selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Kariyer Değişimi Hikayeleri: İnsan Kaynakları’ndan Butik Çiçekçiliğe…

2 Yorum

Bu haftaki Kariyer Değişimi Hikayesi, sevgili Müge Arı Şenikoğlu’ndan…

 

Önceki kariyerinin içeriği neydi?

Kurumsal kariyer hayatıma İnsan Kaynakları – İşe Alım tarafında danışmanlık firmasında çalışarak başladım. Daha sonra yine İnsan Kaynakları alanında şirket tarafına geçerek Akbank İşe Alım ekibinde devam ettim. Son olarak, Ericsson’da Orta Doğu İşe Alımları için destek verdim.

 

Şimdiki kariyerinin içeriği ne?

Şu an Maslak’ta kişiye ve kurumlara özel butik çiçek tasarımı hizmeti sunan bir dükkanım var. Marka ismimi kendi ismimden yola çıkarak “Muguet Flower Design” olarak belirledim. Şu an dükkan açılalı 1 yılı geçti ve bu süreçte çok sayıda farklı firma ve kişiyle çalışma fırsatı buldum. Çiçeklerle çalışmanın en keyifli kısmı hem çiçeği gönderen kişiyi hem de alıcıyı mutlu etmek 🙂 Özel gün çiçekleri, günlük bir buket veya kurumsal çiçek ihtiyaçları için kapımız her zaman açık, çiçekseverleri bekleriz.

 

Kariyerini değiştirmenin sebebi neydi?

Her çalıştığım kurumda çok güzel ekipler içerisinde yer almama rağmen içimde her zaman kendi işimi yapma duygusu vardı. Çiçekler her zaman profesyonel olmasa da hobi olarak hayatımdaydı. Bir süre sonra iş çıkışı hemen çiçek alıp eve geldiğimde onları düzenlemekle vaktimi geçirir oldum. Bu süre uzadıkça daha da hevesleniyordum ve çiçek tasarımı alanında bir eğitime katılmaya karar verdim.

Eğitim bitiminde artık bu işi yapmak istediğime kesin karar vermiştim fakat istifamı iletmem tabii ki çok kolay olmadı. Birkaç ay kendimi ve kararımı sorguladım fakat sonunda denemezsem hep içimde kalacağını anladım ve istifamı verdim.

 

Bu değişimden memnun musun?

Karar aşaması ve tabii ki ticaret hayatında ilk 1 yıl çok kolay geçmese de kararımdan memnunum.

 

Bu değişimle birlikte neleri kaçırdığını ve neleri kazandığını düşünüyorsun?

Kaçırdığım bir nokta aklıma gelmiyor ama kazandığım çok şey olduğuna inanıyorum. Kurumsal hayatta sadece maaş hesabınızla ilgilenirken bir işletme açtığınızda çok farklı yükümlülükleriniz oluşuyor ve zamanla bunları da öğreniyorsunuz. Bu noktada 1 yıl içerisinde çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.

 

Kariyerini değiştirmek için attığın ilk adım neydi?

Kariyerimi değiştirmeye karar verdiğimde attığım ilk adım kursa katılmaktı.

 

Bu yolda karşılaştığın en büyük zorluk ne oldu?

Ticaret hayatını daha önce deneyimlemediğim için dükkanı açmak için karar verirken ileriye dönük bir belirsizlik içerisinde hissettim kendimi, özellikle ilk aylarda müşterilere fiyat söylerken utanıyordum fakat zamanla alıştım.

 

Hangi kaynaklardan destek aldın?

Amazon.com üzerinden Judith Blacklock’un kitaplarını aldım.

 

Bu süreçte kazandığın en önemli tecrübe ne oldu?

Kurumsal hayattan ticarete atıldığınızda sudan çıkmış balık gibi oluyorsunuz, en ufak detaya kadar sorular hep size yöneltiliyor. Artık kurumsalda sıkıştığınızda soru sorabileceğiniz bir üst yöneticiniz de olmadığı için günün sonunda kararları yine kendiniz alıyorsunuz. Kısacası tek tek her adımı sıfırdan öğreniyorsunuz.

 

Kariyerini değiştirmeyi düşünenlere ne tavsiye edersin?

Çok kolay her şey toz pembe diyemem tabii ki kendi işinizde her an işi düşünür durumda oluyorsunuz haftasonları da dahil. 🙂 Daha fazla özveri gerektirdiğine şüphe yok fakat gerçekten sevdiğiniz şeyi bulduysanız ve aklınızdan çıkmaz hale geldiyse en azından işi bırakmadan hobinizle ilgili profesyonel bir kursa yazılarak kendinizi deneyebilirseniz. Eğer hala kararınız değişmediyse adım atmaktan korkmayın derim. 🙂

 

Hikayesini paylaştığı için Müge’ye çok teşekkürler.

 

Eğer siz de paylaşmaya değer bir kariyer değişimi hikayeniz olduğunu düşünüyorsanız ve başkalarına ilham olmak isterseniz bana info@selinyetimoglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Kariyer Değişimi Hikayeleri: İnsan Kaynakları’ndan Butik Çiçekçiliğe…

  1. Selin hanım, sayın hocam polis emeklisi, eğitmen bilirkişi uzlastirmaci ve daha bir çok konuda belge sahibi ve değişime çok fazla konuda uyum sağlayan bir kişi olarak röportaj da yer almak isterim saygılarımla.

    Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

  2. Geri bildirim: Kariyer Değişimi Hikayeleri: İnsan Kaynakları'ndan Butik Çiçekçiliğe… | selinyetimoglu.com | İsteBugibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s