selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Kariyer Stratejisi: Keşkeleri Bırak, İyi Ki Diyeceğin Alanlar Yarat

Yorum bırakın

Özellikle sonbaharda daha bir duygusallaşıp hayatı daha sık sorguluyoruz. Havanın kasveti ruh halimize de yansıyor olmalı. Sorguladıkça derinlerdeki keşkeleri bulup çıkarıyoruz, ufak pişmanlıkları alıp büyütüyor ve “hayatımın hatası” haline getiriyoruz her birini. Evet bazı konularda geriye dönmek zordur, yapılanları geri almak, “ctrl + Z” kısayolunu hayatımız için de kullanmak isteriz ancak artık olan olmuştur. Oysa ki, kariyer konusunda o kadar da katı düşünmemek gerekir. Asla geç değildir, hep bir U dönüşü imkanı vardır, yeter ki “keşke”lerle yaşamayı bırakın ve önünüzdeki maçlara bakın.

Kariyer Stratejisi Koçu Priscilla Claman bu konuda şunu tavsiye ediyor: “O zaman keşke şöyle yapmasaydım”, “O bölümü seçmemeliydim” gibi söylemler yerine “O zaman yapmadım ama şimdi yapsam ne olur”, “O bölümü şimdi seçsem nasıl olur” diye düşünün.
Pişmanlığın size tek bir faydası vardır, yaptığınız hatayı fark ettiğiniz anlamına gelir. Kariyer stratejinizdeki hataları düzeltmek için asla geç değildir. Siz hep ressam olmak istiyordunuz ama aileniz Hukuk okumanız için ısrar etti ve şimdi 30 yaşında mutsuz bir avukat mısınız? “Keşke Hukuk’u seçmeseydim” demeyi bırakıp “Profesyonel olarak resim yapmak için ilk adımı şimdi atsam ne olur?” sorusunu yöneltin kendinize ve açın Google’ı, resim okullarına bakın. Maddi açıdan sizi zorlayacaksa örneğin, resim okullarında yapabileceğiniz işleri araştırın, ufak bir ihtimal ancak belki de karşınıza avukat arayan bir resim atölyesi çıkacak. Siz de orada çalışmaya başlayıp aynı zamanda resim dersleri alacaksınız ve bir yandan yıllarca eğitimini aldığınız işle para kazanıyor, bir yandan da sizi mutlu eden resimle istediğiniz gibi ilgilenebiliyor olacaksınız.
Yeterince isterseniz kariyer stratejisi her zaman değiştirilebilir. “Yıllarca uğraştım, eğitim aldım, boşuna mı?” diye düşünmeyin, o yaptıklarınız size sizin hiç de farkında olmadığınız o kadar çok şey kattı ki, belki bunları hiç yapmasaydınız şimdi bu cesarete ve vizyona sahip olamayacaktınız.
Hadi hayalinize yaklaşmak için şimdi bir adım atın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s