selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Çinlilerden Bir Ömür Boyu Mutluluk Vaadi

1 Yorum

Bir Çin atasözü der ki;

“Bir saat mutlu olmak istiyorsan
Şekerleme yap.
Bir gün mutlu olmak istiyorsan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap…”

Maddi sebeplerden, iyi örneklerle karşılaşmamış olmaktan, vizyonsuzluktan meslek seçimini doğru yapmamış kişiler bir ömür mutsuz olmaya mahkum mudur?

Bence tüm yanlışlardan geriye dönmek mümkündür. Sanatını ve şarkılarını çok beğenmesem de Ferhat Göçer’in kariyer geçmişi bu konuda oldukça güzel bir örnektir. Uzun uğraşlar ve çalışmalar sonucu Tıp Fakültesine girip yıllarca okumuş, mezun olup üzerine bir de cerrah olmuş, muhtemelen iyi de bir kazanç elde etmiş ancak mutlu olamamış ve müziğe yönelmiş. Şimdiyse asıl hayali olan işi yapıyor ve bir ömür boyu mutlu olmasının önünde bir engel yok.

Ressam olmak istiyorsanız aile büyükleri “bizim kız da resim neyin karalıyomuş işte, okumadı bu çocuk” diyecek diye korkmadan hayallerinizin peşinden gitmelisiniz. Evet hukuk okuyarak daha stabil bir hayat edinebilirsiniz, belki daha yüksek kazanç da elde edebilirsiniz, ancak mutluluk? Zengin olup mutsuz olmak mı, sadece günü kurtaracak kadar para kazanıp sevdiğiniz işi yapmak mı istersiniz?

One thought on “Çinlilerden Bir Ömür Boyu Mutluluk Vaadi

  1. Hem yeterli kazanç elde edip hem de sevdiğimiz işi yapmak imkansız değil bence. Önemli olan istediğimiz meslekte gerçekten başarılı olup olamayacağımızı düşünerek yeteneklerimizi, bilgi düzeyimizi, ilgi alanlarımızı, zayıf ve güçlü olduğumuz yönleri de göz önüne alarak mantıklı bir karar vermek. Yoksa her gördüğü şey için “ben bunu istiyorum” deyip de gerçekten ne istediğini bilmeyen, bir süre sonra o eşyadan sıkılıp bir kenara atan çocuklar gibi atlamamalı. Kalbinin götürdüğü yere git, diyerek gaza getirmek kolay; ancak kalbimizin arzu ettiği yer olmamız gereken yer olmayabilir. Sonra da neden bir türlü mutlu olamıyorum şu hayatta, ne suçum-günahım vardı, diyoruz. Çünkü meslek seçerken ya parasını düşünüyoruz ya da bir hevesle yapmak istediğimiz, aklımıza gelen ilk mesleğe atlayıveriyoruz. Özellikle memurluk isteyen kişiler, bir memur olayım ömrümün sonuna kadar işim garanti, diye düşünüyor. Sonra görüyoruz bu tür memurlar yüzünden geciken işlerimizi, kaybolan zamanımızı, taşan sabrımızı. Her şeyin ortasını bulmak ve bilinçli olmak lazım. Ne duygularımızı feda edeceğiz, ne kendimize yalan söyleyeceğiz, ne vicdanımızı görmezden gelip insanlığımızı unutacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s