selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

10 Yıl Önce Var Olmayan Bugünün Meslekleri / Geleceğin Meslekleri

Yorum bırakın

Devirler değişiyor, trendler dönüşüyor, teknolojiyle birlikte ihtiyaçlar da şekil değiştiriyor. Hayat tarzlarımız tam olarak evrim geçirmiyor bile olsa, alışkanlıklarımızı yapış şeklimiz değişiyor. E hal böyle olunca o alışkanlıkları yaratan, sürdüren veya geliştiren bazı meslekler ortadan kaybolurken bazıları da yepyeni meslekler olarak yeni yeni hayatımıza giriyor.

Forbes yazarlarından Megan Casserly‘nin derlemiş olduğu bilgiler doğrultusunda, bundan 10 sene önce bizim için hiçbir şey ifade etmeyen, ancak şu anda en çok aranan uzmanlar haline gelen 7 meslek grubunu paylaşmak istiyorum.

İşte yepyeni 7 meslek dalı:

Uygulama Geliştirici (App Developer)

2007’de hayatımıza giren Iphone’lar ve hemen ardından gelen Android’lerle birlikte App Store ve Google Play’lerde yer almak üzere milyonlarca uygulama kısa sürede geliştirildi. Sadece son birkaç yılda pek çok kurumun müşteriye yönelik uygulama hazırlatma talebiyle geldiğini bile düşünecek olursak bu uygulamaları geliştiren yazılımcılara olan ihtiyacın ne kadar yüksek olduğu görülebilir.

 Veri Madencisi (Data Miner)

Bilgisayar teknolojilerinin böylesine gelişmesiyle birlikte her türlü veriyi de bir yerlerde saklar olduk. Sadece kişisel bilgisayarlarımız ve harddisklerimizde bile milyonlarca bir daha kullanılmayacak veri saklıyoruz. Bu verilerden özellikle müşteri bilgilerini içerenlerden gerekli olanları ayıklayıp işe yarar hale getirmesi için de birilerine ihtiyaç doğdu.

Şöyle düşünelim: Migros mağazaları yıllardır milyonlarca müşteriye satış yaptı ve her birine birer fiş verdi. Son yıllarda sadece kağıda basılı fiş vermekle kalmadı, o alışveriş bilgilerini bir kenara kaydetti. Migros elindeki bu verileri şu amaçla kullanabilir: Örneğin “alışveriş sepetine yumurta, un ve şeker ekleyenler genellikle Dr Oetker pasta süsleme malzemeleri de alıyor” gibi bir genelleme yapar ve daha fazla satış yapmak için müşterilerini yönlendirebilir.

Veri madenciliği mesleğineyse mühendisler, işletmeciler arandığı gibi, sınıflandırma eğitimi alan kütüphanecilik mezunları da tercih ediliyor.

Milenyal Jenerasyon Uzmanı 

Çoğu bol tecrübe sahibi X kuşağı üyesi olan bu uzmanlar, deneyimlerini, gençlerin karakteristik özellikleri ve alışkanlıklarını inceleyip iş dünyasına ve eğitim kurumlarına faydalı bilgiler üretmek için kullanıyor.

Y Jenerasyonu Gerçek mi Yoksa Sadece Mit mi?” başlıklı makalemde de ele almış olduğum Y jenerasyonuna inananlar ve inanmayanlar için farklı teorileri de hazırlıyorlar elbette. Ancak çalışanlarının mutluluğuna önem veren ve onları elinden kaçırmak istemeyen pek çok kurum, gelecek 10 yıl içinde çalışanlarının çoğunun Y kuşağı olacağı fikri doğrultusunda bu tür jenerasyonel teorileri göz önünde bulundurarak gelecek planlamalarını hazırlıyor.

Sosyal Medya Uzmanı

Belki de şu ana kadar sıraladıklarımız arasında en aşina olduğumuz meslek bu. Ülkemizde henüz bu isimle bir lisans programı açılmamış olmakla beraber üniversiteler tarafından hazırlanan sertifika programları ile geleceğe dair yüksek lisans program planlamaları bulunuyor.

Artık uluslarası şirketlerden Kobi’lere kadar pek çok firmanın kurumsal Facebook, Twitter hesapları var ve bu hesapları da yöneten birileri var. En başlarda her kurum, “Facebook hesabı olan herhangi biri bizim kurumsal sayfaları da yönetebilir” yanılgısıyla yola çıkmışsa da yavaş yavaş işin ehli olan kişiler bu konuda görevlendirilmeye başlandı.

Dinleme Sorumlusu (Chief Listening Officer)

Türkçe’ye çevirmeye çalışınca pek oturmayan bu unvanı şöyle açıklamaya çalışayım: Şirketlerle veya markalarla ilgili sosyal medyada yapılan şikayetleri inceleyip müşterileri dinleyerek gerekli tepkileri proaktif yaklaşımlarla sunan kişi.

İlk bakışta sosyal medya uzmanıyla aynı işi yapıyor gibi görünse de buradaki tanım çok daha farklı. Henüz Türkiye’de Sosyal Medya Uzmanları tarafından yapılan bu iş ilk olarak 2010’da Kodak firmasının aldığı 300 bin yorumu inceletecek uzman arayışına girmesiyle başladı.

Yaşlı Bakım Uzmanı

Aslında 10 yıl önce de yaşlılara evinde bakan kişiler vardı ancak artık bu iş profesyoneller tarafından yapılıyor. Sırf yaşlı bakım hizmeti sağlayacak personel ile potansiyel işverenleri tanıştırmak amacıyla kurulan danışmanlık şirketleri son birkaç yılda kuruldu ve sayıları da gittikçe artıyor. En çok İzmir gibi emekli kesimin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde kurulan bu firmaların en büyük kaynaklarının Gürcistan, Türkmenistan gibi komşu ülkelerden para kazanmak için çoğu kaçak yollarla gelen kişiler olması da konunun ilginç boyutlarından biri.

Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı (User Experience Design)

Aslında bu iş, iş tanımı olarak yeni değil. Örneğin çok eskiden insanlar yemekleri bozulmasın diye evin en soğuk kısmına koyuyorlardı. Sonraları bu işi görmesi ve kapalı bir kısım da olması için tel dolaplar yaptılar. Daha sonra ise gelişen teknolojiyi kullanan tasarımcılar buzdolabını icat ettiler. O ilk buzdolabında sonra da binlerce farklı modeli üretildi. Kullanıcıların alışkanlıklarını inceleyen ve o alışkanlıklara göre mesela “hmm buzdolabının dış kapağına ortalama 1.70 boyunda insanların beline denk gelecek yükseklikte bir sebil musluğu yapalım” diyen tasarımcılar ortaya çıktı. Bugün en çok teknoloji konusunda faydalandığımız bu uzmanlar büyük kurumların web sitelerinin tasarımlarında bile çalışıyorlar.

2013’ün ilk günlerinde bunu konuşuyorken, bakalım 2023’e girerken hangi meslek gruplarına aşina olmuş, hangileriyle hayretler içinde tanışıyor olacağız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s