selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Hayatı Limitler Koymadan da Yaşayabilirsiniz!

1 Yorum

Amerika’nın Idaho eyaletinde yaşayan Aldrich ailesinin iki oğlu var. 8 yaşındaki Noah ve 6 yaşındaki kardeşi Lucas, 2014 Temmuz’unda çok önemli bir mesaj vermek için kasabalarında düzenlenen Gençlik Triatlonuna katıldılar.

Noah, yaşadıkları kasabadaki YMCA derneğinin çocuklar için bir triatlon düzenleyeceğini duyduğunda, ailesinin yanına koştu. Triatlona kardeşiyle birlikte katılmak ve hazırlanmak istediğini söyleyen Noah’ya, anne-babası ve YMCA yetkilileri de destek oldu. Noah yüzerken, bisiklete binerken ve koşarken, kardeşi Lucas hep yanındaydı.

“Bu ne büyük sevgi, ne büyük bir özveri” diye düşünebilirsiniz. Ama Aldrich ailesi, Noah’nın bu azmine hiç şaşırmamış. Noah’nın kardeşini çok sevdiğini ve iki kardeşin “ayrılmaz bir ikili olduğunu” söylüyorlar.

Anneleri Alissa Aldrich, iki kardeşi şöyle anlatıyor: “Aralarında inanılmaz bir bağ var. Çok iyi arkadaşlar ve her şeyi beraberce yapıyorlar. Aralarındaki sevgi bağı gerçekten nadir bulunacak türden.”

Today adlı internet sitesine konuşan Noah, “Onun her şeyini çok seviyorum. Bence o mükemmel,” diyor kardeşi için.

Lucas’ın hastalığı 3 aylıkken ortaya çıkmış. Anne normal bir hamilelik geçirdiğini, doğumun da normal yollardan olduğunu söylüyor. Ancak bebek Lucas 3 aylık olduğunda, saatlerce ağlamaya başlamış ve o zaman bir sorun olduğunu anlamışlar.

MR çekildikten sonra, Lucas’ın beyninde bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkmış. Lucas’a lissencephaly adlı, nadir görülen bir beyin rahatsızlığı teşhisi konulmuş. 85.470 doğumda bir kez görülen hastalık yüzünden yutkunma zorlaşıyor, hasta kişiler sürekli nöbetler geçiriyor ve ciddi sağlık problemleri yaşıyorlar.

Doktorlar Lucas’ın hiçbir zaman konuşamayacağını, tek başına yemek yiyemeyeceğini ve hayatının bir tekerlekli sandalyede geçeceğini söylemişler. Çok sportif olan ve gezmeyi de seven Aldrich ailesi, Lucas’ın rahatsızlığını bir engel olarak görmemiş. Daha evvel Lucas’la beraber pek çok kez yolculuğa çıkmış, hatta kayak tatili bile yapmışlar. Ve şu anda Lucas’ın “umduklarından da iyi durumda” olduğunu söylüyorlar.

Lucas anne babasını tanıyabiliyor. Ama en çok abisi Noah’yı gördüğünde mutlu oluyor. Onu gördüğünde gözlerinin parladığını, el ve ayaklarını hızlıca oynatmaya başladığını söylüyor aile. Bu hareketine de aile arasında “mutluluk dansı” demeye başlamışlar.

12 Temmuz günü düzenlenen triatlonda Noah önce 200 metre boyunca yüzdü. Lucas bu sırada bir şişme botta bulunuyordu ve botun ucundaki bir ip, Noah’nın beline takılmıştı. Bu sayede iki kardeş beraberce yüzdükten sonra, sıra bisiklet aşamasına geldi. 3 mil (yaklaşık 5 kilometre) boyunca bisiklet süren Noah’yı, arkadaki bir taşıyıcıda da kardeşi Lucas takip etti.

Triatlonun son aşamasında ise, 1 millik (1.6 kilometre) bir koşu safhası bulunuyordu. Bu aşamada da Noah bir yandan koşarken, bir yandan da kardeşinin oturduğu bir arabayı itti. Tüm bu aşamalarda, YMCA’den bir yetkili iki kardeşe sürekli eşlik etti ve Lucas’ın araçlara aktarılması için yardımcı oldu.

Kardeşler yarışı bitirdiğinde, oradaki hiç kimse kimin derece yaptığıyla ilgilenmiyordu. Tüm izleyiciler finiş çizgisinde toplanmış ve bu iki harika kardeşi alkışlıyordu. Anne Aldrich, “Hayatı limitler koymadan da yaşayabilirsiniz. Bu yarışmaya katılmamızın sebebi de bunu göstermek ve bolca eğlenmekti” diyor.

 

Not: Hikayeyi beğendiğim için radikal.com.tr’nin “Engelli kardeşiyle triatlona katılan çocuğun hikayesi” başlıklı haberinden aldım. Umarım sizler de beğenmişsinizdir. 🙂

 

One thought on “Hayatı Limitler Koymadan da Yaşayabilirsiniz!

 1. “Hayatı limitler koymadan da yaşayabilirsiniz. ÇÜNKÜ DÜNYAYA GELMİŞSENİZ MÜCADELEYİ KABUL ETMEK ZORUNDASINIZ BU MÜCADELEYE ………,AİLENİZLE………? KARAR VERECEKSİNİZ MÜCADELEYE KARAR VERDİĞİNİZDE PROBLEMLER ÇÖZÜLMEYE VE İMKANSIZLAR İMKAN DAHİLİNDE OLMAYA BAŞLAR ÇEVRE MÜCİZELERİ GÖRMEYE BAŞLAR MÜCİZE NASIL GERÇEKLEŞİYOR ?
  1-MÜCALEDEYE KARA VERME
  2-AİLE DESTEĞİ
  3………………? DESTEĞİ
  4-DÜNYA DA BİR ARAŞTIRMA YAPALIM
  KÖRLER NASIL YAŞAR?
  SAĞIRLAR NASIL YAŞAR?
  SAKATLAR NASIL YAŞAR? NASIL İLİM ADAMI DA OLABİLİYORLAR? BUNLAR KİMLER?
  KELEBEKLER NASIL YAŞAR?………..DENİZDE KARADA GÜÇLÜ İLE GÜÇSÜZ BİR ARADA NASIL YAŞAYABİLİYOR? Hİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
  BİLİNMİYENLERİ TEK TEK TESBİT EDELİM SONUNDA GÖREBİLCEKLER BAZI GERÇEKLERE …….????SIRLARA ULAŞABİLİRLER
  …?????? SIRLARI ARA BUL VE “Hayatı limitler koymadan da yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s