selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Dinlemenizi Önerdiğim Podcast’ler

Yorum bırakın

Son zamanlarda Instagram’da anlık olarak paylaştığım ilgi çekici podcast’leri toparlayıp burada da paylaşmak istedim. Ben podcast’leri Spotify üzerinden dinliyorum ancak diğer platformlarda da bulunduğundan link vermiyorum. Beğendiğiniz başlıkları kendi kullandığınız platformdaki arama kutusuna yazarak ulaşabilirsiniz.

1-

Açık Beyin – Uyumak Zaman Kaybı mı?

Uyku bence nörobiyolojinin en ilgi çekici konularından biri. Uyku ihtiyacı, uyurken rüya görmek, bazen 5 saatlik uykunun ardından sabah zınk diye uyanabiliyorken bazen 10 saat uykudan sonra bile yataktan kazınma ihtiyacı duymak, kimi kahve içerse uyuyamazken benim koca kupayla Türk kahvesi içtikten sonra mışıl mışıl uyuyabiliyor olmam… Çok derin ve enteresan bulduğum bu konuda keyifli bir podcast dinledim. Uyku mucizesinin detayını merak edenler için tatmin edici bir 24 dakika…

2-

Evrim Kuran ile 3+3: Konuk Serdar Kuzuloğlu

Evrim Kuran’ın konuğuna 3 soru sorup konuğunun da kendisine 3 soru sormasını istediği samimi podcaste konuk Serdar Kuzuloğlu olunca kariyer ve yaşama dair çok keyifli bir 50 dakika ortaya çıkmış.

3-

Özgür Mumcu ve Eray Özer’le Yeni Haller: Büyük İstifa

Büyük istifayla ilgili bugüne kadar okuduklarım ve dinlediklerime kıyasla konuyu en derli toplu anlatan podcast bu oldu diyebilirim. 

Pandemi sonrası değişen ekonomik ve sosyal koşullar dolayısıyla büyük bir istifa ve iş değiştirme furyası var. Bu ilk olarak ABD’de gözlemlendi ancak benim yakın takipte olduğum İngiltere ve Türkiye de dahil pek çok ülkeyi de içine alan global bir değişim döneminden geçtiğimizi söylemek mümkün. Bundan 20 yıl sonra İşletme bölümlerinin müfredatında olacak bu dönemi yaşayanlar olarak, henüz büyük istifanın nedenlerini ve sonuçlarını okuma/dinleme fırsatınız olmadıysa bu ikiliye kulak verin. 🙂

4-

Bi Gidene Soralım: 3 Kıtada Otelcilik Kariyeri

Yurt dışında iş bulmayla ilgili çok kişinin soruları olduğunu biliyorum. Bu podcastte Deniz Dorbek Koçak kendi kıtalararası kariyerinden yola çıkarak çok güçlü bir vizyon çiziyor. Ek olarak, “paranızı çanta almak için değil, iyi restoranlarda yemek yiyip iyi şarapları tatmak için biriktirin” yaklaşımı bence çok kıymetli.

5-
Nilay Örnek soruyor: Nasıl Olunur? / Gülşat Aygen

Gülşat Aygen, Harvard’da İngilizce üzerine Dilbilim dersi veren ilk yabancı hocaymış. Ben böyle pes etmeden yoluna devam eden, yoluna çıkan engellere ragmen kendi devrimini yapan kadınlardan inanılmaz ilham alıyorum. Her cümlesinden insan bir şeyler öğreniyor. 2 değil, 20 saat konuşsa dinleyecek gibiydim. 🙂 Üstüne üstlük yurtdışında bu kadar uzun zamandır yaşamasına ragmen tamamen Türkçe kelimelerle kendini bu kadar doğru ifade edebiliyor olması hayranlık uyandırıcı.

Sizin beğendiğiniz podcast kanalları veya konular varsa yorumlara yazarsanız ben de onları dinlemekten mutlu olurum.

İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s