selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

“Aman Çin Malı Ürünleri Kullanmayın Efenim” ve Çalışma Koşulları

Yorum bırakın

Bilindiği gibi dünyaca ünlü birçok giyim markasından teknoloji firmasına kadar pek çok üretici firma fabrikalarını Çin’de kuruyor. Ucuz işçiyle maliyeti düşük “Çin malı” üretim yaptırma amacıyla kurulan bu fabrikalar ünlü markaların mutfakları aslında. Tüketiciye maliyetinin binlerce katına satış yapan bu markalar, çalışanların çalışma koşulları konusunda çıkan haberleri kaçamak yanıtlarla geçiştirmeye çalıştıklarındaysa durum daha da kötüleşiyor.

Alman fotoğrafçı Michael Wolf Çin’deki bir oyuncak fabrikasında çektiği karelerle son yıllarda sıkça karşılaştığımız “Aman sakın çocuğunuza Çin malı oyuncak almayın” başlıklı haberlere konu olan o üretim tesislerini yansıtmış.

O oyuncakları yapması değil, onlarla oynaması gereken yaşta bu fabrikanın işçisi olan çocuklar, fabrikanın depo kısmında yerde uyuyanlar… Öte yandansa “zorla mı çalıştırıyorlar efenim, hiçbiri çalışmasa o zaman işverenler mecburen ücretleri artırır” düşüncesindeki uzaktan tuzu kurular…

2010’da aylık gelirleri 240 Dolar olan ve bu miktarın en temel ihtiyaçları bile karşılamak için yetersiz olduğu Mashable’ın haberinde belirtilen, 2009’daysa yaklaşık 1 milyon işçinin sağlıksız çalışma koşullarında işlerine devam ettiği, 20 bin işçininse meslek hastalığına yakalandığı…

toys-thumb

Hadi diyelim, hiçbirimiz çocuğumuza Çin malı oyuncak almadık, Çin malı ayakkabı giysi de almadık, peki o telefonları bilgisayarları da almadan durabilecek miyiz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s