selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Çocukluktaki Duygusal Sağlığımız, Gelecekteki Mutluluğumuzu Paradan Daha Çok Etkiliyor

1 Yorum

London School of Economics’te yapılan güncel araştırmaya göre, yetişkinlik dönemindeki mutluluk seviyemizin belirleyicisi ne diplomamızdaki GPA’in yüksekliği, ne kazandığımız para ne de çizdiğimiz harika kariyer yolu.

The Guardian’da okuduğum habere göre, LSE’nin Emeritus Profesörü Richard Layard, özellikle mutluluk alanında yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Ekibiyle birlikte yürüttüğü bu araştırma, 1970 yılında doğan 9000 kişi üzerinde yapılmış.

Parayla saadetin olmadığını kanıtlayan araştırmada, yıllık gelirin, genel mutluluk düzeyi üzerindeki etkisinin sadece %1 olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.

İngiltere’de yapılan bu araştırmayla eşzamanlı olarak İngiltere Başbakanı David Cameron da, “Yaşamda paradan daha önemli şeyler de olduğunu görüyoruz. Artık gayrisafi milli hasılaya değil, genel mutluluk düzeyine odaklanmalıyız.” diyordu (“It’s time we admitted that there’s more to life than money and it’s time we focused not just on GDP but on GWB – general well-being.”)

Bu araştırma, bizimki gibi okul başarısının dünyadaki en önemli şey olduğu bilinciyle yetiştirilen çocuklarla dolu bir ülkede muhtemelen pek bir değişiklik sağlamayacak. Yine de bireysel olarak ailelerin ev içinde önemsediği ve çocuklarına yansıtabildiği değerleri değiştirmesi ihtimali, gözlerimde parıltıya sebep olabiliyor.

Özetle, ileride çocuğunun mutlu bir yetişkin olmasını umarak çırpınan anne-babalar, bu mutluluğun çocuğun okul başarısıyla gerçekleşeceğini düşünmek yerine, belki de çocuğun çocukluğunu yaşaması, ruhsal açıdan mutlu olması kısmına odaklanabilirler. Mutlu bir çocuk zaten okulda başarılı olmak için gerekli çabayı harcar ve notların yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Öte yandan, özellikle öğrenci koçluğu da yaptığım ve aileleri birebir gözlemleme şansı bulduğum için açıkça söyleyebilirim ki, sürekli üzerinde baskı hisseden bir çocuk, başarma azmiyle değil, büyüyüp çocukluğunu elinden alanlardan intikam alma azmiyle yetişkinliğe doğru ilerler.

One thought on “Çocukluktaki Duygusal Sağlığımız, Gelecekteki Mutluluğumuzu Paradan Daha Çok Etkiliyor

  1. çocuğun okul başarısıyla gerçekleşeceğini düşünmek yerine, belki de çocuğun çocukluğunu yaşaması, ruhsal açıdan mutlu olması ÇOCUKLUĞUNU DOYASIYA AİLESİYLE AKRABALARIYLA KOMŞULARIYLA OYUNCAKLARIYLA YAŞAMIŞSA Mutlu bir çocuk zaten okulda başarılı olmak için gerekli çabayı GÖSTERİR SÜREKLİ BASKIYLA YÖNLENDİRİLEN ÇOCUĞUN İSTEDİĞİNİ DEĞİL EBEBEYNİN İSTEĞİNİN HİSSEDEN ÇOCUK KENDİSİNİN İSTEKLERİNİ GERÇEKLEŞTİREMİYEN ÇOCUK ZAMAN İLERLEDİKÇE FİZİKSEL KARŞI KOYMAYA VE NİHAYET İSTEDİĞİNİ YAPAMAMANIN İNTİKAMINI ALMAYA YÖNELİR İŞTE BU EVREDE EMPATİ DEVREYE GİRMEZSE ÇOCUKLA İLETİŞİM BİLE KURAMAZSIN ARTIK SENİ İSTEKLERİNİ KARŞILAMAYAN ÇOCUKLUĞU ELİNDEN ALINAN ASİ BİR ÇOCUK LA MUHATAP OLURSUNUZ BU DA ÇOCUĞUN DUYGUSAL SAĞLIĞINI BAŞARISINI ÖYLE ETKİLER Kİ MAALESEF HAYATA POZİTİF BAKAMAZ KENDİSİNE YAPILANI KENDİ ÇOCUĞUNA DA UYGULAYARAK TELAFİSİ İMKANSIZ BİR DURUM ORTAYA ÇIKARIR .
    ÇOCUĞUNUZLA HER AN EMPATİ İLE YAKLAŞIN O OLUN , O SİZ OLMASIN
    SONUÇTA KENDİİNE ÖZGÜVENİ OLAN BAŞARILI BİR BİREY ÇIKAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s