selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Seni Ofiste Sevmek Aşkların En Güzeli

Yorum bırakın

Bir 14 Şubat’ı daha geride bıraktık. Kalp şeklinde balonlar, her köşe başında çiçekçi derken, klişelere inat lahmacunun bile kalp şeklinde olabileceğini gösteren kliplerle de güldük eğlendik. 🙂

Bugünün anlam ve önemi sebebiyle ofislerde “kime gelen çiçek daha büyük” yarışından öte bir hareketlilik de yaşandı, kim bilir ne aşıklar dile geldi, ne yuvalar yıkıldı…

E tabii İnsan Kaynakları da boş durmadı, kimi ofisi kırmızı balonla donattı (Bkz. Unilever), kimi “iş yeri aşıkları” konulu anket raporunu yayınladı (Bkz. Yenibiris) (Bkz. CareerBuilder).

Careerbuilder’ın 3000 çalışan ile ABD’de yaptığı araştırmaya göre, çalışanların %38’i en az 1 kez şirket içinden biriyle çıkmış. Şirket içi aşıklarının %31’i ilişkilerini evlilikle taçlandırmış. Sektörel olarak bakıldığındaysa Konaklama, Kamu ve IT, havada aşk kokusunun en çok olduğu sektörlerdenmiş. İnsan Kaynakları’nın çalışanlar motive olsun diye organize ettiği o Happy Hour’lar var ya, hani müdürleri ikna etmek için bin tane takla attığımız, “ama böylece çalışanlarımız mutlu olacak, aidiyet duyguları güçlenecek” falan, işte şirket aşıklarının %11’i o happy hour’lar sayesinde kaynaşmışlar. “O zaman eğlenmeyelim hep çalışalım” diyerek kurtulamazsınız zira gece çalışmalarının etkisi de %10’muş.

Türkiye’deki duruma bakacak olursak, yenibiris’in 5000 katılımcı ile yaptığı anket güzel veriler sunuyor. Bu araştırmaya göre, çalışanların %35’inin sevgilisi, aynı işyerinden. %16’sı ise ofisten birisiyle aşk yaşamak üzere.

Kurum içinde aşklara işveren tarafından nasıl yaklaşıldığına daha önce şurada değinmiştim. Yenibiris.com’un anketinde “Şirketinizde çalışanların birbiriyle sevgili olmasına ya da evlenmesine nasıl bakılıyor?” sorusuna verilen yanıtlara göre, şirketlerin %71,3’ünde karışılmıyor. %17,5’luk bir dilimde onaylanmıyor ve şirketlerin %11,2’sinde bu durumlar veya evlilikler özel izne bağlı.

Farklı sektörlere yönelik yönetici ve çalışanların konuyla ilgili yorumları ise şöyle:

Yapı-İnşaat sektöründe bir yönetici: “Daha önce şirketimiz çalışanlarından iki arkadaşın birlikteliği evlilikle sonuçlandı. Bu durum bizi çok mutlu etti.”

Tekstil sektöründe bir çalışan: “Haklarında dedikodular çıkınca iş performansları etkileniyor.”

Çağrı merkezi sektöründen bir çalışan: “Birbirlerini çok sık görüyorlar. Ne demişler sıkı görüşme tez ayrılık getirir. Sonra biz de üzülüyoruz.”

Üretim-İmalat sektöründen bir yönetici: “Şirketimizde ast-üst ilişkisi olan bir çift evlendi ancak boşanma sürecinde üst olan çalışana mobing yaptı ve zorla ayrılmasına neden oldu.”

Bilişim sektöründen bir çalışan: “Sevgili olan çalışanların arasındaki çekim devamlı hissediliyor. Birbirlerine kur yapıyorlar ve rahatsız oluyorum.”

Perakende-toptancılık sektörü çalışanı: “Sanırım bizim kurumdan sevgili bulamayan bir ben kaldım.”

Petrol-Kimya sektöründe yönetici: “Herkes birbiriyle olabiliyor ama İK departmanından birinin şirketten biriyle olması yasak.”

Gıda sektörü çalışanı: “Ben eşimle tanıştım evlendim. 6 yıldır bir gün bile ayrılmadık. Ne kadar iyiyse o kadar iyiyim.”

Turizm-Otelcilik çalışanı: “IT Müdürü, güvenlik görevlisi ile birlikte ama kimseye belli etmemeye çalışıyorlar. Biz anlıyoruz tabii ki.”

 

Daha önce de fikrimi belirtmiştim, hala aynısını savunuyorum. İK çalışanlarının şirketten biriyle duygusal bir ilişkisi olmasına karşıyım. Bir yöneticinin, astıyla olmasına karşıyım. Bunlara da sırf, yapılan işi doğrudan etkileyeceğini düşündüğüm için böyle katı yaklaşıyorum. Yoksa bana ne canım, çalışan mutluluğu, gülen gözler, seven kalpler falan ne güzel şeyler bunlar. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s