selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Kariyer Değişimi Hikayeleri: İnsan Kaynakları’ndan Dijital Pazarlama’ya Geçiş

Yorum bırakın

Bu haftaki kariyer değişimi hikayesi, hayatıma ilk kez 17 yaşımdayken dershanede sınıf arkadaşım olarak giren, sonrasında dostluğumuzun Boğaziçi’nde devam ettiği, hatta İstanbul’un en harika manzarasına sahip yurtta oda arkadaşı bile olduğumuz sevgili Sibel’den geliyor. 🙂

 

Sibelcim, bize önceki kariyerinin içeriğinden bahseder misin?

Daha önceki işim IK Danışmanlığı alanındaydı. Profil International & Odgers Berndtson şirketinde Danışman Asistanı olarak çalışıyordum. Temel fonksiyonum toplu işe alım ve değerlendirme projelerinde danışmanları asiste etmekti. Şirket içerisinde IK departmanında çalışmaktan farklı olarak, danışmanlık olduğu için farklı sektörlerdeki birçok kurumsal şirket ile farklı fonksiyonlardaki kişilerin işe alım ve değerlendirme süreçlerinde yer aldım.

 

 

Şimdiki kariyerinin içeriği ne?

Şu an Dijital Pazarlama’cıyım. Dijital PR, Kriz yönetimi, Sosyal Medya, Google Reklamları, SEO, Email marketing gibi alt kırılımlarda deneyimlerim var. Bu alandaki deneyimlerimi bir ajans, bir e-ticaret sitesi ve freelance çalışmalarım sayesinde edindim.

 

 

 

Kariyerini değiştirmenin sebebi neydi?

15 sene sonra yapmak istediğim işin bu olmadığına karar vermiştim.

 

 

Bu değişimden memnun musun?

Kesinlikle! Yine olsa aynı şeyleri yine yapardım.

 

Bunu söyleyebilmek çok kıymetli. Bu değişimle birlikte neleri kaçırdığını ve neleri kazandığını düşünüyorsun?

Bu değişimi yapmadan önce yaklaşık 2 senelik bir iş tecrübem vardı, eğer alanımı değiştirmeseydim belki uzman değil de Supervisor olarak çalışıyor olurdum şu an. Ama benim önem verdiğim nokta bu değildi. Bu sebeple kaybettiğim bir şey olduğunu düşünmüyorum. IK alanında kendimi çok iyi tanıma fırsatı elde ettim, güçlü ve gelişim alanlarımı çok iyi gözlemleme şansım oldu. Katıldığım projeler ve değerlendirme süreçlerinin ileriki kariyerimde insan yönetimi alanında bana büyük katkıları olacağını düşünüyorum.

 

 

Kariyerini değiştirmek için attığın ilk adım neydi?

Durumu iyi analiz etmek ve kararımdan emin olmak. Sonrasında başvurulara başladım ve sabırlı oldum. İşimde mutsuzdum evet ama bu mutsuzluğun sebebini biraz açmam gerekiyordu. Konu para değildi, konu iş yeri kültürü değildi, konu title değildi, konu iş arkadaşlarım ya da yöneticim değildi, konu sektör değildi, konu yaptığım işin fonksiyonuydu. Farklı bir iş yapmak istiyordum. Daha dinamik, daha yaratıcı ve teknoloji ilintili bir iş yapmak istediğime karar vermiştim.

 

 

 

Bu yolda karşılaştığın en büyük zorluk ne oldu?

Bu aşamada bence en büyük etken etrafınızdaki insanların yorumlarından ne kadar etkilendiğiniz kısmı. Elbette bir değişiklik insanı korkutabiliyor, her şeyden önce bir belirsizlik söz konusu. Bu noktada etrafınızdakilere fikir danıştığınız noktalar oluyor. Fikir alışverişi kısmına kadar her şey tamam, fakat yapılan yorumlardaki değerlendirmelerde önem verilen noktalar ile sizin önem verdiğiniz noktalar aynı mı buna dikkat edin. Etrafımdaki birçok kişi istediğim değişikliği yaparsam geçmiş 2 senelik emeğimi çöpe atacağımı düşünüyordu, ben ise bundan sonraki 15- 20 senelik emeğimi hangi alana kanalize etmek istediğimle ilgilendim!

 

 

Hangi kaynaklardan destek aldın?

Etrafımdaki arkadaşlarımdan, eski yöneticilerimden ama en çok da içimdeki sesten!

 

 

Bu süreçte kazandığın en önemli tecrübe ne oldu?

Bu süreçte kendi korkularım da vardı, yeniden bir işi sıfırdan öğrenecek olmak gibi. Biraz daha fazla çaba ile arayı kapatabildiğimi görmek beni başarılı ve mutlu hissettirdi. İstemiştim, gerekli emeği göstermiştim ve başarmıştım!

 

 

Kariyerini değiştirmeyi düşünenlere ne tavsiye edersin?

Değişiklik yapmak istediğinizde bunu neden yapmak istediğinizi ve mevcut rahatsızlığınızı çok iyi analiz etmenizi öneririm. Bazen özel hayattaki sorunlardan mutsuzken bunu iş hayatına aksettirdiğiniz noktalar olabilir, etraftaki popüler değişime ayak uydurmak istiyor olabilirsiniz vs vs. Benim bu değişikliği yapmak istediğim sırada etrafımda işinden memnun olmayan birçok arkadaşım vardı, fakat söylene söylene işlerini yapmaya devam ediyorlardı. Ben o kişilerden birisi olmak istemedim, burada bir tercih söz konusu, benim tarzım sevmediğim bir işi yapıp etrafıma negatif enerji yaymak değildi. Değişim sürecinde fikir alışverişi yaptığınız insanların yorumlarına da çok dikkat edin. Sizi negatif etkilemelerine ve yüzeysel bakmalarına izin vermeyin derim. Etrafınızdakilerin yaptıkları olumsuz eleştirilerde şu noktalara çok dikkat edin;

Acaba sizin cesaretinizi mi kıskanıyorlar?

Kendileri yapamadıkları için sizin de yapamayacağınızı mı düşünüyorlar?

Ve en önemlisi yapmak istediğiniz değişikliğin sorumluluğunu almaya hazır mısınız?

 

Herkese mutlu olacakları işi keşfedebilme şansı diliyorum!

 

İyi dilekleri ve vakit ayırdığı için Sibel’e çok teşekkür ediyorum. Umarım herkes mutlu olacağı keşfetmek ve gerçekleştirmek için kendisine izin verir. 🙂

 

Eğer siz de kendinizden veya bir yakınınızdan gelecek, paylaşmaya değer bir kariyer değişimi hikayesi olduğunu düşünüyorsanız ve başkalarına ilham olmak isterseniz bana info@selinyetimoglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s