selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Örnek Alınmaması Gereken Bir Görüntülü Özgeçmiş [Video]

Yorum bırakın

Son yıllarda iş başvurularında moda olmaya başlayan bir uygulama da görüntülü özgeçmiş. Daha önce Barney Stinson’dan Etkili Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri başlıklı yazımda da belirtmiş olduğum gibi Türkiye’deki bazı kariyer portalları da adaylara dosyalarına bu formatta bir özgeçmiş de eklemelerine olanak tanıyan yenilikler yapmaya başladı.

Türkiye’de çok yeni olan, Avrupa’da ise iş ilanlarında sık sık karşımıza çıkan bir talep “videolu özgeçmiş”, “görüntülü CV” vs.

Amerika’da durum nedir bilgim yok, ancak oradaki yoğun ayrımcılık çekincesi tüm dünya CV formatlarını bile alt üst ettiğinden bu konuda da farklı bir yaklaşım izleniyordur diye tahmin ediyorum. Malum, bizde olmazsa olmaz diye nitelendirilen özgeçmiş fotoğrafı ABD’de açıkça “yasak”.

Aslında adayların kendilerini anlatmaları için somurtkan, tekdüze ve klasik bir görünüm sunan cv formatlarındansa daha interaktif, adayların hem konuşma tarzıyla hem duruşla karşısındakini etkileyebileceği bir ortam sunuyor görüntülü özgeçmişler.

Öte yandan, birçok olanağın özelliği olan “vezir de rezil de edebilirlik” bu konuda da aynen geçerli. Kendinizi daha iyi ifade etme çabasıyla teknolojiden yararlanmaya çalışırken ortaya komik görüntüler de ortaya çıkabilir. Bu duruma örnek teşkil eden bu görüntülü özgeçmişi de bu arada paylaşmak istiyorum. 🙂

Bunun yanında bir de Türkiye’den şu özgeçmiş örneği var ki, komik olması için yapılmış ancak bence fena olmamış. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s