selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Eposta Sonunda “Saygılarımla”dan “İyi Çalışmalar”a Kurum Kültürü

5 Yorum

Bazı kaynaklarda organizasyonel kültür olarak da karşılaştığımız kurum kültürü bana göre kısaca bir kurumda “biz burada işleri böyle yaparız” denilenler bütünüdür.

Ekip üyelerinin birbirlerine olan yaklaşımlarından, sabah ofise girenlerin selam verme şekline (veya selam verip vermemelerine), liderlerin motive etme tarzlarına, müşteriyle kontakt kurma biçimlerine kadar binlerce şey bir araya geldiğinde o kurumun yapısı, karakteri, yani kurum kültürü ortaya çıkar.

Özellikle uzun zamandır varlık gösteren şirketlerde bazı alışkanlıkları değiştirmenin zor olmasının en temel sebebi de budur. Jenga oyunu gibi düşünebiliriz bu durumu. O yapıyı oluşturan elementlerden birini çekip çıkarmaya çalışırken çok dikkatli olmak, tüm ayrıntıları göz önünde bulundurarak hesap kitap yapmak, en sonunda zamanı geldiğinde hareket etmek gerekir. Aksi takdirde tüm yapıyı yerle bir edebilirsiniz.

Bu yüzden zordur bazı kurumlarda yerleşen kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak. Örneğin büyük ekiplerde, takım içinde gruplaşma olması, aynı ekibin üyesi olan kişilerden bazılarının birbiriyle mecbur kalmadıkça konuşmadığı ortamda bazılarının yediğinin içtiğinin ayrı gitmiyor olması ekibin verimliliğini de, muhtemelen olumsuz yönde, etkileyecektir.

Bunu fark eden yöneticiler de İK’ya gidip “Sayın İK, bizimkiler gruplaşıyor, çöz şu durumu (zaten işin ne ki)” dedikleri zaman İK’nın yapması gereken tek şey;

Dolabından sihirli değneğini çıkararak gidip o departmanın kapısına dokunmak olmalıdır. (!)

Ancak büyük olasılıkla bu işe yaramayacaktır, bu yüzden zaten hiçbir işi olmayan (!) İK’mız şıkır şıkır kolyelerinin ve topuklu ayakkabılarınınkinden farklı ses getirecek, daha derinlemesine bir çalışma yürütmelidir.

Zira, kurum kültürünün bir parçası olan bu “gruplaşma” mevzusu bir günde ortaya çıkıvermediği gibi bir günde çözülmesi de beklenmemelidir.

Aslında birçok alanda olduğu gibi burada da sorunu çözmek için öncelikle var olan durumu masaya yatırıp analiz etmek gerekiyor. Buna “kurum kültürünü belirleme” adımı diyebiliriz. Buna da analizi yapan kişi veya ekibin bazı başlıklar belirleyerek öncelikle kendisine daha sonra kurumun “gediklilerine” Robert Brown ve Alan Gutterman‘ın önerdiği şu soruları yöneltmesiyle başlanılabilir. Örneğin;

*Kurum misyonu ve hedefleri:

-Herkes kurum misyonu ve hedeflerini biliyor mu?

-Herkesin anlayabileceği kadar açık ve net mi?

*Kontrol mekanizmaları:

-Hangi kontrol yöntemleri kullanılıyor?

-Yetkiler kimde?

-Kurallar ve toleransların esnekliği nasıl?

*Kurum içi sorumluluklar:

-Nasıl bir paylaşım yapılıyor?

-Paylaşımlar neye göre yapılıyor?

*Çalışan bağlılığı:

-Kişiler kendilerini takım üyesi olarak tanımlıyor mu?

-Turnover oranı kaç?

*İletişim biçimi:

-Çalışanların birbirleriyle iletişim kurma araçları neler?

-Yeni gelenlerin adaptasyonunu zorlaştıracak kadar katı bir iletişim mi var?

-Kurum içi epostaların içeriğindeki samimiyet düzeni nasıl? (Örneğin bazı kurumlarda epostalar “saygılarımla” ile biterken bazılarında “iyi çalışmalar” gibi daha samimi ifadeler kullanma alışkanlığı yerleşmiştir.)

*Güç, statü, katılım:

-Karar alma mercisi kim?

-Yönetim kurulu mu daha fazla söz hakkına sahip yoksa antihiyerarşik bir demokrasi ortamı mı var?

*Birliktelik:

-Bireysel başarılara mı daha fazla önem veriliyor takım başarılarına mı?

-Ödüller kimlere veriliyor?

Bu sorulara verilecek cevapları bir araya getirerek var olan kurum kültürü belirlenebilir, başka bir deyişle Jenga kulesi inşa edilebilir. Artık üzerine yeni parçaları ekleyebilir veya aradan bazılarını çıkarmaya başlayabiliriz.

5 thoughts on “Eposta Sonunda “Saygılarımla”dan “İyi Çalışmalar”a Kurum Kültürü

 1. çok güzel bir yazı olmuş. kalemine sağlık:)

 2. Selin hanım,
  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz .İstenince e-posta ya bile samimiyet ve içtenlik katabiliyor, Bu kurumsal veya kişisel nitelik taşısın fark eder mi? sonuçta bu metni teknolojiye işleyen veya kodlayan bizleriz,
  Güzel paylaşımınız için Teşekkürler.

  • Nedim Bey,
   Beğeniniz için ben teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz ortam olan iş yaşamımıza samimiyet katmak bizlere de daha motivasyon dolu çalışma alanları sağlayacaktır, daha mutlu bireyler olmamıza ufak da olsa katkıda bulunacaktır.
   Saygılarımla.

 3. Çok güzel bir yazı. Tebrikler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s