selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Değerlendirme Merkezlerinde En Sık Yapılan 5 Kritik Hata

1 Yorum

Değerlendirme merkezi (assessment centre) süreçlerine katılacak adayları hazırlayışımın 6 yılı geride kaldı. Öncesinde kurumlarda İnsan Kaynakları tarafında değerlendirme merkezlerini uygulayan ve yorumlayan kişiyken profesyonellik gereği adaylara tüyo veremiyor, onları rahatlatmak için standardı bozacak hiçbir yönlendirmede bulunamıyordum. Onlar da yaşadıkları esas kaygıları bana rahatça açamıyorlardı. Ancak bu 6 yılda binlerce kişiyle çok daha samimi şekilde konuşup birlikte çalışma fırsatım oldu. Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı kitabımı okuyanlardan gelen geribildirimlerle de öğrenmeye devam ediyorum. Tüm bunları bir araya getirdiğimde bazı hataların çoğunluk tarafından yapıldığını söyleyebilirim. Bu hataları sizin de yapmamanız için 5 başlık altında toplamaya gayret ettim:

1 Değerlendirme gününde hatalarına takılıp kalma!

Bir egzersizde hata yapmış olabilirsiniz. Bir detayı son anda fark etmiş veya süreyi doğru kullanamamış olabilirsiniz. O uygulama bittiğinde hala o ruh halini sürdürürseniz muhtemelen sonraki uygulamaları da kaçırırsınız. Her bir egzersiz kendi içinde değerlendirilir. Başka bir deyişle, evet bir tanesinde hata yapmış olabilirsiniz ancak bu kümülatif sonucun 0 olacağı anlamına kesinlikle gelmiyor. Zararın neresinden dönülse kardır. Önünüze çıkan yeni fırsata odaklanın.

2 Zamanı kulan!

Özellikle rol oyunlarında sürenin kontrolünü yapmamak çok tehlikeli. Eğer çok şanslı gününüzdeyseniz hasbelkader zamanında bitirebilirsiniz. Ben olsam işimi şansa bırakmazdım. Rol oyunları stres ve baskının en yüksek olduğu egzersizdir. Bu nedenle zamanın nasıl akıp gittiğini fark etmemek çok olası. Her zaman bir gözünüz saatte olsun ve kalan süreye göre stratejinizi gerekiyorsa güncelleyin. Rol oyununa başlarken başlangıç saatini kenara not etmek ve bilgisayarın köşesindeki saatten gidişatı kontrol etmek benim kendi kullandığım ve önerdiğim yöntemim. Eğer sizde ekstra stres yaratmayacağını düşünüyorsanız ve değerlendirme merkezi yöneticileri açısından da sorun yaratmıyorsa kronometre açabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın yeter ki sürenin farkında olun.

3 Beden dilini yok sayma!

Gülümseyin. Değerlendirme merkezi günü boyunca güleryüzlü olmaya çalışın. Online ise beden dilinizin en belirgin etkisi gülüşünüzde olacak. Fiziksel ise gün boyu, kahve molalarında ve WC sıralarında bile gülümsemeye gayret edin. Maske takıyor olsanız da göz kenarlarındaki kırışıklıklar gülümserken değişir, farklı kaslar harekete geçer. Ve karşınızdaki kişi gülümseyip gülümsemediğinizi algılayabilir. Suratı sirke satan adayların rol oyunlarının genelde pek iyi geçmediğini çok rahatlıkla söyleyebilirim. Stresten “suratsız” göründüğümüz zamanlar da vardır muhakkak ancak gülümsediğinizde salgıladığınız hormonlar size rahatlatır, stresinizi azaltır, karşı tarafın size karşı yumuşamasına yardımcı olur ve aynı zamanda iletişimi güçlü bir kişi imajı yaratırsınız.

4 Cep telefonun açık olmasın!

O gün hiçbir konsantrasyon dağınıklığına yer yok. O gün değerlendirme merkezinde olduğunuzu herkes bilse de birisi unutmuş olur arar, çocuğun okulundan ararlar, bir müşteri ısrarcı çıkar ardarda 3 kere arar. Bir saniyelik dalgınlık, bir “Allah allah önemli bir şey mi var acaba?” düşüncesi tüm odağınızı dağıtabilir. Uygulama aralarında dinlenmek için sosyal medyaya girmek iyi bir fikir değil. Onun yerine su için, gözünüzü kapatın, nefes alıp verişinize odaklanın ve gerçek anlamda dinlenin. Sosyal media gezintisinin beyninize yükleyeceği yeni bilgilere ihtiyacınız yok.

5 Zihnini stresle başbaşa bırakma!

Değerlendirme Merkezi içerisi bilinmezliklerde dolu bir süreç. Değerlendiriliyor olmak başlı başına stres kaynağı. İyi hazırlanabilirseniz korkacak gerilecek hiçbir şey olmadığını bilirsiniz ancak bazı kişiler yine de kaygı seviyesini düşürmeye ihtiyaç duyabilirler. Stres insana bildiğini unutturur, normalde söylemeyeceği yanlış sözcükleri söyletir. Son haftalarda rahatlatacak aktiviteleri mutlaka yapın. Değerlendirme merkezinden önceki son 2 hafta sağlıklı beslenin, her gün 2 litre su için, uyku düzeninizi oturtun, spor yaparak kaslarınızı çalıştırın, en kötü her gün 45 dakika yürüyüş yapın. Bunlar hem zihinsel hem bedensel sağlığınıza iyi gelir. Bağışıklığınızı güçlendirir, son dakikada hastalık riski ihtimalini azaltır. Stresle daha kolay mücadele etmenizi sağlar. Eğer daha önce yaptıysanız ve fikren çok uzak değilseniz her gün en az 10 dakika meditasyon yapın. (Malum, ben şu anda İngiltere’de yaşıyorum. Dolayısıyla İngiliz Kraliyet ailesinden haberleri de takip ediyorum. Prens Harry’nin dün bir röportajını okudum. Evliliği dolayısıyla kraliyet ailesiyle arası bozulduktan sonra ABD’ye gidip bir şirkette çalışmaya başladığını duymuşsunuzdur. Bu süreçte her gün 45 dakika meditasyon yapmanın stres seviyesini çok azalttığını söylüyor. 🙂 ) Nefes egzersizlerini de rahatlamak için deneyebilirsiniz. O güne dek “Doğru Nefes Alma Teknikleri ile Daha Enerjik Sabahlar” videosunda anlattığım yöntemi uygulayabilirsiniz.

Sizin de dikkatinizi çekmiştir, herhangi bir yetkinlikten bahsetmedim. Hangi pozisyon ve hangi sektör için giriyor olursanız olun rol oyunlarında, vaka analizlerinde, mülakatlarda ve bekleyen işler egzersizlerinde ve öncesindeki hazırlık sürecinde mutlaka ihtiyacınız olacak, çoğu kişinin yaptığı hataları yapmanızı engelleyecek bir liste oluşturmaya çalıştım.

Umarım buraya kadar okuduklarınız, hazırlandığınız assessment center’a daha hazır ve rahat girmenizi kolaylaştırır. Değerlendirme merkezine hazırlık yaparken faydalanabileceğiniz tüyoların daha fazlasına ve örnek vakalara ulaşmak isterseniz Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı kitabımı sipariş edebilirsiniz.

Birebir ve online prova ve hazırlık çalışması yapmak isterseniz değerlendirme merkezi provası hizmet içeriklerine buradan ulaşabilir, detaylıca inceleyerek randevunuzu alabilirsiniz.

Şimdiden başarılar dilerim.

One thought on “Değerlendirme Merkezlerinde En Sık Yapılan 5 Kritik Hata

  1. Konunun ozeti ve cok değerli püf noktası bilgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s