selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Yönetici asistanları bizim bilmediğimiz neleri biliyor?

Yorum bırakın

Dünyanın en başarılı kişilerini konuşurken her zaman en tepedekilerden bahsederiz. Oysa her başarılı iş insanının ardında onun programını yapan, organizasyonel gereklilikleri onun adına düşünen ve ihtiyaç durumunda iletişim ağlarını kuran bir asistan vardır.

Çoğu zaman göz ardı edilseler de pek çok şirketteki en gizli sırlardan yönetimin gelecek hamlelerine dek çok sayıda bilgiyi bilir ve gizli kalmasına destek olurlar. Güvenilirlikleri tam da bu nedenle önemli bir önkoşul olan başarılı yönetici asistanlarının önünde yöneticileri bu sırları ortaya dökmekten çekinmezler. Bu da yönetici asistanlarını şirketin en güçlülerinden biri haline getirir.

Belki de bu yüzden çoğu şirketteki en “havalı” masa onlarınkidir ve en karşı gelinemeyecek söz onların söylediğidir.

Peki yönetici asistanlarının bilip de bizim bilmediğimiz en büyük skandallar hangileri?

Dilemma Assist isimli, yönetici asistanlarının çoğu zaman etik dilemmaları tartışmak üzere bir araya geldiği websitenin de katkısıyla Avrupa’dan 200 yönetici asistanının katıldığı bir anket yapıldı. CEO seviyesindeki yöneticilerin odasında veya yönetim kurulu toplantılarında konuşulanlar soruldu. Anket raporunu detaylıca buradan inceleyebilirsiniz. Ankete katılanların %48’i son 12 ay içinde şirket içindeki ciddi bir görevi kötüye kullanma durumuna dair ilk elden bilgi sahibi olduklarını söylediler.

Asistanlar bizim bilmediğimiz başka ne tür etik durumları biliyorlar?

  • %32’si liderlerin şirket kaynaklarını boşa harcadığını veya suistimal ettiğini söyledi.
  • %13’ü yalan söylemenin ve dolandırıcılığın kurumun normal kültürü içinde olduğunu belirtti.
  • %14’ü çıkar çatışmasının ortaya çıktığı olaylara şahit oldu.
  • %13’ü gizli bilgilerin yanlış kişilere ulaştığını gözlemledi.
  • %9’u uygunsuz cinsel davranışa maruz kaldı.
  • Hatta %3’ü şirketten para çalındığını söyledi.

Bunların bir kısmı bildiğimiz, bir kısmı tahmin edebileceğimiz, bir kısmı da şaşırtıcı veriler bence. Hangi grupta olurlarsa olsunlar şirketlerin yönetim seviyesinde gerçekleşen veya gerçekleşme ihtimali olan etik dışı uygulamalara dair fikir veriyor.

Son dönemde Google gibi şirketlerde bile bu tür durumlar yaşandığından #MeToo etiketli paylaşımlar ve protestolar sayesinde haberdar olduk. Yönetici asistanlığı pozisyonları genelde pek bir kalifikasyon gerektirmeyen pozisyonlarmış gibi algılansa da görünen o ki buzdağının görünmeyen kısmında omuzlarında bizim hiç bilmediğimiz pek çok yükü taşıyorlar.

Yönetici asistanı denince dünyanın en iyisi Donna’dan bahsetmemek olmaz elbette. Kendisi her ne kadar Suits dizisindeki kurgu bir karakter de olsa her şirkete onun gibi insanların iki-üç adım sonraki davranışlarını tahmin ederek hareket edecek, her şeyi önceden düşünüp proaktif aksiyonlar alacak ve arabulucu iletişim becerisine sahip birileri gerekiyor sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s