selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Bugün Çalışma Arkadaşına Teşekkür Ettin Mi?

1 Yorum

Kurum yöneticilerinden her geçen gün bir kısmı daha toplam iş verimini etkileyen faktörlerden birinin de çalışanlar arasındaki iletişim ve takım olma duygusu olduğunu fark ediyorlar. Bu birliktelik duygusunu ve iletişimi sağlamak da her zaman çok kolay olmuyor. Özellikle bazı ortamlarda çalışanların birbirlerine açık şekilde kötü davrandığı gözlemlenebiliyor. Kurum kültürü kavramı ne yazık ki her zaman olumlu sonuçlar getirmiyor. Bazı kültürler var ki, tüm çalışanlar ekip içinde birbirine sağladıkları yardımı yardım değil de zorunluluk olarak görüyor ve harcanan emek için teşekkür etmek akıllarına bile gelmiyor. Çünkü “zaten yapmak zorunda olduğu işi yaptı” diye düşünüyorlar. Bu durumu ortadan kaldırmak için bazı kurumlar şirket içinde çalışanların birbirlerine teşekkür etmelerini teşvik etmek için uygulamalar geliştiriyor. Bu konuyla ilgili yaptığım araştırmanın sonucunda Türkiye’den ve dünyadan oldukça farklı uygulama örnekleri buldum ve herkesle paylaşmak istedim. Buyrunuz:

 

Mitre:

Organizasyonel bilginin kurumun tamamında paylaşılmasını destekleyen ve olası kılan bir kurumsal kültür oluşturmak çok önemli. Yanıtı ise teknolojide bulunamayacak. Belgeler, rehberler, site ve en iyi uygulamalara elektronik olarak erişebilmek, çalışanların bunları kullanacağı anlamına gelmiyor. Bir şirketi gerçek anlamda üst seviyeye taşıyacak olan ise rekabet ile taklit edilemeyecek kurumsal kültürdür. Ve bu, Bedford, Massachusettes ve McLean, Virginia gibi lokasyonlarda devlet için araştırma geliştirme projeleri yapan MITRE’nin yarattığı şey.
MITRE’de 1990’ların ortalarında başlatılan bilgi yönetimi sayesinde, organizasyonel bilgiden faydalanma süreci kurumsal kültürle bütünleştirilmiş durumda. Ama çalışanların bilginin paylaşılmasının organizasyon için önemini fark ettiklerinden emin olmak amacıyla şirket, bildiklerini paylaşan çalışanları ön plana çıkaran bir online programı gündemine alıyor. Danışmanından ya da iş arkadaşından iyi bir fikir veya işe yarar bir rehberlik alan çalışan, elektronik posta aracılığıyla ‘teşekkürler’ notu göndermeye ve bu tür mesajları toplamak için hazırlanan bir e-posta kutusuna bu notu kopyalamaya teşvik ediliyor. Mesajı yollayan kişi, bu notu yollamasının gerekçesini kısaca belirtiyor ve sistem e-postayı izliyor, kaydediyor ve “bilgi transferi şampiyonları” adlı bir şirket sayfasında sonuçları gösteriyor.

 

Organizasyon genelinde sistemin kullanımını desteklemek için, bilgi yönetimi takımı bireye farklı kişilerden gönderilen teşekkür notlarının sayısına bağlı olarak belirlenen “En İyi Bilgi Paylaşan Ödülü” veriyor. Kazanan, dünyanın herhangi bir yerinde ve seçeceği bir eğitimde harcamak üzere $3,000 kazanıyor. Şu ana kadar şirketin pilot programa erişebilen 350 çalışanından 150’si programı kullanmış durumda.

 

MITRE bilgiyi paylaşmak için resmi bir onay sistemi kurarak, organizasyonel bilgiden en iyi şekilde faydalanıyor.

Excellence in HR:
Kurum içi eğitim veren bu danışmanlık şirketi aynı şirketten katılımcıların bulunduğu eğitimlerde grubu rotasyon şeklinde birbirleriyle karşı karşıya getiriyor ve birbirleri için en son ne yaptıklarını söyletip teşekkür etmeleri üzerine uygulama yapıyor.
Motivasyon ve takdir için takım veya bölüm toplantılarında uygulanabilir.
Genworth Financial
Şirketin önemsediği mükemmellik, gönüllülük esası gibi kategorileri baz alarak çalışanlar departman içinde veya departmanlar arasında birbirine kart verebiliyor. Çalışan ismi, teşekkür sebebi gibi detaylar belirtiliyor. Aylık bireysel performanslar hesaplanırken bu kartlar da göz önünde bulunduruluyor.
SAP

Kuruma ait portal üzerinden çalışanlar istedikleri arkadaşlarına kişisel motivasyon amacıyla bir teşekkür kartı hazırlıyor. Var olan temalar arasından seçerek bir kart oluşturuyor ve kişiye CC’de yöneticisinin olduğu bir eposta otomatik olarak gidiyor. Bu uygulamaya da “peer recognition” deniliyor.
Yapı Kredi Bankası
Kişisel motivasyon için teşekkür kartı uygulaması yapılıyor. Tüm ofislerde ortada duran bir masada boş teşekkür kartları duruyor. Bir arkadaşına teşekkür etmek isteyen çalışan olduğu zaman o kartlardan alıp teşekkür sebebini ve ismini belirterek arkadaşına veriyor.
Eğer siz de şirketindeki bu “kaba davranış kurum kültüründen” memnun olmayan bir İnsan Kaynakları çalışanıysanız yöneticilerinizi bu tür bir uygulamayı hayata geçirmeye neden ikna etmeyesiniz ki?

 

One thought on “Bugün Çalışma Arkadaşına Teşekkür Ettin Mi?

  1. Güzel bir yazı. Sağ olunuz, yazılarınızla enerji kaynağı oluyorsunuz. Sağ olunuz. Merakla arkadaşlarımız, paydaşlarımız yazınızın anlamına katkı sağlayacak olan “İŞ DÜNYAMIZIN IŞILTILARI, İŞ ARKADAŞLIĞI HAKKI ve KURUMSAL BAŞARI” başlıklı yazıyı http://recepalitopcu.com linkimizden okuyabilirler. Esenlikle kalınız. Hoşça bakınız zatınıza.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s