selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Evden Çalışanlar İçin Verimli Ofis Düzeni

3 Yorum

Geçtiğimiz hafta, şirketlerdeki açık ofis düzeninin neden verimsiz olduğuna dair yazmıştım. Bu kez ev-ofis çalışanlar için verimlilik konusunu ele alacağım.

Tam olarak 2,5 senedir evden çalıştığım için pek de tevazu göstermeden bu konuda bir miktar deneyimli olduğumu söyleyebilirim. Evden çalışma modeli, sınırları koymadığınız sürece yeryüzünün gelmiş geçmiş en verimsiz çalışma çabası olabilir. Bir kere orası tam olarak ev mi ofis mi, ne sizin beyninizde ne de ailenizin ve arkadaşlarınızın nezdinde pek net olamıyor. Yani, bilgisayarın başına geçmek ile canınızın o anda çok çektiği ıspanaklı börek yapmak arasında kaldığınızda kararınızı bilgisayardan yana kullandığınız anda çok sevdiğiniz birisi “nasıl olsa evde” olduğunuz için sizin sohbete müsait olduğunuzu düşünebiliyor. Benim açımdan en büyük avantaj eşim Fırat’ın da evden çalışıyor olması. (Yoksa dezavantaj mı demeliydim? Çünkü birbirimizi yoldan çıkarma potansiyelimiz bazen çok yüksek olabiliyor.) Bunu bir avantaj olarak görebiliyorum, çünkü birbirimizin harıl harıl çalıştığını görüp motive olabiliyoruz. Ayrıca birbirimizi daha kolay anlayıp uyum sağlayabiliyoruz. Anne-babasıyla yaşayanlar için evden çalışmak kesinlikle çok daha zor. Çünkü çalıştığınıza ikna olmaları oldukça zor olabiliyor. İkna olmuş gibi görünseler bile eve komşu teyzeler geldiğinde “yavrum gel de misafirlere bir hoşgeldin de” taleplerinin sonu gelmeyebiliyor.

Uzaktan çalışma modelinin geleceğin normali olacağına inanıyorum. Online yapılan iş yelpazesi gittikçe genişleyecek ve fiziksel çalışma ortamı bulunan şirketler pek çok sebepten dolayı çalışanlarına uzaktan çalışma sistemleri kuracak. Şimdilik azınlık olsak da hepimizin evden çalışırken daha verimli olabilmenin yollarını bilmeye ihtiyacımız var.

Bu nedenle evden çalışmayı daha verimli hale getirmenin 4 yolunu anlatacağım:

Kendinize ait bir alanınız olsun.

Virginia Woolf “kendine ait bir oda” olmalı der, “kapısı olan bir oda”. Öylesini bulabiliyorsanız ne ala, bulamıyorsanız kendinize ait bir alanınız olsun. Evde yaşayan herkes bilsin ki o sandalye/koltuk sizin, o masa/sehpa sizin ve orada duran eşyalara dokunulmayacak! Evin en sessiz köşesini seçebiliyorsanız çok şanslısınız. Eğer mekan açısından uygunsa o yeri çevrelemek için bir paravan veya kitaplık koyabilirsiniz. Böylece çalışırken izlenmiyor ve etrafınızda olan bitenden daha az etkileniyor olursunuz. Çalışma alanınızda sadece size ait ve işinizle ilgili eşyalar olmasına özen gösterin. Diğer eşyalar ya dikkat dağıtıcı olur ya da düzenleme isteğiyle birlikte bir bakmışsınız kıyafet dolabınızda bahar temizliğine girişmişsiniz! (Yoo hayır tabii ki ben yapmadım, bir arkadaşım yapmış ben ondan duydum!)

Sade düşünün.

Orası size ait olacak derken karmakarışık bir mantar pano ile sevdiğiniz tüm nesnelerin olduğu bir masa arasında sıkışıp kalmayın. Eğer her gün çalışmaya başlamak için önce dağınık bir şeyleri toplamanız gerekiyorsa bir yerde bir hata var demektir. Bazen de evden çalışma fikri insanı çok heyecanlandırdığı için ne bulsa dolduracak kıvama gelebiliyor. Fırat ile yaklaşık 1 senedir taşınacağımız ev üzerinde çalışıyoruz. Çalışma odası yapmak üzere kocaman bir oda yaptırdık. İçine hangi eşyaların gireceğini, hangi duvarın ne renk olacağını vs o kadar çok konuştuk ve kağıt üstünde kafa yorduk ki bu 1 yıl içinde pek çok defa “Bir saniye, abartıyor muyuz? Biraz abartıyoruz sanki. Şunu çıkartsak mı?” diye kendimizi ve birbirimizi frenlememiz gerekti. Çalışma ortamınız ne kadar sade olursa, zihniniz o kadar duru kalacaktır. Parlak fikirler ancak duru bir zihinde doğar.

İş ortamınızı eğlenceli hale getirin.

Gününüzün yaklaşık 3’te 1’ini, eğer kendi işinizi yapıyorsanız yaklaşık yarısını o ortamda geçireceksiniz. Evinizin dekorasyonu nasıl olursa olsun sizin çalışma alanınız size özel olmalı. Bunun için gerekirse o kısmın duvarını farklı bir renkte boyayabilir, sizi çalışırken rahat ettiren bir ışıklandırma yapabilir veya evdeki en sevdiğiniz koltuğu zimmetinize geçirebilirsiniz. 🙂 Masanıza isteğinize göre minik bir çiçek veya gördüğünüzde olumlu anılarınızın canlanacağı bir nesne koyabilirsiniz.

Temizlik zamanınız belli olsun.

Çalışmanız gerekirken ama canınız hiç çalışmak istemiyorken zihin bahane bulmaya programlanır. Bahane aradığınızda birçoğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu bahanelerden en sık karşılaşılan bir tanesi çalışma ortamınızı veya komple evi temizlemek ya da ev ile ilgili yapılması gereken başka bir şeyi önceliklendirmek olur. (Evden çalışanlar bunu çok iyi biliyorlar. Buraya göz kırpan emoji gelecek.) Bu nedenle, o masanın başına oturmadan önce, yapılması gereken acil işleri yaptığınıza emin olun. Daha uzun vadeli bir adım olarak, ev işlerine yardımcı olacak örneğin haftada 1 gelecek birisiyle anlaşabilirsiniz. Böylece sadece zaman kazanmakla kalmaz, bir de bence daha önemli olan ne iş yapılması gerektiğini düşünme yükünden de kurtulursunuz.

Bunlara ek olarak, çalışma saatlerinde daha kolay konsantre olabilmek için ciddili kıyafet giymek veya çalışmak için eve en yakın kafeye konuşlanmak gibi başka yöntemler de var. Bu noktada biraz kendinizi gözlemlemeniz ve sizin kendi ihtiyaçlarınızın neler olduğunu irdelemeniz gerekiyor.

Eğer çocukluğunuz evden çalışan birilerini gözlemleyerek geçmediyse -ki zannetmiyorum öyle olsun- o halde bu süreci düşe kalka öğrenmeniz gerekecek. Düştüğünüzde kalkıp kalkmadığınızı kontrol etmek için kendinizle ayda bir veya üç ayda bir “evden çalışma süreci gözden geçirme toplantısı” yapabilirsiniz. 🙂 (Aaa yoksa siz kendinizle hiç toplantı yapmıyor musunuz?) Neleri iyi yaptınız, neler daha iyi olabilirdi, daha iyiye ulaşmak için neler yapacaksınız? gündem maddeleriyle birlikte, hemen olmasa da bir vakit sonra kendi ideal evden çalışma modelinize ulaşacağınıza eminim.

Kolaylıklar dilerim.

3 thoughts on “Evden Çalışanlar İçin Verimli Ofis Düzeni

  1. Tam da bu dertten muzdariptim. Nasıl tesadüf etti ne iyi etti. Teşekkürler kaleminize klavyenize sağlık.

  2. Ben de evden çalışıyorum. Yazınızı pek faydalı buldum, teşekkürler. Ve evet, bizi anlamıyorlar :))

  3. Elinize yüreğinize sağlık çok güzel yazı, bilirkişi dosyalarını evde duzenliyordum, sıkıntı oldu. Arkadaşımın ofisinde oda olmadı, cafede hiç olmadı en iyisi küçücük bir ofis kiralamak dedim. Kazancim yok ama olsun, ofisinde var sabah olunca açacağım bir iş yerim var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s