selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Değerlendirme Merkezi Uygulamalarıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

1 Yorum

Bugüne kadar Bankacılık’tan İlaç’a, Telekom’dan Üretim’e dek neredeyse tüm sektörlerden ve hemen hemen her departmandan, hatta zaman zaman başka ülkelerden adayları Assessment Center’a hazırladım. Kimi terfi etmek için, kimiyse işe alım sürecinin bir aşaması olduğu için değerlendirme merkezi uygulamalarına katılmak zorundaydı. Sürece hazırlanmasına kişiye özel prova yaparak katkı sağladığım adayların tamamının süreci olumlu tamamlandı. Çünkü değerlendirme merkezinde yapılan iş simülasyonları, gündelik iş hayatının simüle edilmesidir. Bu nedenle aslında zor değildir. Ancak bu “simüle edilmiş”lik dolayısıyla yaşanan yapaylık, adayın “nasıl geçecek” stresi ve neyle karşılaşacağını bilmemesinden doğan gerginlik, kişilerin günlük hayatta gözü kapalı bile yapabildiği işleri assessment günü yapamamasına sebep olabiliyor. Örneğin aday, günlük hayatında birbirinden dolu ajandaların üstesinden gelip 8 saati en verimli şekilde kullanabiliyorken, değerlendiricinin karşısına oturduğunda önceliklendirme konusunda bir yeni mezun gibi çuvallayabiliyor. Bazen bu nedenle şirketlerin çok iyi adayları kaybettiğini ne yazık ki gözlemledim. Aynı şekilde adaylar da tam kendilerine uygun işleri, tam da yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken bu nedenle kaçırabiliyorlar.

Hayatımız ilkokulla birlikte sınavlarla geçmeye başlıyor ve nasıl ki her sınav için ayrı ders çalışma metotları, her sınav için ayrı kurslar ve öğrenme yaklaşımları sunuluyorsa ben değerlendirme merkezleri için de adayları hazırlayan kişi ve kurumların artması gerektiğine inanıyorum. Zira maalesef ki, değerlendirme merkezleri adaylar için şöyle bir adaletsizlik anlamına geliyor: eğer adaylardan biri hayatında ilk kez değerlendirme merkezi uygulamasına katılacaksa fakat diğer adaylar daha önce katılmışlarsa, ilk kez katılacak olan kişi, yaşadığı belirsizlik korkusunun üstesinden gelemezse şansı ciddi anlamda düşer. Aynı şekilde daha önce katılmış olan adaylardan biri 4 kez diğeri sadece 1 kez katılmışsa, daha çok katılan kişi için bu durum bir o kadar normalleştirmiş olacaktır, ki gerginlik seviyesi de bir o kadar azalacaktır. Bu yüzden gerçek assessment center öncesinde prova yapmak, neyi nasıl yaptığını görmek, güçlü yönlerini geliştirmesi gereken taraflarını öğrenmek, değerlendiricinin nelere dikkat ettiğini, nelere göre puan verdiğini bilmek anlamına geliyor.

Bugüne kadar değerlendirme merkezleriyle ilgili binlerce soru almışımdır. Bu soruları genelleyerek ve mümkün olduğunca toparlayarak yanıtlamaya çalışacağım. İlerleyen zamanlarda bu sayfayı güncelleyerek soruları zenginleştirmeyi de düşünüyorum.

Assessment Center nedir?

İnsan Kaynakları tarafından bazen “AC hk” konulu maillerle davet edilebileceğiniz, iş yaşamında pozisyonunuzun gerektirdiği yetkinliklerin ölçülmesi için hazırlanmış sistematik puanlama sistemine sahip iş simülasyonlarıdır. Bu simülasyonlar bazen rol oyunlarıyla, bazense anlık çözülmesi gereken vakalarla verilebilir.

Beni kim değerlendirecek?

İdealde olması gereken, bu alanda uzmanlaşmış değerlendirici kurumların yetkililerinin değerlendirmesidir ancak bu firmaların çok yüksek bütçelerle çalışmaları dolayısıyla çoğu firma bunu kendi içinde yapar. Bu durumda, İnsan Kaynakları departmanından yine idealde değerlendiricilik eğitimi almış olan kişilerin yapması gerekir.

Neye göre değerlendirileceğim?

Öncelikle başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği yetkinlikler belirlenir ve bu yetkinliklerin en kısa zamanda en etkin biçimde ölçüleceği vakalarla değerlendirilirsiniz. Ek olarak her simülasyonun bir de iletişiminizi ölçen boyutu vardır. Örneğin, bekleyen işler simülasyonunda planlama yetkinliğiniz ölçülürken, kendinizi ifade edişiniz de gözlemlenerek iletişim boyutunda da puanlanırsınız.

Nasıl giyinmeliyim?

Eğer terfi için girecekseniz ve kendi ofisinizde, kendi İK’cılarınız tarafından değerlendirilecekseniz normalde işe gittiğiniz kıyafetle gidebilirsiniz ancak eğer iş başvurusuysa veya değerlendirici kurumun lokasyonuna gidiyorsanız daha şık ve profesyonel görünmenizi öneririm. Bazen kurumun kurumsal renklerinin kıyafetinizde bir detay olarak bulunmasına da dikkat edilebiliyor. Örneğin, Ziraat Bankası’na yaptığınız iş başvurusu için giriyorsanız ceketinizin yakasında kırmızı bir broş veya mendil, doğru seçim olabilir.

Yanımda ne götürmeliyim?

Size gereken tüm ekipman orada size sağlanacaktır. Ancak uzun süre aç kaldığınızda şeker sorunu yaşıyorsanız yanınızda atıştırmalık bir şeyler götürmenizi önerebilirim.

Nereden kaynak bulabilirim?

Kendi kendinize hazırlanmak için Türkçe kaynak arayacak olursanız, bildiğim kadarıyla şu anda herkese açık bir şekilde internet üzerinden ulaşabileceğiniz bir kaynak bulunmuyor.  Telifli dokümanlar olduğu için paylaşılmaz. Ancak İngilizce doküman üzerinden çalışabilecek seviyedeyseniz, 30-40 Dolara ulaşabileceğiniz doküman setleri bulabilirsiniz. Bu tür dokümanların vakalar özelinde yardımcı olsa da, karşınızda rol yapan bir değerlendirici olmadığı sürece rol oyunlarında işe yaramayacağı notunu da düşeyim.

Nasıl hazırlanmalıyım?

Çevrenizde güvendiğiniz arkadaşlarınız varsa ve daha önce başarıyla tamamladığı değerlendirme merkezleri olmuşsa onlardan öneri alabilirsiniz. (Güvenmekten kastım şu: Bazen çok hırslı iş arkadaşlarının bilinçli bir şekilde yanlış yönlendirmeye çalışabildiğine şahit oldum.)  Kesin sonuç alacağınız hazırlanma modeli elbette bir profesyonelle çalışarak prova etmek olacaktır.

Ya yanlış cevap verirsem?

Benim adaylarıma önerdiğim en önemli noktalardan biri de, hata yapıldığının fark edildiği an durumu düzeltmek için aksiyon alınması yönünde. Çünkü değerlendirici, sizin öz farkındalığınızı da hesaba katarak puanlama yapacaktır. İş işten geçti, laf ağızdan bir kez çıkar diye düşünmeyin. Ancak hızlı olmalısınız.

Ben tiyatrocu değilim ki, rol oyununu nasıl oynayacağım?

🙂 Size verilen tüm detayları dikkatlice okuyun ve üzerinize o rolü giymeye çalışın. Bugüne kadar yaptığım değerlendirme merkezlerinde gördüm ki, aday kendini ne kadar role sokabilirse görüşmeyi o kadar başarılı tamamlıyor. Yapmanız gereken anda kalmayı başararak role ve konuya odaklanmak.

Eğer bir değerlendirme merkezine girecekseniz ve profesyonel bir şekilde hazırlanmak istiyorsanız size ajandam ölçüsünde elimden gelen desteği vermek isterim. Birebir ve online prova ve hazırlık çalışması yapmak isterseniz değerlendirme merkezi provası hizmet içeriklerine buradan ulaşabilir, detaylıca inceleyerek randevunuzu alabilirsiniz.

  • Bu konuya özel yazdığım ve 2020’de yayınlanan Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı kitabıma buradan ulaşabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

One thought on “Değerlendirme Merkezi Uygulamalarıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

  1. Eline sağlık Selin harika bir dosya olmuş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s