selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Bedava Peynir Sadece Fare Kapanında Olur

4 Yorum

Ataların “emeksiz yemek olmaz” dediği de şimdi kimin söylediğini hatırlayamadığım “Bedava peynir sadece fare kapanında olur” sözü gibi. Çalışmadan, yorulmadan, ter dökmeden, uykusuz kalmadan ulaşılmıyor yükseklere. Ulaşılamıyor. O plazalarda her gün asansörle çıktığımız katlara gelene dek aslında ne merdivenler tırmandık öyle değil mi? Bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da çalışmaya devam edeceğiz.

Annem “üniversiteye bir kapağı at, gerisi kolay” diyordu, esas işin kolay kısmıydı belki de üniversiteye girmek, hatta bitirmek. Yollar bitmiyor, çıkılması gereken merdivenler, ulaşılması gereken hedefler.

Zaten insanı yaşatan da bu değil mi, her sabah yataktan çıkmasını sağlayan? Hedefler olmasaydı Kafka’nın karakteri Gregor Samsa gibi yataktan kalkmakla kalmamak arasında karar vermeye çalışırken geçireceğimiz “dönüşüm”e dur diyebilir miydik?

Bir hikaye paylaşayım:

Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş. Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:
-Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?
-On yılda, demiş kavak.
-On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.
-Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!
-Doğru, demiş kavak.
Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış. Sormuş endişeyle kavağa:
-Neler oluyor bana ağaç?
-Ölüyorsun, demiş kavak.
-Niçin?
-Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.

Velhasılı, aceleye gerek yok. Yollar yürümekle aşınmadığına göre, bizden öncekiler nasıl yürüyerek başardılarsa, bizden sonrakilere yürüyecek yollar bırakmak, tırmanacak merdivenler de göstermek gerek, merdivenlerin eli cepte tırmanılmadığını da…

4 thoughts on “Bedava Peynir Sadece Fare Kapanında Olur

 1. Güzel bir söz de şöyle diyor : Daha hızlı iş yapabilmek için yavaşlayıp düşünmek gerekir

 2. Bedava Peynir Sadece Fare Kapanında Olur
  Bedava Peynir:PİYONDUR-YEMDİR-BİR ŞEYİ ELDE ETMEK -YAKALAK İÇİN BİR DİYETTİR
  Sadece Fare :HER TÜRLÜ HAYVAN OLABİLİR- İNSAN OLABİLİR-VB
  Çalışmadan, yorulmadan, ter dökmeden, uykusuz kalmadan AMACA –HEDEFE-ulaşılmıyor. Bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da ÖLÜNCEYE KADAR çalışmaya devam edeceğiz.
  “üniversiteye,BİR MESLEĞE bir kapağı at, gerisi YOKSA ÜNİVERSİTEYİ BİTİRMEK-MESLEK SAHİBİ OLMAK. Yollar bitmiyor, çıkılması gereken MERTEBELER -merdivenler, ulaşılması gereken hedefler AMAÇLAR VAR
  Zaten insanı yaşatan da , her sabah yataktan çıkmasını sağlayan? DA Hedefler dir.
  -ÇABUK ÇIKAN
  ÇABUK İNER
  BİR YERDE TUTUNMAK GÜÇ İSTER
  O GÜÇ:TECRUBEDİR-AZİMDİR-DEVAMLI BİLGİLENMEDİR-BİLGİNİN UYGULANMASIDIR VE SONUÇTA BAŞARIYI YAKALAMAKTIR REKABETTE BENDE VARIM YENMEKTİR VE SONUCA ULAŞMAKTIR

 3. Bir deyiş ile ben de Katkıda bulunmak isterim. “Havuç büyük yol kısa ise, havucun ne kadar büyük olduğuna bakmadan arkanı dönüp gitmek gerekir ” :))) Selamlar…

 4. Selin Hanım, yazdıklarınızla profesyonel hayatım arasında bağlantı hissettim. Birçok genç, emek harcamadan bugün yaptığımız işi yapmaya çalışıyor. Başarılı olamayınca da ona buna suç buluyor. Emek ve sabır iş hayatında başarı için en gerekli yeteneklerdendir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s