selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Daha Mutlu Bir İş Yaşamı İçin Ne Gerekir?

Yorum bırakın

Hayatın genelinde mutluyum diyebilmek için iş yerinde mutlu olmanın önemli olduğuna inanıyorum. Türkiye, dünya ortalamasına baktığımızda en uzun çalışma saatlerine sahip ülkeler arasında. Hal böyle olunca eşimizden çocuğumuzdan daha fazla iş arkadaşlarımızla bir arada veya iş yerimizdeyiz. Başka bir deyişle uyanık olduğumuz vaktin çoğunu geçirdiğimiz iş yaşamında mutluluğu yakalayarak yaşamda mutluluğun kolaylaşabileceğine inananlardanım. Elbette iş yaşamında bizim kontrolümüz dışında olan pek çok faktör var ancak bazı noktalarda değişimi tetikleyecek gücün elimizde olduğunu düşünüyorum.

Bazı gündelik ufak değişiklikler bizi daha mutlu iş yaşamıyla buluşturabilir. Bu değişikliklerden en elzem olan 5 tanesini detaylandıralım:

1- Kendinizi geliştirin.

Bazen iş yaşamının rutinine kendimizi kaptırıyor ve kendimize bir konfor alanı oluşturuyoruz. Yaptığımız işin mecbur bıraktığı konular dışında kendimizi geliştirme ihtiyacı ve isteği duymayabiliyoruz. Oysaki iletişim, zaman yönetimi gibi bazı sosyal beceriler her zaman hepimizin daha iyi olabileceği alanlardır. Bu veya benzer konularda gelişmek için eğitimlere katılmak, kitap okumak, online eğitim veya videolar izlemek, koçluk almak gibi pek çok adım atılabilir. Bir önceki aydan daha donanımlı hissedebildiğimiz her ay aslında kendimizle ilgili tatminimiz artacaktır

2- Çalışma ortamınıza ruhunuzu katın.

Çalıştığınız yer değişkenlik gösterebilir. Belki saha satıştasınız ve günün çoğunu arabada geçiriyorsunuz, belki masa başında çalışıyorsunuz belki de sürekli ayakta olduğunuz bir işiniz var. Nasıl bir ortamda olursanız olun öncelikle sizi mutlu eden iş dışı hobilerinizin ve sevdiğiniz kişilerin bir listesini yapın. Ardından bu listedekilerden hangisini çalışma ortamınıza ufak ufak taşıyabileceğinizi düşünün. Örneğin, çocuğunuzun fotoğrafını veya size sevdiğiniz balık tutma hobinizi hatırlatacak küçük balık biblosunu masanıza koyabilirsiniz. Gördüğünüzde olumlu duygularınızı artıracak küçük değişiklikler ihtiyaç duyduğunuzda size iyi gelmesi için orada bekliyor olacaklar.

3- Yavaşlayın.

Bazen çok hızlı geçip gidiyor zaman, ve hayat… Bir bakıyoruz ki 1 sene daha uçup gitmiş. Geçtiğini fark etmediğimiz her an ömrümüzden çalınıyor. Çalınmasına müsaade ediyoruz. Evimize hırsızların daha rahat girebilmesi için uyurken sokak kapısını açık bırakırcasına, sürekli geçmişte yaşananları ya da gelecekte olabilecekleri düşünürken anı kaçırıyoruz. Bu da tükenmiş hissetmemizi kolaylaştırıyor. Zihnimizi temizlemek iş yaşamında daha üretken olmamızı mümkün kılarken kendimizi daha iyi hissetmemizi ve hayattan tat almamızı kolaylaştıran en keyifli yollardan biri bence. Patika, Meditasyon gibi meditasyon uygulamalarını telefonunuza indirebilir ya da Youtube videolarından meditasyonlar uygulayabilirsiniz. Veya sabahları güne yoga ile başlayacak bir yaşam tarzını benimsersiniz. Kendimden bir örnek vereceğim. En stresli ve yoğun çalıştığım dönemlerden birinde her pazartesi sabahı 6’da evden çıkıp önce yoga dersine gidiyordum. Diğer günlerde de bunu yaptığım oluyordu ama haftaya yoga ile rahatlayarak başlamak o zor dönemi çok daha kolay atlatmamı sağlıyordu. Sizin zihni boşaltma yönteminiz başkadır belki. Her ne olursa olsun disiplinli bir şekilde uygulamanızı öneririm.

4- Fiziksel egzersizi hayatınızın parçası yapın.

Fiziksel hareketlilik zihin sağlığı ile doğrudan ilişkili. Daha rahat bir zihin için düzenli olarak hareket etmek şart. Gün içinde bilgisayar başında 30 dakikadan fazla sabit kalmamak çok önemli. Buna ek olarak düzenli spor yapmak, spor değilse bile bir yerden bir yere yürüyerek gitmek ya da asansör yerine merdiven kullanmak kas hareketlerini artırarak hormonları harekete geçirerek kendinizi daha iyi hissetmenizi kolaylaştıracaktır.

5- Sahip olduklarınızın farkına varın.

Şu anda hayatınızda 1 yıl önce ancak hayalini kurduğunuz hangi şeyler var? Yola ilk çıktığınız zamandan bu zamana dek hayatınızı nelerle zenginleştirdiniz? Yaşamınızı güzelleştirenler kimler? Mutluluğu çoğu zaman hedeflerle karıştırır ve hedefe kitlendiğimiz için şu anda bulunduğumuz yerin ne kadar güzel olabileceğini gözden kaçırırız. Bu gün bir daha gelmeyecek ve sevdiğimiz kişilerle vakit geçirebileceğimiz her fırsatı değerlendirmek bize iyi gelir. Benzer şekilde kendimizle de. Kendimizin bugünkü haline şükretmeyi çoğu zaman unuturuz. Oysaki mutluluk çalışmaları gösteriyor ki, şükretmeyi hatırlamak mutluluk seviyesini ciddi oranda yükseltiyor. İşinizin şikayetçi olduğunuz tarafları muhakkak vardır ancak olumsuzlara odaklanırsanız olumlu tarafları kaçırabilirsiniz. Olumlulara odaklanmaya çalışmak bizi her zaman kendimizin daha iyi bir versiyonuna ulaştırır.

 

Bu 5 madde arasından ne kadarını hayata geçirebilirsek önce iş yaşamında sonra da yaşamda mutlu olmamız o kadar kolaylaşır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s