selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Bu yaz çok iş değiştirdik!

1 Yorum

Randstad Türkiye Workmonitor 2015’in 3. çeyrek sonuçları açıklandı

İşgücü dolaşımında hem yerel hem de global eğilimleri zaman içinde düzenli biçimde yansıtmak üzere yayınlanan Randstad Workmonitor ile yapılan niceliksel çalışmanın 3’üncüsü, yaşları 18 ile 65 arasındaki, haftada en az 24 saat ücretli bir işte çalışan (kendi işinin sahibi olanlar dışında) popülasyona online uygulanan bir anket aracılığıyla yürütüldü.

Uluslararası Örnekleme Anketi (Survey Sampling International) kullanıldı ve ülke başına en küçük örnek sayısı 400 görüşme olarak gerçekleştirildi. Birazdan detaylarını okuyacağınız 2015 yılının üçüncü dalga çalışması, 20 Temmuz – 4 Ağustos 2015 tarihleri arasında yürütüldü.

Küreselleşme işyerlerinde çeşitliliğe yol açıyor

Randstad Türkiye Workmonitor anketini yanıtlayanların % 87’si, işyerinde çeşitliliğe önem verirken, Türkiye’de bu oranın % 82 olduğu görülüyor. Çalışanların % 77’si şu anki işyerlerinde açık ve kapsayıcı bir şirket kültürünün bulunduğuna işaret ederken Türkiye’de ise bu oran % 75’te kalıyor. Ankete göre; kültürel çeşitlilik konusunda en açık görüşlüler Kanada, Danimarka ve Norveç’te. Şili, Polonya, Slovakya, Portekiz, Türkiye, Japonya ve Brezilya ise küresel ortalamanın oldukça altında yer alıyor.

Çalışmaya göre, pek çok uzman farklı ekiplerin daha iyi performans verdiğini ve daha fazla çalışan bağlılığı yarattığını ileri sürüyor. Ancak, çalışanlar arasında farklı etnik köken, yaş, cinsiyet, dini inanç ve cinsel yönelim söz konusu olduğunda kabullenmenin aynı doğrultuda yüksek olmadığı da görülüyor.

Çeşitliliğin önemsenmesi bir yana, ankete katılanlar işyerinde ayrımcılık yapıldığını da belirtiyor. Ortaya çıkan rakamlar, sosyal kabul açısından gidilecek daha çok yol olduğunu ortaya koyuyor. Küresel olarak çalışanlar; yaş (%26), cinsiyet (%21), ırk (%17), din (%16) ve cinsel yönelim (%15) açılarından ayrımcılığa uğruyor. Ayrımcılığın her açısından görülen en düşük oran Lüksemburg ve Slovakya’da.

Dolaşım Endeksi 110’da kaldı

İşgücü Dolaşım Endeksi, yani gelecek altı ay içinde iş değiştirmesi beklenen çalışanların oranı da yılın geçen çeyreğinde olduğu gibi 110’da kaldı. Önceki çeyrekle karşılaştırıldığında; Fransa (+7), Almanya, İspanya ve Hindistan (+6), Macaristan (+5) en çok artışın görüldüğü ülkeler. En fazla düşüş ise; Kanada’da (-7), Brezilya’da (-6), Yunanistan ve İsviçre’de (-%4) görüldü.

Gerçekleşen iş değiştirme de % 24’te kaldı

Tüm dünyada geçen altı ay içinde gerçekten iş değiştirmiş olan çalışanların oranı değişmeyerek %24’te kaldı. Gerçekleşen iş değişimlerinin çoğunluğunda çalışanlar, farklı bir işverenle çalışmaya başladı. İş değişimi; Malezya, Türkiye, Hindistan, Macaristan, Portekiz ve İtalya’da artarken, İsveç ve Çin’de, geçen çeyreğe göre azaldı.

İş değiştirme isteği ise (etkin biçimde arayarak ve başvurarak) Çek Cumhuriyeti’nde, Hindistan ve İngiltere’de artarken Kanada, Slovakya, Malezya ve Danimarka’da ise azaldı.

İş memnuniyeti Singapur’da azaldı

Çalışanlar arasında işinden memnun olma oranının İspanya, Yeni Zelanda, Danimarka, Japonya ve Yunanistan’da hafifçe artarken, Singapur’da azaldığı görüldü.

Randstad Workmonitor Global Grafikleri ve tüm detaylar burada bulunmaktadır.

One thought on “Bu yaz çok iş değiştirdik!

  1. Ülkemizde maalesef üretim yok. Bir çok ihtiyaçlarımızı yurt dışından temin ediyoruz. Kısaca dışa bağımlı bir ülkeyiz. Hal böyle olunca üretim yoksa, işsizlik var, fakirlik var, düşünce gücü yok. Bu durumda genç işsizlik nüfusu patlaması oluşuyor. Girişimde artış gösterilmesinden yanayım. İşsizliğin son bulması, üretimin artması ve devlet teşviklerinin artarak verimli üretken bilinçli bir topçum olmamız gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s