selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Online Değerlendirme Merkezlerine Hazırlık | Evde Assessment Center

1 Yorum

Online değerlendirme merkezleri son zamanlarda bazı assessment firmaları tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Elbette her assessment firması her müşterisine her pozisyon için bu online değerlendirmeleri uygulamıyordu. Ancak örneğin DDI, ilk seviye yöneticiler için Manager Ready isimli uygulamasını COVID-19’dan önce de kullanıyordu. Dolayısıyla değerlendirme merkezi uygulayan profesyonel firmaların bu sürece geçişi çok da sancılı olmadı.

Değerlendirme merkezinin online yapılması, aslında normalde yüzyüze yapılan değerlendirmelerin aynılarının maille gönderilerek kameralı görüşmelerle uygulanması anlamına gelebileceği gibi biraz daha farklı bir formatta da karşılaşabilirsiniz. Örneğin, rol oyununda karşınızda gerçekten eşzamanlı sizinle konuşan birisi olması yerine, size önceden hazırlanmış bir video gönderilebilir ve yine örneğin rol icabı astınız olan kişinin size sorunlarını anlattığı videoyu izleyerek başlayabilirsiniz. Ardından bu kişiye bir eposta göndererek aktardığı konularla ilgili aksiyon önerilerinizi, problem çözümünüzü, empatik yaklaşımınızı vs yazılı olarak iletmeniz beklenir. İyi haber şu ki, değerlendirme merkezinin yöntemi ne olursa olsun sizden beklenen yetkinlikler ve sizde bulunan/bulunmayan yetkinlik göstergelerini ifade etme biçiminiz çok da farklı olmayacaktır. Örneğin, bir astınızla ya da peer’ınızla kuracağınız iletişimde empati göstermeniz, koçluk sorularından faydalanmanız ve iyi bir dinleyici olmanız sizin için yine olmazsa olmaz beceriler arasındadır.

Role playler dışında ajanda planlama, bir diğer ismiyle bekleyen işler çalışması da online olarak yapılabilir. Burada da, önünüzdeki email programı aracılığıyla size verilen görevleri öğrendikten sonra, alacağınız yeni bildirimlerle yani yeni gelen acil işlerle halihazırda elinizde olan ajandayı karşılaştırmanız ve gerekli kararları vermeniz beklenir. Aynı anda iki-üç yerde birden olmanız mümkün olmayacağından elinizdeki işlerin bazıları için erteleme, delege etme, iptal etme, süresini güncelleme ya da zamanını kaydırma gibi opsiyonları düşünerek kararlar vermeniz ve kararlarınızın ardındaki gerekçeleri de imkanınız dahilinde açıklamanız gerekir. Ajanda söz konusu olduğunda önceliklendirme beceriniz de gözlemleneceği için bazen sizden mail kutunuzda bekleyen maillere renkli bayraklar koyarak öncelik vermeniz istenebilir.

Vaka analizlerine gelecek olursak da, bazı vaka analizlerinde adayın problemleri ne kadar analiz edebildiği ile karşılaştığı problemleri çözmek için ne kadar “kutunun dışında” veya problemi kısa-uzun vadeli olarak çözecek adımlar önerdiği, önerilerini nasıl bir zaman planında aktarabildiği temel alınır. Bu tür vakaları online’a taşırken en zararsızı adaydan sunum istemek yerine yazılı rapor istemektir. Eğer adayın terfi ya da işe alım için başvurduğu pozisyonun gerektirdiği yetkinlikler daha sözel iletişim ve yüz yüze ifade becerilerini kapsıyorsa o durumda sözlü sunum yapması gerekeceğinden bu da bir video kaydı veya görüntülü görüşmede canlı sunum ile yapılabiliyor.

Dolayısıyla, dijital değerlendirme merkezlerinin en bilindik haliyle yüz yüze değerlendirme merkezlerinden aslında çok da bir farkı yok. O nedenle bu süreçlere online olarak katılacak kişilerin fazladan heyecan yapmasını gerektirecek bir durum da yok. 🙂 Bence önemli farklılık değerlendirme merkezinin kendisinden değil, evinin koşullarında değerlendirilen adayın evinin koşullarından kaynaklanıyor. Eğer online değerlendirme merkezine girecekseniz rahat bir ortam bulmanız şart. Rahat ortamdan kastım, rahatsız edilmeyeceğiniz ve sessiz bir yer olması. Özellikle küçük bir evde çoluk çocukla birlikte karantinadaysanız maalesef uygun oda bulmak oldukça zor olabiliyor. Evinizin mutfağında evye fonunda ya da çocuğunuzun ayıcıklı perdesinin önünde görüşme yapmanız profesyonelliğinizi sorgulatMAz. Bu konuda endişelenmeyin. Şu anda içinden geçtiğimiz süreçte hemen herkes benzer sıkıntıları yaşıyor. Ancak sürekli odanızın kapısı açılıp içeri birileri girip çıkıyorsa bu hem sizin konsantrasyonunuzu bozar hem de ev halkını önceden organize edememiş olduğunuz kanısı uyandırabilir. Geçen hafta değerlendirme merkezi provası yaptırdığım bir adayım “görümcemin evine geldim” dedi. Kendi evinde sessizlik bulamayacağından emin olunca toplanıp en yakın akrabaya geçmiş. Yaratıcı bir çözüm. 🙂 Size verilen randevunun günü ve saati geldiğinde odanızın kapısını kapatmış, eğer gürültülü bir yerdeyseniz pencereyi kapatmış, kağıt kalemini hazırlamış bir şekilde bekliyor olun. Rahatlamak için şöyle derin derin 10 kez nefes alıp verin.

Değerlendirme merkezinde aslında günlük hayatta yaptığınız işleri simüle etmeniz isteniyor. Yani örneğin, günlük hayatınızda ajandanız sürekli güncelleniyor. Burada da onu yapmanız isteniyor. Ya da günlük hayatta da birilerini bir şeylere ikna etmeniz gerekiyor. Nasıl orada ikna etmek istediğiniz kişi bahane sunarsa o bahaneyi ortadan kaldırmak için çaba harcıyorsanız burada da sizden aynısı bekleniyor. Günlük hayatta kullandığınız becerileri, günlük hayatta gösterdiğiniz özeni biraz daha artırarak kullanın. Bunun için öncelikle o becerilerinizin neler olduğu üzerinde düşünme ve çalışma ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Günlük hayatında empati becerisi çok yüksek olduğunu bildiğim kişilerin bu değerlendirmenin stresiyle empatiyi kapının dışında bıraktığına çok defa şahit oldum. Bu durumların yaşanmaması için değerlendirme merkezinde süreçlerin de sonuçlar kadar önemli olduğunu lütfen hatırlayın. Eğer sadece sonuç odaklılık becerinize bakılıyor olsaydı performans hedeflerinizin ne kadarını tutturduğunuza göre otomatikman terfi eder ya da edemezdiniz. Ancak değerlendirme merkezi gibi saatlerinizi ayıracağınız bir sistem var, çünkü süreçler de en az sonuçlar kadar kıymetli.

Online değerlendirme merkezleri COVID-19 sonrasında da devam edecek. Çünkü, assessment süreçleri firmalar açısından yüksek bütçeli seçme-değerlendirme aşamalarından biri, hatta bazen en yüksek bütçelisi. Bu nedenle bütçeleri düşürmek için hem kurumların hem de bu işin uzmanı olan firmaların önceliği en düşük maliyetle en doğru raporlara ulaşabilmek.

Umarım buraya kadar okuduklarınız, hazırlandığınız assessment center’a daha hazır ve rahat girmenizi kolaylaştırır. Değerlendirme merkezine hazırlık yaparken faydalanabileceğiniz tüyoların daha fazlasına ve örnek vakalara ulaşmak isterseniz Değerlendirme Merkezi ve Mülakatlarda %100 Başarı kitabımı sipariş edebilirsiniz.

Birebir ve online prova ve hazırlık çalışması yapmak isterseniz değerlendirme merkezi provası hizmet içeriklerine buradan ulaşabilir, detaylıca inceleyerek randevunuzu alabilirsiniz.

Şimdiden başarılar dilerim.

One thought on “Online Değerlendirme Merkezlerine Hazırlık | Evde Assessment Center

  1. Çok akıcı bir dille yazılmış kitap. cumartesi kargom geldi pazar okuyup bitirdim yarın da değerlendirme merkezine gireceğim çok faydalı oldu özgüvenim yerine geldi iyiki yazmışsınız sağolunuz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s