selinyetimoglu.com

ACC Profesyonel Kariyer Koçu & Kurucu Mutluluk Danışmanı@FunOfis

Koçluk Hakkında Ne Dediler?

“Her şeye açık olan bir bölüm okuyorum ve her kafadan bir ses çıkıyordu. Öyle yapma böyle yap bak şu daha iyiymiş diye… Neye nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyordum. Daha önemlisi hangi kulvarda koşacağımı bilmiyordum. İlk seansımızda Selin Hanım’ın pozitif enerjisi ve mezun olmasının üzerinden uzun zaman geçmemesine rağmen bunca bilgi birikimi beni çok etkiledi. Hem gündelik hayatımda, hem 2 sene sonraki kariyer hayatıma çok şey kattı. Meslek hayatıma koçluk sayesinde bir adım önde başlayacağım. Seansların bitiminde yanından ayrılırken gerçek anlamda farklı nefes alıyordum. Lisansım bittiği zaman hangi alanda hatta hangi sektörde çalışacağıma karar verdim. Pek konuşmayan bir insandım fakat şimdi bir blogum bile var. Gittiğim seminerlerde konuşmacılarla tanışıp konuşuyorum ve çok daha girişken bir insan oldum. Önyargılarımdan kurtuldum ve özgüvenim önemli oranda arttı. Koçluk süreci, doğru insanla ilerlediğinizde size sizin bile inanamayacağınız derecede şey katıyor. Keşke bunun çok daha önceden farkına varsaymışım. Selin Hanım’a benim ufkumu açıp, at gözlüğümü çıkartıp dünyanın çok daha büyük bir yer olduğunu gösterip, beni globalleştirdiği için kendisine bana verdiği emeğin karşılığını göstererek teşekkür etmeyi diliyorum.”

İ.D. (20) Öğrenci – İşletme Mühendisliği

 

“Selin Hanım ile tanışana kadar Yaşam Koçluğu’nun herkesin yapabileceği ve herhangi bir yetkinlik gerektirmeyen bir iş olduğunu düşünüyordum. Daha ilk seansta kendimle ilgili hiç beklemediğim farkındalıklar kazandım. 34 yıldır, öylesine yaşıyormuşum hayatımı. Önüme çıkan kapılardan hangisini seçmem gerektiğine çok da kafa yormadan bana en kolay gelen kapıyı açıp yürümeye devam ediyormuşum. Bu yüzden geçmişimle bir türlü barışamadan pişmanlıklarımı yaşayarak tüketiyormuşum ömrümü. Seanslar ilerledikçe yapamadıklarıma değil, başardıklarıma odaklanmayı öğrendim. Hangi kapıyı nasıl seçeceğime karar vermeden önce enine boyuna düşünmeyi ve kendi içime bakmayı öğrendim. En doğru seçeneğin hangisi olduğunu benim zaten bildiğimi, cevapları dışarıda aramamam gerektiğini öğrendim. Bu yüzden artık çevremdekilere “sence ne yapmalıyım?” sorusunu sormayı bıraktım. Kendi kararlarımın sorumluluğunu da almayı öğrendim. Kısaca, hala devam eden seanslarımızın hem özel hayatımda hem de iş hayatımda çok güzel olumlu etkilerini yaşamaya başladım. Kendime olan güvenim arttı, çevremdekiler de bendeki bu yeni pozitif bakış açısının farkına varmaya başladı. Kendisine bana kattığı değerler için teşekkür ediyorum.”

S.B. (36) İnsan Kaynakları

 

“Selin ile ilk tanıştığımızda, üniversite mezuniyetimin ardından 1 sene geçmesine rağmen hala tam olarak ne istediğime karar verememiştim. Bu yüzden kendisiyle en başta Kariyer Koçluğu için iletişime geçmiştim. Tek sorunumun kariyer yolumu çizmek olduğunu düşünüyorken, seanslarımızda fark ettim ki aslında özel hayatım da sandığım kadar kusursuz değil. Bu gerçekle yüzleşmek en başta hiç kolay olmadı ama Selin’in desteğiyle o süreci en hafif hasarla atlattım. Kariyerimi nasıl şekillendirmek istediğime de karar verdim. Şu anda bulunduğum konumdan ve kendime koyduğum hedeflere her geçen gün biraz daha yaklaşıyor olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Sadece seanslarla kısıtlı kalmayan, 1 saat dolunca “süre doldu” diyerek bitirilmeyen ve her ihtiyacım olduğunda ulaşabildiğim bir koçluk süreci içinde olduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum. Teşekkürler.”

Ç.Y. (27) Mühendis

 

“İlk duyduğumda işe yarayıp yaramayacağından ben de emin değildim herkes gibi… Ta ki ilk görüşmede gönül rahatlığıyla içimi hiç çekinmeden doyasıya anlatıncaya kadar, ilk edindiğim izlenim rahatlıkla anlatıp içini boşaltmanın verdiği dinginlik; yükün yayılması gibi bir şey… Sonra o sihirli sorularla karşılaşmak; kendi sorunlarına karşındakinin sana sorduğu sorularla çözüm geliştirme süreci, sanki sorunu sen çözüyormuşsun gibi fakat aslında fark ediyorsun soruların içinde cevapların, çözümlerin gizli olduğunu… Kişiye kattığı önemli bir sonuç da görüşmeler, seanslar ilerledikçe anlatırken çözümlerin artık kendiliğinden ortaya çıkması, ne yapman gerektiğini daha kolay bulman… Ama koçun hayatına kattığı en önemli özellik sorulursa; başta hiç aklına gelemeyecek bakış açılarını kazandırması, hayata çok farklı pencerelerden bakmayı göstermesi, bana çok farklı perspektifler katması..”

S.G. (25) Avukat

 

“Selin Hanım’la tanışmadan önce, bir yaşam koçunun insanın hayatına yapabileceği katkılarla ilgili hayli şüpheciydim; fakat ilk seansımızın ardından hızla, hayatımın çeşitli alanlarında belirgin değişimler yaşamaya başladım. Üniversiteden yeni mezun olmuş, geleceğe dair hayatı belirsizliklerle dolu, hayalleri olan fakat bunlara nasıl ulaşabileceğini bilmeyen bir danışan olarak, Selin Hanım’la düzenli buluşmalarımızın kendimi, sorunlarımı ve potansiyelimi fark etmemi sağladığını ve tüm bu farkındalığımla hayatımdaki sorunları hangi yollarla aşacağımı belirleyerek geleceğe uzanan bir yol haritası çizmemi sağladığını söyleyebilirim. Bugün kariyer hedeflerimde, günlük hayatımın düzeninde, insanlarla ilişkilerimde ve kendi iç hesaplaşmalarımda ilk seansımızda bulunduğum noktanın hayli ilerisindeyim ve her seansta biraz daha ilerlediğimin farkındayım. Tüm bu yolculuğumda yanımda olduğu için Selin Hanım’a çok teşekkür ederim.”

F.Ç. (30) Sosyolog

 

“Selin ile ilk konuşmamızda aklımdaki kariyerim, mesleğimde hangi yetilerimi kullanacağım ve hayallerimle ilgili daha nice sorular adeta bir Katrina’ya uğramıştı. Ben ise onun deyimiyle 2 saattir geciken otobüsün gelmesini ‘Ama o kadar zaman, emek verdim diye!’ daha da bekliyordum. Bu gelmeyen otobüs akademik çalışmaların sonuçlarıydı. Selin danışanlarının problemlerini çok çabuk analiz edip, karmaşıklığı çok basit bir dille geri bildirim yapan bir koç. Bu herkesin anlayabileceği tarzda açıklama, kişinin seçimlerini kolaylaştırmada inanılmaz yardımcı olduğunu tecrübe ettim. Cesaret, hayallerinin peşinden sürüklenme zaten sorunun nerede yattığını anladığınızda kendiliğinden geliyor. Selin’in koçluğunun paha biçilemez yönü nerede içinizdeki dinamik, renkli hayallerini ve ne istediğini bilen tutkulu sizi kitleyen noktalardan odağınızı döndürmenizi sağlamak . Ben Selin’in bana uyguladığı bir testin üzerinde konuşmamızdan sonra kesinlikle mesleğimi değiştirmeye karar verdim. Kendisine zaman ayırdığı için ve beni ketleyen önemli bir taşı kaldırmama vesile olduğu için çok teşekkür ederim.”

G.B. (25) İhracat Satış Sorumlusu

 

“Selin Hanım’la ilk seansımızı gerçekleştirmeden önce kariyer koçluğunun çok da işe yarayacağını düşünmüyordum. Ancak hiç de beklediğim gibi olmadı. Tecrübesi ve samimiyeti sayesinde her şeyden önce kendisine güven duymamı sağladı. Uzunca bir süre işsiz kaldıktan sonra mecburen sevmediğim işlerde çalışmaya başlamıştım. Ancak istediğim doğrultuda bir iş de bulamıyordum. Tamamen umudumu kaybettiğim bir noktada Selin Hanım’la tanıştık. Selin Hanım her şeyden önce nerelerde hata yaptığımı gösterdi ve neler yapmam gerektiğini çok güzel bir şekilde görmüş oldum. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz seansların ardından gerçekten de istediğim pozisyonda bir işe girdim. Kendisinin bir yazısında da belirttiği gibi ‘Arzu ettiğin şeyler beklemekten vazgeçtiğin anda gerçekleşir. Bu, hayatın sen bakarken soyunamıyorum deme şeklidir’ (Shutter Island filminden). Selin Hanım’a hayata sadece bakmakla yetinmeyip istediklerimin ardından gitmemi sağladığı için teşekkür ederim.”

S.Y. (32) Danışman

 

“Özellikle teşekkür etmek istediğim bir konu var, o da daha üç seans olmasına rağmen kendimi daha iyi, daha güçlü ve özgüvenli hissediyorum. Eşim de bunu hissetmiş. Artık değerlerimi biliyor ve plan yaparken bunları da göz önünde tutarak yapıyorum. Tekrar teşekkür ederim.”

B.Y. (33) Makine Mühendisi

 

“Kariyerimin önemli bir durağında, uzmanlığınızla ve nezaketinizle, yolumu bulmamı sağladığınız ve aydınlattığınız için teşekkür ederim. İnsan Kaynakları çalışanı olarak adaletiniz ve insanlığınız etkileyici. Keşke işverenler şirketlerde sizin gibi koçluk hizmeti verebilseydi.”

R.P. (44) Bankacı

 

“Selin ile yaptığımız koçluk görüşmelerinden sonra hayatımda çoğu şey değişti. En başta sadece yeni bir yönetici olmanın zorlukları nedeniyle koçluk almak istemiştim ama görüşmeler başladıktan sonra özel hayatımda da farklı sorunlar yaşadığımı fark ettim ve zamanla hepsine dokunan görüşmeler yaptık. Aslında yaşadığım şehir olan Antalya’da da çok fazla koç var ama özellikle kariyer koçluğu almak istediğim için farklı bir çözüm üretmem gerekiyordu. Sonra Selin’e ulaştım ve çok basit bir çözüm sundu. Zaten zor olan hayatımda koçluğu hangi araya sıkıştıracağım derken, benim uygun saatlerime göre anlaştığımız ve internetten yaptığımız koçluk seansları hayatımı zorlaştırmadı aksine zaman yönetimime de çok katkı sağladı. Üstelik kendi evimde yani en rahat hissettiğim alanda bu görüşmeleri yapmak da, Selin’in deyişiyle “kendimi açmam”ı kolaylaştırdı, kendime karşı dürüst olamadığım konularda cesaretim arttı.”

T.Ç. (39) Endüstri Mühendisi, Antalya

 

“Selin’e ilk mailimi yurt dışında yakaladığım bir fırsat için bir türlü karar veremezken attım. Kafamda kendimle ilgili boğuşmakta olduğum yüzlerce sorunun yanında koçluk almakla ilgili 2 kocaman soru vardı: ‘Bu koçluk olayı gerçekten işe yarayacak mı?’ ve  ‘Yüzyüze olamayacağız, Uzaktan nasıl olacak ki?’

Sorularımın cevaplarını birkaç seans sonra kendiliğinden aldım. ‘Bu koçluk işi gerçekten işe yarıyor!’ Selin’in desteği ile hayatımda meydana gelen ve hala gelmekte olan değişiklikleri mutlulukla yaşıyorum. Kendimi keşfetmek için bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorum. Ve bu yolculuğu doğru bir rehber ile yapıyor olmak benim için büyük bir şans.

Diğer sorumun cevabına gelince: ‘Çoğunlukla Skype ile, teknolojinin azizliğine uğrarsak telefonla bile kilometrelerce ötelerden bana yüzyüzeymişiz gibi hissettiriyor! Bazen gün içinde kafama takılan şeye mesaj ya da maille de destek oluyor.’

Nerede olursam olayım her seans boyunca -nasıl yapıyor bilmiyorum:)- kendimi evimde gibi hissediyorum:) Yürekten teşekkürler!

G.B. (27) Bilgisayar Mühendisi, Londra

 

Profesyonel Yaşam ve Kariyer Koçluğu için info@selinyetimoglu.com

3 thoughts on “Koçluk Hakkında Ne Dediler?

  1. ÇOK GÜZEL ŞEYLER ÖĞRENDİM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.

  2. ben nasıl ulaşacağım size çok morelim bozuk çalışma hayatında motivasyonum düşük oysa çok enerjik biriydim ama sanki tükendim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s