selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Kariyer Değişimi Hikayeleri: Kurumsalı Bırakıp Pastane Açmak mı?

4 Yorum

Bu haftaki kariyer değişimi hikayesi, ben henüz mini mini bir üniversite öğrencisiyken staj yaptığım Yapı Kredi Bankası’nda birlikte çalışma fırsatı bulduğum sevgili Merve Eskitaşçıoğlu’ndan geliyor. Bakalım, İnsan Kaynakları’ndaki kariyerini bir kenara bırakıp Emirgan’da şirin mi şirin bir pastane açmaya nasıl karar vermiş. 🙂

Önceki kariyerinin içeriği neydi?

 

Yapı Kredi Bankası İnsan Kaynakları Yönetimi’nde Kariyer Yönetimi Müdürü olarak görev yapmaktaydım.

 

Bankamızın tüm şube satış ağında ve bağlı genel müdürlük ekiplerinde görev alan çalışma arkadaşlarımıza kariyer yönetimi uygulamalarında ekibimizle birlikte destek vererek 9 yılımı çok sevdiğim kurumumda tamamladım.

 

Kariyerini değiştirmenin sebebi neydi?

 

Kurumsal hayattaki 10 yıllık tecrübem süresince her gün işimi severek yaptım. Her gün yeni insanlarla tanışmak, insanların hayatlarına dokunmak, birlikte çözüm bulmak, yol göstermek, mutlu olduklarında orada olmak, sevinçlerini paylaşmak ve bir o kadar da kötü haberlerde de yanlarında olmak ve bu durumu açıklamak, yeri geldiğinde o masada birlikte oturup ağlamak, hepsi işimin bir parçasıydı. İşim insanlardı.

 

Kurum bağlılığı yüksek biri olarak en son ben emekli olurum diye düşündüğüm çok oldu. İşimi, çalışma arkadaşlarımı çok sevmeme rağmen aslında her kurumsal hayatta çalışan kişinin yaşadığı bir dönemden geçmeye başlamıştım: “Sorgulama dönemi”.

 

İş hayatı hiçbir zaman kolay değildir nerede çalışırsan çalış, ne iş yaparsan yap. Bunu kolaylaştırabilen kişinin kendisidir. Kişi, kendisini motive eder, amaç yaratır ve her günü dolu dolu yaşamaya çalışır, sahip olduklarının değerini bilerek. Bu bir süre daha böyle devam eder. Ancak, yanınızda sizin verdiğiniz değeri size göstermeyen kişiler olursa o zaman ipler yavaş yavaş kopmaya başlar. O zaman da “neden devam ediyorum, bunu hak ediyor muyum? ” soruları sizi yıpratmaya başlıyorsa bir karar verme zamanıdır. Benim için de süreç bu şekilde başladı.

 

Bu değişimden memnun musun?

 

Ayrılık kararı zordu. Yine de, sonucu iyi veya kötü, bir karar almanın beni nasıl rahatlattığını anlatamam. Hepimiz kendi tercihlerimizi yaşıyoruz. Bundan sonraki yolumu çizmek bana aitti. Bir süre dinlenmek ve hayal kırıklığımı farklı ilgi alanlarıma yönelerek geçirmeyi planlıyordum ve kurumsal hayattaki son dönemimde kendimi hep bir şeyler pişirirken buluyordum ve mutlu hissediyordum. Bunu keşfettiğimde de, bu alan üzerine eğitim almaya karar verdim. Halbuki, beni anneme sorsanız “domatesi keserken bile bocalardı şimdi inanamıyorum” der. Ve ben bir gecede bu işe girmeye karar verdim.

 

Dışarıdan çok kolay gibi gözükse de her işin kendine göre zorlukları var. Bu işin de kolay olmadığını zaman geçtikçe çok daha iyi anlıyor insan ama günün sonunda hissettiğim duygu, iyi ki bu kararı aldım.

 

Bu değişimle birlikte neleri kaçırdığını ve neleri kazandığını düşünüyorsun?

 

İşim yine insan. Her gün yeni insanlarla tanışıyorum. Bir şeyler üretiyorum ki bu bence üretim yapan herkesin hissettiği inanılmaz güzel bir duygu. Böyle bir değişiklik yapmak belki de alıştığım düzenin dışına çıkmama ve farklı bir beni keşfetmemi sağladı. Tabii ki, eski iş hayatımda özlediğim noktalar var. Birlikte çok severek çalıştığım insanlar ve işler vardı. Bana kazandırdıklarını asla unutamam. Yine de, şu andaki halimi ve dünyamı daha çok sevdiğimi söyleyebilirim.

 

Kariyerini değiştirmek için attığın ilk adım neydi?

 

İlk olarak bu adımı atıp atmamak konusunda çok düşündüm. Düşünme süreci bu yoldaki en uzun sürecimdi. Kendimi bir şekilde kurumuma çok ait hissediyor ve bırakamayacağımı, yeni bir yola başlamanın nasıl olacağını bilememenin korkusunu yaşadım. Ama, nihayetinde bu kararı tamamen kendim aldım. Benzer işlerle uğraşan kişilerle konuştum, iyi ve kötü taraflarını anlamaya çalıştım.

 

Bu yolda karşılaştığın en büyük zorluk ne oldu?

 

Çevremizdeki birçok insanın hayalinde, küçük bir kafem olsa, gelenlerle sohbet etsem, biraz kafam rahatlasa başka bir şey istemem dediğini çok duymuşuzdur. Oysa, bu iş gözüktüğü kadar kolay değil. Bir işletmeyi yönetiyorsunuz ve her şeyinden sorumlusunuz. İyi bir ekiple, bu işi seven insanlarla birlikte olmanız gerekiyor. Haftanın 7 günü açık olmalı ve en önemlisi işinizin başında olmalısınız. Müşterilerinizin tatilde olduğu zamanlar sizin aslında en çok çalışacağınız anlar. Dengeler değişiyor. Tüm bunları düşünerek hareket etmek gerekiyor.

 

Bir de tabi işin, manevi anlamda diğer bir yönü var. O da, aile. Ben çok sevgi dolu şanslı bir ailede büyüdüm ve hala da onlar için bir çocuğum. İyi okullarda okuyup, kısa sürede iyi konumlarda görev aldım. Böyle bir adımı atmak, onlar için de kabullenmesi zor bir durum oldu. Mutfağa girip kek, börek yapmak MBA yapmış bir kızın gerçekten hayali olabilir miydi? Babamın üzüntüsünü gözlerinden okuyordum. Yine de, bir gün olsun desteklerini üzerimden çekmediler. Zaman geçtikçe de benim mutluluğumu gördükleri için onlar da mutlu oldular. Ailenin desteği ve yardımı bu kararlarda çok önemli.

 

Hangi kaynaklardan destek aldın?

 

Doors Akademi’de 6 aylık bir eğitim sürecine katıldım. Hem teorik hem de pratikte işi öğrenmem açısından faydalı bir süreç oldu. İki farklı mutfakta staj yaptım. Yine de, her işte olduğu gibi kendinizi geliştirmeniz, sürekli denemeniz ve yenilikleri takip etmeniz çok önemli.

 

Bu süreçte kazandığın en önemli tecrübe ne oldu?

 

Müşterileriniz dükkanınıza ürün ve hizmetlerinizi almak ve denemek için geliyorlar. Eğer onları tekrar tekrar getirmeyi başarıyorsanız bu sadece sattığınız ürünler veya sunduğunuz hizmetler değildir. Sizin yarattığınız güven ve iletişimin de rolü çok önemli. Kazandığım dostluklar ve müşterilerimizden gelen olumlu dönüşler benim bu işte her gün daha da mutlu çalışmamı teşvik eden ve iyi ki denemişim dedirten unsurlar.

 

Neyi daha farklı yapmış olmayı isterdin?

 

Kurumsal hayatta deneyim kazanmış olmanın bana çok katkı sağladığına inanıyorum. Yine de, biraz daha erken bu adımı atmış olmayı isterdim.

 

 

Kariyerini değiştirmeyi düşünenlere ne tavsiye edersin?

 

İnsanın kendini mevcut işinde sorgulamaya başladığı an aslında vazgeçmeye başladığı andır. O süreçte sürekli gidiş gelişler yaşarız ve belki de alıştığımız düzenin dışına çıkmaktır bizi korkutan. Kurumsal hayat dilinde bilinen ‘comfort zone’. Oysaki, yeni işler yapmaya başladığında kişi daha motive, pozitif ve yeniliklere açık bir hale bürünüyor. Yüzünüze bile renk geliyor. Kendinizi yenileme süreci olarak düşünebilirsiniz. Kolay değil kabul ediyorum. Biraz cesaret, kendinden emin olmak ve yılmamak en önemlisi. Ben başka ne iş yapabilirim ki demek yerine ilgi alanlarınızı keşfetmeye başlayarak adım atmalısınız. Hata yapabilirsiniz, düşündüğünüzden uzun sürebilir ama işin sonunda denemiş olursunuz ve kim bilir ya başarırsanız? 🙂

 

Kendisine, bu keyifli kariyer değişimi yolculuğunu tüm samimiyetiyle anlattığı için bir kez de buradan teşekkürler.

 

Eğer siz de paylaşmaya değer bir kariyer değişimi hikayeniz olduğunu düşünüyorsanız ve başkalarına ilham olmak isterseniz bana info@selinyetimoglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Haftaya Çarşamba sabahı, farklı bir kariyer değişimi hikayesinde buluşmak üzere. 🙂

4 thoughts on “Kariyer Değişimi Hikayeleri: Kurumsalı Bırakıp Pastane Açmak mı?

 1. Umarım birgün benimde değişim hikayemi paylaşıyor olursunuz😀

 2. Seviyorum bu hikayeleri 😉 Aynı benimkine benziyor…

 3. Merhaba.

  24 yaşındayım ve veteriner asistaniyim. Isimi seviyorum fakat hayallerimi ertelemekten sıkıldım. Cok dusundum ve bugun karar vermistim hayalimdeki yolu gidecegime dair. Bu hikayeyi okuduktan sonra anladım ki, gerçekten verdiğin kararı hatta kurduğum hayalin gerçekleşme vakti gelmiş.. o kadar güzel yazılmış ki, teşekkür etmek isterim. Umarım her Zaman güzelliklerle karsilasirsiniz..

  • Gizem Hanım Merhaba,

   Hayallerinizi en kısa ve doğru zamanda gerçekleştirebilmenizi dilerim. Samimi paylaşımınız için teşekkürler, hayalleriniz gerçek olduğunda sizi de bu sayfada konuk etmek isterim. 🙂
   Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s