selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Yeni Yıl Demek Yeni “Yapıl(may)acaklar Listesi” Demek…

Yorum bırakın

Yeni yılı, yılbaşını seviyor olmamızın sebebi bana kalırsa sadece yeni olması. Eski yılda yapamadıklarımızı ve yaşadığımız olumsuzlukları yazdığımız defterleri kapatmamız için bize verdiği fırsatı seviyoruz. “Yeni” gelen, yeni defterler, bembeyaz sayfalar, yeni fırsatlarla geliyor. Buna inanıyoruz. Geçen yıla başlarken hazırladığımız “Yapılacaklar Listesi”nde tamamlayamadıklarımızı bu yılki listeye yine ekliyoruz, bu kez kesin yapacağımıza inanıyoruz. Bu yıl sigarayı bırakacağız, o kilolar verilecek, o sertifikalar alınacak, o terfiler alınacak, bu yıl kesin evleneceğiz, bu sene bitmeden o arabayı alacağız.

 

2013’ün ilk günlerini yaşadığımız şu zamanlarda pek çoğumuz listesini yeni umutlarla hazırlamış durumda. Olumsuz alışkanlıklarımızı bırakıp güzel beceriler edineceğimiz bir yıl olmasını planlıyoruz en temelde.

 

Ancak, ABD’li psikolog Jeremy Dean‘in araştırmasına göre, hayatındaki olumsuz alışkanlıklarını değiştirmeye karar verenlerin %60’ı son 6 ay içinde hiçbir değişiklik gerçekleştirmedi. Gerçekleştirdiğini iddia eden %40’ın çoğu ise, Dean’e göre yalan söylüyor.

 

Amacım listenize olan inancınızı, motivasyonunuzu düşürmek değil elbette. Lakin bir düşünmek gerek, kaç yıldır yapıyorsunuz o listeleri, ne kadarını gerçekleştirdiniz? Eğer listelerini tamamlayabilen, hedeflerine ulaşabilen, yeni yılı fırsata dönüştürebilenlerdenseniz takdirlerimi sunmak isterim. 🙂 Yok eğer, diğer çoğunluktansanız, listenizi hazırladıktan sonra dönüp bir kez daha bakın, bu kez gerçekçi bir gözle. Gerçekleştirebildiğiniz hedeflerin sayısı ne kadar çoksa motivasyonunuzun diğerleri için de o kadar arttığını göreceksiniz.

 

Hedeflerinize ulaşabildiğiniz bir yıl dilerim…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s