selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Sosyal Medya Pazarlaması

2 Yorum

Çalıştığım şirketin sosyal medya hesaplarının yönetiminden de sorumlu olduğum için profesyonel anlamda hiç bilmediğim bu alanla ilgili bilgi edinecileceğim kitapları araştırırken karşılaştım Erkan Akar’ın kitabıyla. “Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal Webde Pazarlama Stratejileri” ismiyle sunulan kitapla ilgili internette okuduğum pek çok olumlu yorumun ardından “Tamam” dedim, “İşte bu kitap bana her şeyi öğretecek, süper bir Sosyal Medya Pazarlamacısı olacağım”.

 

Ancak belki de beklentimin önceden böylesine yükseltilmiş olması sebebiyle, ne yazık ki beklentilerimi karşılamadığını söyleyebilirim. Elbette tek bir kitap okuyarak Sosyal Medya Gurusu olmayı ciddi anlamda beklemiyordum, ama yine de bilmediğim pek çok şey anlatacağını düşünmüştüm.

 

Yazar kesinlikle alanında oldukça bilgili bir akademisyen, kullandığı sözcüklere bakarak bile anlaşılıyor ve kitabı için de bolca araştırma yaptığı belli. Lakin bence kitabı biraz fazla tez havasında veya akademik bir makale yazıyormuşçasına planlamış. Tam da bir yardımcı doçentin yapacağı şekilde fazlasıyla kaynak kullanımında bulunmuş. Kaynak kullanmak elbette eserin güvenilirliğini artırıyor ve araştırmacılar için oldukça güzel bir “kaynaklar kaynağı” sağlıyor. Ama kurumsal sosyal medya pazarlamasını kurum gözüyle öğrenmek isteyen bir okuyucu olarak, neredeyse her paragrafta yapılan birebir çeviri alıntılar beni konudan uzaklaştırdı, bu yüzden akıcılığın kaynak belirtme kaygısıyla bozulmuş olduğunu düşündüm.

 

Diğer eleştirimse yazara veya kitaba değil, belki sadece teknolojinin hızına yönelik. Zira, sadece 2,5 yıl önce yazılmış bu kitabı okurken bile bahsedilen teknolojilerin ve sosyal medya araçlarının bir kısmı çoktan eskimiş, “alanında en başarılı” olarak lanse edilen araçlardan bir kısmıysa artık kullanılmıyor bile. Onların yerine şu anda hayatımızın birer parçası olan pek çok araçsa sanırım son 2 yıllık zaman diliminde ortaya çıkmış olduğundan kitapta yer almıyor. Bu hızı böylesine net görebiliyor olmak da beni korkuttu açıkçası.

 

Özetle, eğer yüzeysel olarak sosyal medya pazarlaması konusundaki kavramları ve teorik bilgileri öğrenmek istiyorsanız faydalı bir kaynak, ancak ben biraz daha pratik uygulamalar içeren başka bir kitap denemeyi düşünüyorum, önerileriniz olursa memnuniyetle dikkate alacağım.

 

 

2 thoughts on “Sosyal Medya Pazarlaması

  1. Aldığınız kitabın ikinci baskısı yapıldı. Türkiye’den örneklerle desteklenmeye çalışıldı (yine kaynakları var ise belirtilerek).
    Kitap zaten “alanında ilk akademik kitap” olması ile öne çıkıyor. 2010 yılına dönüp tarama yaparsanız bu alanda Türkçe literatürün olmadığını görürsünüz. Nedense “bazı okuyucular” alanında daha literatürün olmadığı bir alanda uygulamalı örneklerle dolu çalışmalar bekliyorlar.
    Akıcılık konusunda önerinizi dikkate alacağım…

  2. Erkan Bey,
    Yorumlarınız için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.
    Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s