selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Halkla İlişkiler Minvalli “Yeni Yıl, Yeni Hedefler, Yeni Bir Ben”

Yorum bırakın

Betül Mardin kimdir? Türkiye’nin ilk Halkla İlişkiler Uzmanıdır. Tabii ki!

Bu sorunun cevabını uzun zaman önce annemden öğrenmiştim. Ben ilkokula başladığımda annem de Halkla İlişkiler okuyordu. (Bir de ders çalışırken kitabının üzerine yuvarlaklar çiziyordu. Sonradan öğrenecektim, ona test deniliyormuş, yuvarlaklar da o şıkkı seçtiği anlamına geliyormuş.)

Betül Mardin konusuna dönecek olursak… Bir şeyin ilki olmak, ülkede ilk olmak, üstelik teknolojinin şimdiki gibi dünyayı ayağınıza sermediği yıllarda olmak, hem de Müslüman bir ülkede kadınken olmak ne kadar gurur verici, ne kadar onurlandırıcı olsa gerek…

Asaletine, esprilerine, tatlı dilliliğine hiç girmiyorum bile ama bu hikayeyi ilk kez dinledim aşağıdaki TED videosu sayesinde. Yukarıda saydıklarımı yapan mükemmel kadın önce engellileştirilmiş, sonra kendisi kendi engelleriyle birlikte ülkenin engellerini de ortadan kaldırmış.

Buyrunuz, lütfen baştan sona seyrediniz, mimiklerine gözlerine iyi bakınız:

Yeni bir yıl daha başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kendimize hedefler belirledik, “bu kez öyle olmayacak”lar, “bundan sonra şöyle yapmayacağım”lar birbirini kovalıyor. Hadi bir hedef de benden gelsin.

Bu yıl bir şeylerde ilk olalım. Ailemizde ilk olsun, mahallemizde olsun, şirketimizde, alanımızda, şehrimizde, ülkemizde fark etmez. Bir yerde, bir grup insan arasında ilk olalım, yol gösterelim, lider olalım, öncülük edelim, güzellikleri paylaşalım. 

Betül Mardin, Allah uzun ömür versin, şu dünyadan göçüp gittiğinde arkasında binlerce çocuğu, hayranı, sevdiği, seveni olacak, bazısı cenazesinde, bazısı evinin bahçesinde, bazısı tv karşısında onun için üzülecek, varlığı için şükredecek. Peki biz nasıl yapacağız, nasıl edeceğiz de, cenazemize gelen insanlara hakkımızda güzel şeyler düşündürtecek, ismimiz duyulduğunda saygı, sevgi ve takdirle anımsanacağız?

Ne demiştik daha önce ?

Herkes bir gün ölecek. O gün evinizin ya da ofisinizin büyüklüğü ya da başkalarının sizin hakkınızda söyledikleri hiç önemli olmayacak. Ama o güne kadar kaç kişiye dokunduğunuz, kaç kişiye liderlik yapabildiğiniz çok önemli. Eğer bu dünyadan kimseye bir şey öğretemeden gittiyseniz liderlik yapamamışsınız demektir”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s