selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşveren Markası Uzmanları Neye Odaklanıyor, Neye Odaklanılmalı?

Yorum bırakın

İşveren markasının ne olduğuna dair anlatımlar yapılırken genellikle en fazla, yeni adayları çekmek için dışarıdan işverenin nasıl algılanıldığına odaklanılıyor. Oysaki içerideki çalışanların bağlılığı işveren markasının biraz daha ağırlıklı olan odak noktası olmalıdır. İçerideki çalışanlar bağlı değilse, dışarıdan güçlü adayları içeriye çekmenin anlamı da pek olmuyor, hatta bir de turnover oranlarını artırdığı için kaş yaparken göz çıkarılabiliyor. O nedenle işveren markasına odaklanan kurumlar için öncelikli odak noktası çalışan bağlılığı olmalıdır.

Employer Brand Academy’nin işveren markası modeli bağlılığı 3 seviyede ele alıyor. En kıymetli seviye “duygusal bağlılık” seviyesi iken, devamlılık bağlılığı yani yıllardır çalışıyor olmanın verdiği “bağımlılık” veya normatif bağlılık yani “etraf ne der” mecburiyetiyle devam eden bağlılık ne yazık ki şirketlerde ağırlıkla gördüğümüz bağlılık türleri oluyor. İK’da tecrübeli okurlarım gayet iyi bilir ki, bir çalışanın 5 hatta 10 yıldır kurumunuzda olması onun kuruma bağlı olduğunun göstergesi kesinlikle değildir. Hatta yaklaşık olarak çalışanların %75’inin işveren markası açısından hiç de istemediğimiz bir seviyede olduklarını söylemek mümkün.

İşveren markası son yıllarda gittikçe daha fazla konuşulan, benim İK fonksiyonlarından en keyifli ve etkili bulduğum fonksiyon. Lakin, herkesin dilinde olması maalesef iyi bilindiği ya da doğru uygulandığı anlamına gelmiyor, gelemiyor. Her konuda olduğu gibi bu alanda da el yordamıyla, kulaktan dolma bilgilerle, çalakalem yapılan işveren markası projeleri ne yazık ki zaman, bütçe ve itibar kaybından başka bir şey getirmiyor. İşveren markasına odaklanma hedefiyle atılan iyi niyetli ama yetersiz adımlar, en iyi yetenekleri şirketine çekmeye çalışırken herkese veya herhangi birine ulaşma hatasına düşüyor. Oysaki işveren markasında esas hedef herkesi çekmek değil, hedeflenen kişileri, kurum kültürüne ve ihtiyacına en uygun düşen adayları çekmek ve sonra da elde tutmak olmalıdır.

İşveren markası uzmanlığında ilerlemek isteyenler için daha önce paylaştığım ve online olarak devam edilebilen bir eğitim programına katılanlardan çok güzel dönüşler aldım. Bir koçluk bir de işveren markası uzmanlığıyla ilgili eğitimlerden hakikaten kaliteli ve faydalı olanını bulmak kolay olmuyor. Her iki konuyla ilgili de çok kişiden mesaj/mail alıyorum. Bugüne dek yönlendirdiklerim de sağolsunlar fikirlerime kıymet verip kararlarını şekillendirdiler. Bu eğitim programını önemsiyorum çünkü bence İnsan Kaynakları’nın gelecekte de öneme sahip olacak, bilgisayarlara kaptırmayacağımız nadir fonksiyonlarından bir tanesi işveren markası. Bu nedenle uzmanlaşılmasını önerdiğim bir alan burası.

Employer Brand Academy tarafından hazırlanan online içeriklerden oluşan bu uzmanlık programında 52 ders bulunuyor. Dersleri kendi hızınızda ve kendi uygun olduğunuz zamanlarda tamamlayarak uzmanlık yolculuğunuzu tamamlıyorsunuz. İşveren marka stratejisi oluşturmak için programın 9 adımlı bir metodolojisi var.

Dersleri aldığınızda kendi kurumunuzda baştan sona kapsamlı bir proje oluşturup sürdürebilecek seviyeye ulaşıyorsunuz. Bu adımlar arasından örnek vermek gerekirse, ilk olarak veri analiziyle başlayarak bugüne dek yapılmış anketlerden görüşmelere dek elde hangi bilgi varsa geriye dönük analizi yapılıyor. Örneğin, çalışan bağlılığı anketindeki açık uçlu sorulara verilen cevapların semantik analizi yapılarak çalışan niçin bu kelimeyi seçmiş, bu kelime işveren markası açısından ne anlama geliyor gibi sorular sorabiliyorsunuz. Başka bir adımda birebir görüşmeler yaparak şirketin hikayesinin herkes tarafından ve her mecrada doğru anlatılıp anlatılmadığını inceliyorsunuz. Örneğin, kalabalık bir işe alım ekibi varsa ekipteki herkes adaylara mülakatta aynı hikayeyi anlatabiliyor mu? Veya kurumsal web sitesinde ve gazete haberlerinde, röportajlarda aynı hikaye anlatılıyor mu? Yoksa her anlatılan hikaye başka bir şirketten mi bahsediyor? Bu ortaklık işveren markası için önemli konulardan bir diğeri.

İşveren Markası Stratejisti eğitiminin içeriğine, fiyatına ve sistemin genel işleyişine dair detayı buradan alabilirsiniz.

Bir işveren markası projesini A’dan Z’ye ele alabilmek için rakip analizinden tepe yönetimin iknasına dek en önemli noktaları ele alan süreç ayrı ayrı videolarla detaylandırılıyor ve videolar arası quizlerle bilginizi pekiştirebiliyorsunuz. Katılımcı olarak en sonunda case study hazırlıyor ve sunuyorsunuz.

İşveren markasını sadece dışarıya yansıtılan bir makyaj olarak, sadece kulağa hoş gelen bir slogan olarak değil de gerçekten kişilerin hayatını ve kurumların geleceğini değiştirecek bir değer önermesi üzerinden ele alabilecek bir işveren markası uzmanı yetiştirebilecek kalitede bir eğitim hazırlanmış. Eğer gelecekte kendinizi işveren markası tarafında uzmanlaşmış bir profesyonel olarak görüyorsanız eğitime bir göz atın bence.

Keyifli haftalar diliyorum. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s