selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Öldüğünüzde Arkanızdan Harika Bir Kariyeriniz Olduğu mu Konuşulacak?

Yorum bırakın

3 ay önce aldığım Pozitif dergisini okumaya başlamam için 9 günlük bir tatile ihtiyacım varmış demek ki. 🙂

Dergide oldukça güzel konular ele alınıyor, özellikle kişisel gelişim, liderlik gibi alanlara ve spiritüel konulara ilgi duyanlara tavsiye edebilirim. 🙂

Yer verilen konular arasında benim en çok ilgimi çekenlerden biri Ferrari’sini Satan Bilge, Aile Bilgeliği gibi kitaplarıyla tanıdığımız Robin Sharma, bir seminer için Türkiye’ye geldiğinde kendisiyle yapılan röportaj oldu.

Dünyada liderlik uzmanları arasında ilk 5 arasında gösterilen yazarın sadece şu sözleri bile oldukça etkileyici:

Herkes bir gün ölecek. O gün evinizin ya da ofisinizin büyüklüğü ya da başkalarının sizin hakkınızda söyledikleri hiç önemli olmayacak. Ama o güne kadar kaç kişiye dokunduğunuz, kaç kişiye liderlik yapabildiğiniz çok önemli. Eğer bu dünyadan kimseye bir şey öğretemeden gittiyseniz liderlik yapamamışsınız demektir”.

Bu “dokunmak” konusu bir süredir benim de aklımın bir köşesinde. Sadece kendine dokunan, yani ay sonunda maaşını alabilmek, CV’sini cilalamak, etraf ne der sorusuna güzel cevaplar yaratmak için yaşayan bir kişi olabilirsiniz elbette. Ancak bunları yaparken bir yandan başkalarının hayatlarını değiştirip güzelleştirmek için de bir şeyler yapabilirsiniz. Herkes yapabilir…

Neler yapabileceğimi görmek için yaptığım işlerden biri de bu blog, hatta bir süredir sağ üstte yer alan ve Sheakspeare’e ait “Yüreğinize kök salarsam meyvelerim sizindir” sözü de kendime bir hatırlatma notu olarak orada durmakta…

etkileyici_liderlik

Son olarak Unvansız Lider kitabını tamamlayan Robin Sharma’ya göre unvansız liderlerin en temel 7 taktiği var:

  1. Her ne yapıyorsanız işinizi o kadar iyi yapın ki insanlar gözlerini sizden alamasın.
  2. Minimalist olun. Hayatınızın amacını, tutkularınızı basitleştirin. Küçük hedeflerle ilerleyin. Bugün 5 küçük hedefiniz olsun, 12 ayın sonunda 1825 hedefe ulaşmış olun.
  3. Eleştirileri göz ardı edin, alaycıları görmezden gelin.
  4. Dikkatinizin dağılmasını engellemek için düzenli olarak teknoloji detoksu yapın.
  5. İnsanları tanıştığınız andan daha iyi bir durumda terk edin, onlara ilham verin.
  6. Başarının sizi baştan çıkarmasını önleyin.
  7. Müşterilerinize beklentilerinin 10 katını vererek onları şaşırtın.

Lider olmak kolay değil elbette, her gün 5 hedef belirlemek ve onlara ulaşmak için çabalamak günlük rutinimizi bozacak bir durum. Bizim unvansız lider de bununla ilgili diyor ki; “Lider olmanız için rahatsız olmanız gerekiyor. Bu fırsatı değerlendirin. Yol alırken acı çekebilirsiniz ama seçim sizin; ya bütün gün bilgisayar oyunu oynayacaksınız ya da iz bırakan bir lider olacaksınız.”

zihin_liderlik

Yine benim en beğendiğim Sharma öğretilerinden biri mazeretsizlik diyeti. Bunun için haftada 1-2 günle başlıyoruz, hedef süre her neyse o kadar zaman mazeretsiz yaşamak gerekiyor. 2 günü mazeretsiz tamamlayabildiğinizde hedefinizi 10 güne yükseltin. Ve yukarıda bahsettiğim dokunma kısmı içinse diyor ki “Bu diyeti çevrenizdekilere de anlatın. Özellikle de iş arkadaşlarınıza. Çünkü liderlik bir unvan değil, yaklaşımınızdır; yaşam ve çalışma tarzıdır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s