selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Online Değerlendirme Merkezine Katılacaklar; DİKKAT!

Yorum bırakın

Pandemi öncesinde de teknolojiden faydalanarak online uygulanabilen değerlendirme merkezleri artık çoğunlukla sanal ortamda yapılıyor. Eğer online değerlendirme merkezine katılacaksanız özellikle dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var.

Görüşmeden önceki hafta içinde:

• Dizüstü bilgisayarınızın WIFI bağlantısını kontrol edin, mümkünse modeme yakın bir konum bulun, ışık açısından iyi yerleştiğinizden emin olun. Işık arkanızdan gelmesin, yani pencereye sırtınızı dönmeyin. En iyisi pencere veya ışık kaynağı karşınızda olsun.

• Mikrofonunuzun ve kameranızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin, hangi platformda yapacaksanız o platformdan bir arkadaşınızı arayın. Örneğin Zoom’dan yapılacaksa hızlıca kendinize bir hesap açıp “Toplantı Başlat” diyerek deneyebilirsiniz. Eğer platformu kullanamıyorsanız bilgisayarınızın arama kutucuğuna “kamera” “mikrofon” kelimeleri yazarak çalışıp çalışmadıklarını test edin.

• Firmadan gelen davet link emailini baştan sona okuyun. Saati, tarihi, linki ve diğer gerekli bilgileri iki kez kontrol edin.

Görüşme gününde:

• Şarj cihazınızın yakınınızda veya prize takılı olduğundan emin olun, görüşmenin orta yerinde şarjı biten dizüstü bilgisayar size hem zaman kaybettirir, hem odağınızı bozar.

• Bir iş mülakatına giderken nasıl giyinirseniz o gün de öyle hazırlanın. Kamerada görünmeyeceğine emin olduğunuz kısımlar da dahil baştan ayağa hazır olun. Bir keresinde değerlendirme merkezi provası yaptırdığım saygın bir bankacı beyefendi görüşme esnasında üzerine çay döküldüğü için refleks olarak ayağa kalktı ve kamerada görünmeyeceğini zannettiği kıyafetler de göründü. Kimse istemezdi bunu 🙂

• Eğer değerlendirme merkezi içeriğinde mülakat da olacaksa ve siz terfi değil işe alım için sürece dahil oluyorsanız şirketi çok iyi araştırın. LinkedIn ve Google’da bol bol okumaya zaman ayırın.

• Zayıf ve güçlü yönlerinizin neler olduğuna veya neden bu pozisyona uygun olduğunuz gibi kendinizle ilgili zor sorulara hazırlanın.

• Pozisyonla ilgili ilanda yer alan bilgileri de kullanarak kendinizi tanıtma alıştırması yapın. Önce ayna sonra kamera karşısında denemeler yapın.

• Zamanında hazır olun. Size gönderilen davet linkine 8-10 dakika önceden katılın, böylece son dakikaya bırakmazsınız.

• Gülümseyin, nefes alın ve rahatlayın. En önemlisi de kendinize güvenin.

Bu konu hakkında daha fazla okumaya ihtiyacınız varsa:

Değerlendirme Merkezlerinde En Sık Yapılan 5 Kritik Hata

Rol Oyunlarında Mutlaka Göstermeniz Gereken 3 Beceri

Online Değerlendirme Merkezlerine Hazırlık | Evde Assessment Center

Assessment Center (Değerlendirme Merkezi Uygulamaları)’a nasıl hazırlanılır?

Umarım buraya kadar okuduklarınız, hazırlandığınız assessment center’a daha hazır ve rahat girmenizi kolaylaştırır. Değerlendirme merkezine hazırlık yaparken faydalanabileceğiniz tüyoların daha fazlasına ve örnek vakalara ulaşmak isterseniz Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı kitabımı sipariş edebilirsiniz.

Birebir ve online prova ve hazırlık çalışması yapmak isterseniz değerlendirme merkezi provası hizmet içeriklerine buradan ulaşabilir, detaylıca inceleyerek randevunuzu alabilirsiniz.

Şimdiden başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s