selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Amerika’da MBA Yapmak İçin Bu Mülakatı Başarıyla Geçmelisiniz

Yorum bırakın

Pazarlama, İnsan Kaynakları gibi alanlarda yöneticiliği hedefleyenlerden Mühendislik eğitimi alıp da teknik yöneticilik için “business” kısmının da eğitimini almak isteyenlere kadar iş dünyasından milyonlarca kişinin hayali MBA.

Uzun versiyonu “master of business administration”, yani ” iş yönetimi uzmanlığı” olan MBA’in en makbulü ABD’de yapılmış olanı. Örneğin MIT’de MBA yapmış, bir 10 yıl da iş tecrübesi olan bir kişinin Türkiye’de oldukça iyi konumda olan bir şirkete CEO olması için hiçbir engeli yoktur.  ABD’deki bu tür MBA programlarıyla ilgili oldukça detaylı açıklamalar bulunabilecek Poetsandquants sitesini de yeni keşfettim. Amerika’da MBA konusuyla igilenenlere yararı olacaktır.

Türkiye’de MBA yapmak için 5 bin- 6 bin TL bile yeterli olabiliyorken, Amerika’daki bu en iyi üniversitelerin MBA programlarına katılabilmek için sadece eğitim harcamaları için 160 bin doları, yani kabaca bir hesapla 300 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Üstelik düdüğü çalmak için sadece para vermek de yeterli olmuyor. Daha bunun başvurusu var, mülakatı var, kabul alma aşaması var.. 🙂

Bu uzun sürecin benim en ilgimi çekeniyse elbette mülakat kısmı, zira maddi kısmı ne kadar halletmiş olursanız olun bu okullara girmek için geçmeniz gereken mülakattan alnının akıyla çıkmak deveye hendek atlatmaktan bile zor görünüyor.

Örneğin Harvard’ın MBA adaylarına mülakatta sorduğu şu sorular oldukça ilgi çekici:

  • Asla diğerleri kadar iyi olamayacağınız tek alan hangisidir?
  • Google ya da Apple olmayan hangi firmaları takip ediyorsunuz? Sizce CEO’larını gece uyutmayan konular nelerdir?
  • En sevdiğiniz çizgi film hangisi?

Elbette daha önce de sıra dışı mülakat soruları konusunda bahsetmiş olduğum gibi, burada soruya ne cevap verildiği değil nasıl cevap verildiği önemlidir. Tabii ki, Harvard rektörü Bugs Bunny fanı olduğu için bu soruluyor, Flinstones fanı olanlar programa kabul edilmiyor gibi bir şey yok.

Bunca yıl okumuş etmiş, bu kadar güzel bir CV oluşturmuş ki mülakat aşamasına kadar gelmiş olan adaydan şu formatta bir yanıt beklenir: “En çok Flinstones’u severim, çünkü en ilkel koşullarda bile işlerini verimli şekilde yapabilecek teknolojiye erişmiş, ellerindeki imkanları sonuna kadar değerlendirmiş çizgi kahramanlar içeriyor.”

Açıklamalı yanıt vermek önemli çünkü… Bu Harvard’ın mülakatında olduğu gibi iş görüşmelerinde de böyle. Zira böylesine net bir soru soruluyorsa arkasından muhtemelen “neden” sorusu da gelecektir. İkinci muhtemel soruya da yanıt veren, yani satranç tahtasında 2 hamle sonrasını görerek hareket edebilen aday proaktif yaklaşımla öne çıkacaktır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s