selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Kariyer Değişimi Hikayeleri: İngilizce Öğretmenliğinden Ebeveyn ve Öğrenci Koçluğuna…

Yorum bırakın

Bu haftanın Kariyer Değişimi Hikayesi, ortak bir arkadaşımızın bizi tanıştırmasının ardından hem iş ortağı hem dost olduğumuz sevgili Esin Aybar’dan geliyor.

Önceki kariyerinin içeriği neydi?

Şu anki işime başlamadan önce İngilizce öğretmenliği yapıyordum.

Şu anda neler yapıyorsun ve kariyerini değiştirmenin sebebi neydi?

Aslında şu anda yaptığım iş daha önce yaptım öğretmenliğin bir uzantısı noktasında. Kariyerimin bu şekilde yol almasının en büyük sebeplerinden bir tanesi evde oğlumla yaşadığımız ve aslında her evde yaşanan ergen çatışmalarıydı. Bu çatışmaların yerini uyuma bırakması için bir takım eğitimler aldım. Bu eğitimleri aldığımda farkettim ki aslında yaşadığımız çatışmalarda oğlumun hiçbir suçu yok bütün sebep onun halen gelişmekte olan ön lob becerilerinden kaynaklanıyor.

Sonrasında aldığım tüm eğitimleri ve yaptığım tüm çalışmaları Neuro Student Coaching programı altında topladım ve bu konuda çocukların gelişimini evde ve okulda destekleyen yaklaşımları ebeveyn ve öğretmenlere ve ergenlerle çalışan profesyonellere bu eğitim aracılığıyla aktarmaya başladım.

Bu değişimden memnun musun?

Hem de nasıl! Çünkü şu anda kendi evimde yaşadığım çatışmaları çözmüş olmanın ve halen çözebiliyor noktada olmanın verdiği konforu yaşıyorum ve aynı zamanda bunu diğer ailelere de taşıyacak noktada durarak onlarla da paylaşıyorum.

Bu değişimle birlikte neleri kaçırdığını ve neleri kazandığını düşünüyorsun?

Bu değişimle birlikte öğretmenliğin getirdiği rutin çalışma zaman dilimlerini kaçırdığımı ancak şu anda daha çok kişinin yaşamına asıl mutluluğu yakalamak adına kişisel gelişimlerine dokunabildiğimi görüyorum. Bu sebepten dolayı da daha yüksek bir noktada yaşantılara dokunabiliyorum. Bu da benim bu konudaki en büyük kazancım.
Kariyerini değiştirmek için attığın ilk adım neydi?
Aslında almış olduğum dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üzerine yazılmış bir kitaptı. Her şey o kitabı okuduktan sonra başladı ve gün geçtikçe derinleşti.

Bu yolda karşılaştığın en büyük zorluk ne oldu?

En büyük zorluk bu çalışmaları pazarlama konusunda karşıma çıktı çünkü öğretmen kökenliyim ve satış yapmak ne demek bilmiyordum, bu konuda o güne dek hiçbir beceri geliştirmemiştim.

Hangi kaynaklardan destek aldın? 

Özellikle bu konuda en büyük desteği sevgili Selin’den aldım. Onunla birlikte iş yapıyor olmak herkese nasip olmasını isteyeceğim bir keyif. 🙂

Bu süreçte kazandığın en önemli tecrübe ne oldu?

Kazandığım en büyük farkındalık aslında hayallerimle ilgili ne kadar sebatkar olabildiğimi görmekti.

Kariyerini değiştirmeyi düşünenlere ne tavsiye edersin?

Yaşama hangi noktada katkı yapmak istediklerini keşfettikten sonra bu adımı atmalarını öneririm.
Tecrübelerini paylaştığı için Esin’e binlerce kez teşekkürler. 🙂
Eğer siz de paylaşmaya değer bir kariyer değişimi hikayeniz olduğunu düşünüyorsanız ve başkalarına ilham olmak isterseniz bana info@selinyetimoglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s