selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

“Hayat Bilgesi” Kitabı Çıktı!!! ŞU HAYATI NASIL YAŞAMALI?

1 Yorum

ef2ba0b3-0bdc-45f8-a9d9-12774682ea61-1Benim de hazırlayanlardan biri olduğum kitabın konsept danışmanı Mümin Sekman. Yani kitap, Kişisel Gelişim alanının başarısı defalarca ispatlanmış gurusu, üstat Mümin Sekman’ın değerli fikirleri ve yönlendirmeleriyle ortaya çıktı. Benim için çok özel olmasının esas sebebi ise, yazarlık yolculuğumdaki en önemli mihenk taşlarından biri olması.

 

Kitabın içeriğini mi merak ediyorsunuz? O halde buyrunuz:

Hepimiz provasız bir hayatın içinde, büyük bir sorunun peşindeyiz: Şu hayatı en iyi şekilde nasıl yaşamalı?

Cevabı bazılarımız içte arıyor, bazılarımız işte. Kadere teslim olan da var, kontrolü sıkı tutan da. Ancak çoğumuzun bildiği yaşadığına yetmiyor!

Belki de çözüm, sınıfın en çalışkan çocuklarının sınav kağıdına bir göz atmak! 

Bizler küçük bir hayatla başa çıkmaya çalışırken, dünyanın zirvesindekiler o büyük hayatları nasıl yönetiyor? Onların bildiği, bizim bilmediğimiz neler olabilir?

Dünya büyüklerin dünya görüşlerini, bir inci avcısı titizliğiyle sistematik bir şekilde taradık. Hayat ve başarı felsefelerini yansıtan farklı ve faydalı fikirlerini özetledik. Bir tür hayat bilgisi bankası oluşturduk. İhtiyaç anında fikir çekebilmeniz için!

Bu kitap ‘özdeyiş derlemesi’ değil, sistematik bir düşünce taraması. Alanında ilk. Hem özel hayat hem de iş hayatına dönük tavsiyeler var. Hem yolun başında olanlara hem de işinde efsane olmak isteyenlere…

Hayat Bilgesi Dizisi hayatın bin bir halini karşılayan bir ‘akıl açacağı’ oluşturma çabası. Akıl verme kitabı değil, zihin açma kitabı!

Mantıklı ve motive edici cevaplar, kışkırtıcı sorularla bir arada. Karışık kafaları toplamak, kapalı akılları açmak için. Hem kaşiflik hem kılavuzluk!

Hayata bakış açınıza bir daha bakın!  Bildikleriniz sizi şu anda bulunduğunuz yere getirdi, daha iyi bir yerde olmak istiyorsanız, size yeni(lenmiş) bir akıl gerek!

Bu kitap büyük sorulara bilgece cevaplar arıyor. Hayatın anlamı ne? Hayatı en iyi nasıl yaşamalı? İş hayatı ile özel hayat nasıl dengelenir? Sevdiği işi mi yapmalı, para kazandığı işi mi? Başkasının yanında mı çalışmalı, kendi işimizi mi kurmalı? İlkelerimiz ile isteklerimizi çatışınca ne yapmalı? İç zenginlik neye yarar, dış zenginlik neye yetmez? Şans mı, çaba mı? Ne zaman azimle zorlamalı, ne zaman sabırla beklemeli? Aşka mı kariyere mi odaklanmalı? Kendimiz gibi mi olmalı, sevildiğimiz gibi mi? Ve daha birçok soruya, yüzlerce farklı ve faydalı cevap bulacaksınız.

hayat-bilgesi

Hayat Bilgesi okuyucularına bunları katacak.

 

Bense;

  • Kitabın hazırlık aşamasında dünyada iz bırakmış pek çok kişinin yaşam öykülerini ve felsefelerini öğrenmenin dışında, kitap yazmanın sandığımdan 3754629 kat daha zor olduğunu öğrendim.
  • Kitabın kapak tasarımından, içerikteki her bir kelimeye kadar defalarca, saatlerce üzerinde düşünülmesi ve konuşulması gerektigini ogrendim.
  • Cümlelerimin yapısını neden ve nasıl değiştirmem gerektiğini öğrendim.
  • Çevirinin gelişigüzel olmayacağını ve her iki dili de iyi bilmenin yetmediğini, çevirinin başlı başına bir sanat olduğunu öğrendim.
  • Yazmak için okumak gerektiğini biliyordum ama, bildiğimden çok daha fazla, gece gündüz okumak gerektiğini, bazen günde bir kitap bitirmek gerektiğini öğrendim.
  • İçinde sadece 2 kez isminin geçtiği bir kitabın deneme kopyasını eline ilk aldığında duyduğun heyecanın başka hiçbir şeye benzemediğini öğrendim…

 

Mümin Sekman’ın çoğu kitabını okumuş ve sevmiştim. Artık en sevdiğim kitabı Hayat Bilgesi. Ama şimdilik… Zira onun da dediği gibi, “entelektüel eylemlerimiz yeni kitaplarla devam edecek”. 🙂

 

Hayat Bilgesi’ni buradan satın alabilir ve sınıfın en çalışkan çocuklarının kağıtlarına göz atmaya başlayabilirsiniz.

 

One thought on ““Hayat Bilgesi” Kitabı Çıktı!!! ŞU HAYATI NASIL YAŞAMALI?

  1. Geri bildirim: İnsan Kaynakları Bloggerları Arasından Yazarlarda Çıkar! | Gökhan Yılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s