladı.”

“Öncelikle meslektaşım olarak Esin Hanım’ın bize kattıkları ve onu şu an durduğu noktada görmek bana ilham verdi. Yalnızca konuşmada kalmayacak aynı zamanda hayatımın her alanında kullanabileceğim teknikleri keşfetmemi sağladı. Son olarak bu eğitim, her çukurdan çıkabilmek ve ileriye gidebilmek için bir dönüm noktası oldu.”

“İnsanların duygu ve düşüncelerini bazen fark edemedikleri ufak yöntemlerle şekillendirebildiklerini ve bunun çoğu durumu kolaylaştırabileceğini bir kez daha anlamış oldum.”

 

Kişisel gelişim severler ve iş yaşamındaki dengesizlikleri yok etmek isteyenler, eğitimle ilgili diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Hatırlatayım: Erken kayıt indiriminde son gün 16 Ağustos!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s