selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Muhteşem Bir Yönetici Olmanızı Sağlayacak 5 Özellik

1 Yorum

2008 yılında Google, analitik veri anlamlandırma algoritmasını kendi çalışanlarıyla ilgili veri analitiğinde kullanmaya başladı. Bir yöneticiyi iyi yapan özellikler nelerdir sorusuyla yola çıktılar. Yaklaşık 10 yılın sonunda toplanan veriyi analiz ettiklerinde ortaya 5 temel özellik çıktı.

İyi bir yönetici:

  • İyi bir koçtur.
  • Ekibini yetkilendirir ve mikro yönetim yapmaz.
  • Güçlü bir ekip kültürü oluşturur, ekiptekilerin başarısı kadar genel memnuniyetlerine de önem verir.
  • Üretken ve sonuç odaklıdır.
  • İyi bir iletişimcidir, dinleyici ve paylaşımcıdır.

Yazıyı okumak yerine video olarak izlemek isterseniz Youtube birada kanalımdan ulaşabilirsiniz.

LİNK: https://youtu.be/FNpgwSH6Z0M


1- İyi bir koç olmak

Yöneticilik yaparken koçluk becerilerini kullanmak hem yöneticinin hem de astın hayatını kolaylaştırır. Çünkü yönetici astını daha iyi anlar, güçlü yönlerini, gelişime açık alanlarını ve gelecek hayallerini daha iyi anlar. Ast ise yöneticisinin kendisini anladığını hissettiğinde daha istekli şekilde çalışır. Eğer çalıştığınız şirketin kendi işleyişi içinde yetenekleri belirleme veya hedeflendirme yoksa bile bir yönetici ekibindeki herkes için ayrı ayrı SWOT analizi ve kişisel gelişim hedefleri belirleyebilir. Önemli olan doğru soruları sormak ve neye ihtiyaçları olduğunu anlamak için dikkatle dinlemek. “Koç yönetici”, geliştiren yöneticidir. İhtiyaç olduğunda doğru noktalara dokunan anlamlı geri bildirimler vermekte zorlanmaz.

2- Ekibi yetkilendirmek ve mikro yönetimden uzak durmak

Mikro yönetim çok sık düşülen bir tuzaktır. Eğer yöneticinin güven sorunu varsa, ekip üyeleri yeterli kalifikasyona sahip değilse ya da yönetici her şeyi en iyi kendinin yapabileceğine inanıyorsa ve biraz da yüksek egoluysa mecburen delegasyon yaptığında bile işleri delege ettiği kişilerin her yaptığına karışma eğilimi gösterecektir. Ekip üyelerini kendi sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirebilmesi için yetkilendirip uzaktan gözlemlemek veya belirli adımlarda süreç takibi yapmak mikro yönetimden uzaklaşılmasını sağlar. Böyle bir çalışma, ekiptekiler için daha öğretici olur. Aynı zamanda yöneticinin vizyonunu aktarırken daha paylaşımcı olması ve ekibini geliştiren bir yönetici olması daha mümkün hale gelir. Büyük resme odaklanan bir yönetici, ekibine ihtiyaç duyduklarında kendisine ulaşabilecekleri mesajını ve güvenini verirken şirket stratejilerini de aktararak neyin neden yapıldığını paylaşır.

3- Güçlü bir ekip kültürü oluşturmak ve ekiptekilerin başarısı kadar genel memnuniyetlerine de önem vermek

Empati, saygı ve paylaşıma odaklanan ekiplerde güçlü bir takım ruhundan söz edilebilir. Birbirine güvenen üyelerden oluşan bir ekip değerli iş çıktıları elde eder. Zaman zaman çatışmalar elbette olur, hatta olmalıdır. Çünkü herkesin aynı şeyi düşündüğü bir ortamda yenilikçi fikirler filizlenmeyebilir. Bu nedenle empati, saygı ve paylaşım en önemli 3 kelime. Bu 3 ayaklı sacayağını kurabilen ekiplerde yer alan kişilerin işten aldıkları keyif de artacağından birlikte çalışmaktan memnun olan bir ekipte verimlilik kadar işe bağlılık da artar.

4- Üretken ve sonuç odaklı olmak

İyi bir yönetici aynı zamanda iyi bir rol modeldir. Sevilen yöneticiler iş etiği anlayışından çalışma disiplinine kadar pek çok özelliğiyle kopyalanır. Hiç kimse tembel, vasat ya da sahtekar bir yönetici için çalışmak istemez. Bu nedenle eğer takip edilen bir lider olmak istiyorsanız öncelikle kendi hedeflerinizi belirlemeli, hedeflere ulaşmak için somut adımlar atmalı, ve aynısını yapmaları için ekibinize de destek olmalısınız.

5- İyi bir iletişimci, dinleyici ve paylaşımcı olmak

Bazı kişiler çocukluklarından itibaren iyi birer iletişimcidir, bazılarının ise bu konuda biraz daha fazla çaba harcayarak becerilerini geliştirmesi gerekir. İyi bir yönetici ses tonu ve konuşmalarıyla güven verirken aynı zamanda dinlemesi gereken noktalarda da can kulağıyla dinlediğini hissettirir. “Sürekli konuşursanız yeni bir şey öğrenemezsiniz.” Bu nedenle iyi bir yönetici olmak için astlarınıza katkı sağlama ve kendini ifade etme imkanı sağlamanız gerekir. Bunları yapabildiğinizde ekip içinde yaşanan ufak çatışmaları ya da yaşanması muhtemel sorunları da erkenden fark eder ve sorunlar büyümeden önlem alabilirsiniz.

Özetle, ister Google’da ister diğer milyonlarca şirketten herhangi birinde çalışıyor olun, eğer iyi bir yönetici olmayı hayal ediyorsanız bu 5 özelliği kendi karakter yapınıza uygun şekilde taşımanız ve her zaman üstüne daha fazlasını koyarak gitmeniz gerekir.

Kaynak: https://workology.com/five-things-great-manager-leader/

One thought on “Muhteşem Bir Yönetici Olmanızı Sağlayacak 5 Özellik

  1. Değerli Bilgi ve Tecrübeleriniz için teşekkür ederim,efendim..Saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s