selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Randevu bulmakta neden zorlanıyorsunuz?

Yorum bırakın

Ve neden “Beni araya alamaz mısınız?” taleplerinize olumsuz karşılık veriyorum?

Bu yazıda hem biraz iç dökmek hem de detaylıca açıklama yapmak istedim. Daha önce LinkedIn’de yaptığım bir paylaşımda aynı gün gelen “Bu hafta değerlendirme merkezine gireceğim beni araya alamaz mısınız?” türünde mesajlarla ilgili bir yakarışım olmuştu. Bu sefer biraz daha detaylıca açıklamak istedim.

Başlıktaki soruya gelirsek; Geçen sene İngiltere’ye taşınmamın ardından kurduğum yeni şirket dolayısıyla tüm koçluk ve danışmanlık randevu sistemlerimi manuelden Coach The Professional websitesine yönlendirmiştim. Bu benim gibi şeffaflık-sever bir koç için şahane oldu. Herkese sabit fiyat politikası zaten uyguluyordum, kişiye, unvanına ve maaşına göre fiyat yükseltmediğimi daha önce de paylaşmıştım. Şu anda web sitesine giren herkesin ücretleri doğrudan görebiliyor olması benim gocunacağım değil aksine gurur duyacağım bir yaklaşım olur. Sitedeki takvimden uygun gördüğü hizmeti, tarihi ve saati seçen herkes kolayca banka veya kredi kartıyla ödeme yaparak randevusunu oluşturabiliyor. Lakin, şimdi hem İngiltere hem Türkiye’ye hizmet verdiğim için oluşan talep fazlasına yetişmekte zorlanıyorum. Bu da hemen ertesi güne veya ertesi haftaya randevu almak isteyenlerin uygun tarih bulamamasına sebep oluyor. Peki buna ek olarak ve daha detaylı şekilde başka nasıl sebepler var?

Örneğin, 12 seanslık bir koçluk paketi satın aldığınızda sadece ilk seansın tarihini siteden oluşturuyorsunuz ve kalan 11 seansı benim sitede görünmeyen uygun zamanlarıma göre birlikte kararlaştırıyoruz. Bu yüzden de devam eden koçluk ve mentörlük süreçleri için haftada en az 2 günümü ayrıca ayırıyor ve web sitesine hiç koymuyorum.

Buna ek olarak ilk 2 yılını geride bıraktığım ve tez sürecini Eylül’de tamamlamayı öngördüğüm master derslerim için de her hafta 2 günümü ayırıyor ve o günlerde uslu bir öğrenci olarak sadece ders çalışıyorum. 34 yaşında anadilin dışında bir dilde Psikoloji üzerine yüksek lisans yapmak kolay iş değil, ciddi emek ve zaman istiyor. Ben bu zamanı ayırmaktan ve her daim öğrenci kalmaktan mutluyum da aslında her şey belirli bir plan program çerçevesinde yürüyor onu anlatma niyetiyle oturdum yazıyorum bunları. Web sitesinde görünen randevuların gerisinde, perdenin hiç görünmeyen tarafında bunlar da var başka bir deyişle.  

Yoksa ben de isterim daha fazla kişinin değerlendirme merkezi ve iş arama süreçlerine destek olabileyim. Ne yazık ki yoğun dönemlerde randevular 3-4 hafta öncesinden dolmuş oluyor. Örneğin bugün 18 Mart ve en erken randevu alınabilecek tarih 15 Nisan. Bu nedenle de ara ara duyurular yaparak hatırlatmaya çalışıyorum ancak elbette değerlendirme merkezi süreçlerine girecek olup bunun için bir prova yapma ihtiyacı olduğunu son anda fark eden, veya ertesi gün gireceği değerlendirme merkezi için son gece Google araştırması yapınca böyle bir ön çalışma imkanı olduğunu görenler olabiliyor. Veya iş arama sürecinde olup da mülakata hazırlanmak için mülakat daveti almayı bekleyenler oluyor ve mülakat daveti hemen ertesi haftaya ya da birkaç gün içerisine (Hatta bazen hemen ertesi güne) verildiği için biz bir prova planlayacak zaman bulamayabiliyoruz.

Tüm bu sebeplerden dolayı, sonradan geç kalınmışlığın pişmanlığını yaşayan kişi sayısı daha az olsun ben de daha az vicdan azabı yaşayayım diye bir kez daha hatırlatıyorum. 🙂

Bir de, randevu bulamayınca bana mesaj/mail göndererek araya alınma yönünde talepte bulunulması hatta bu sebeple ortak tanıdıkların aracı konulması cidden rahatsızlık verici olabiliyor. Çünkü bizim bu “torpil” kültürümüz başlı başına ve ziyadesiyle sorgulanmaya açık. Ek olarak, haydi oldu da ben “torpil” yapmaya açığım diyelim, zamanı bükerek yarınki 24 saatlik günü 30 saate çıkarmamın bekleniyor olmasının omuzlarımda yarattığı ek baskı ve yük, benim gibi herkesi memnun etme bilinciyle yetiştirilmiş bir bireye her “hayır” deyişinde iç sıkıntısı olarak dönüyor. Dolayısıyla da bu tür durumlarla daha az karşılaşalım, siz de ben de üzülmeyelim diye bir kez daha hatırlatma ve açıklama yapıyorum.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. 🙂

Herkese kariyerinde ve tüm adımlarında başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s