selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Değerlendirme Merkezi (Assessment Centre) Vaka Analizi Uygulaması

Yorum bırakın

Değerlendirme merkezinde karşımıza en çok çıkan uygulamalardan biri olan vaka analizinde aranan yetkinliklere iyi hazırlanarak kendinizi daha güçlü ifade edebilirsiniz.

Vaka analizinde genellikle, kendi sektörünüzden farklı bir sektörde yer alan hayali bir firmanın bilgileri verilerek ya kritik bir konuda karar almanız, ya da genel gidişatı değerlendirerek eylem planı çıkarmanız istenir.

Bu uygulamada size verilen bilgiler arasında firmanın satış grafikleri, anket sonuçları, müşteri analizleri, pazar büyüme grafikleri vb veriler bulunur. Verilen kısıtlı süre içerisinde özet bir sunum yapmanız istenir. Bu sunum çoğunlukla sözlü istendiği gibi bazen yazılı, bazense hem yazılı hem sözlü beklenir.

Değerlendirme merkezi, bugüne dek onlarca blog yazısında ve Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı kitabımda yazdığım, YouTube videolarında ve seminerlerde anlattığım gibi, tamamen yetkinlik bazlı bir sistemdir. Yetkinliklerinizi ölçmek isteyen, size terfi ettirecek kendi firmanız ya da iş başvurusu yaptığınız gelecekteki potansiyel firmanız size değerlendirme merkezi uygulamasına çağırır.

Değerlendirme merkezindeki vaka analizi aşamasında incelenen yetkinlikleriniz öncelikle aşağıdakilerdir:

Analiz,

Stratejik Düşünme,

Karar Verme,

Problem Çözme

Bunlara ek olarak tüm uygulamalarda olduğu gibi vaka analizinde de İletişim yetkinliğiniz veya ticari odaklılığınız ana odakta olmasa bile değerlendirilecektir.

Bu yetkinliklerden 3 tanesini bu yazıda detaylandırmak için seçtim. Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

**Değerlendirme merkezi provası yapmak isteyenler için rol oyunu, vaka analizi, bekleyen işler provalarını alabileceğiniz danışmanlık hizmeti için Ekim ayına yeni tarihler eklendi, Kasım ayı takvimi randevuya açıldı.

Randevunuzu hızlıca oluşturabilmeniz için link burada

*** Eğer daha önce hiç değerlendirme merkezine girmediyseniz, ilk kez tecrübe etmeden önce “Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı” kitabını okuyarak ne ile karşılaşacağınıza dair fikir edinmenizi öneririm.

Kitap linki

Değerlendirme merkezi sürecine hazırlanacak herkese başarılar diliyorum… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s