selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşveren Markası ve Coca Cola Mutluluk Fabrikası Reklamında İç Müşteri [Video]

Yorum bırakın

mutluluk-fabrikasiBirkaç yıl önce ekranlarda sık sık karşımıza çıkan Coca Cola Mutluluk Fabrikası Reklamı‘nı hatırlıyoruzdur. Kutu kola makinesine bozuk para atan genç kolasını beklerken makinenin içinde bulunan kola fabrikasında heyecanlı bir hazırlık vardır. Uçan-zıplayan böcekler ve çalışkan penguenler bir şişe kola üretebilmek için canla başla çalışmaktadır ve hepsi de oldukça neşeli görünüyordur.

 

 

Bu reklam ilk bakışta sadece Dış Müşteriye, yani para verip ürün satın alacak müşteriye yönelik gibi görünse de hedef kitlesi bu kadarla sınırlı kalmıyor. Coca Cola İçecek Ortak Hizmetler İnsan Kaynakları Müdürü Levent Kocagül’ün söylediğine bakılırsa reklamın hedefinde Dış Müşteri kadar İç Müşteri kesimi, yani çalışanlar da var.

 

 

Bu haliyle reklam bir İşveren Markası çalışmasına dönüşüyor ve İşveren Markası’nı oldukça başarılı sunduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Özellikle son yapılan birçok araştırmaya göre çalışanların artık kurumlardan beklentilerinin maddiyattan çok kurumun çalışanlarına yaklaşım şekli, sağladığı çalışma ortamı ve çalışana kendini önemli hissettirecek yan haklar gibi manevi motivasyon araçları olduğu düşünüldüğünde…

 

Tüketicide “bakın biz sizin için çalışıyoruz, sizin için çalışırken de çok mutluyuz” algısı yaratmaya çalışılırken ikinci kuş da, potansiyel Coca Cola çalışanlarına “bakın biz çalışırken böyle mutluyuz çok eğleniyoruz” algısı yaratılarak vuruluyor.

 

 

Bugün artık çalışanların bir işten beklentisinin sadece maaş ve etiket olmadığını hepimiz biliyoruz. Nasıl bir ortamda, hangi şartlar altında çalışacakları da kararlarını vermede oldukça etkili oluyor. Bu yüzden bence bu reklam filmi İşveren Markası değeri yaratma çalışmaları dahilinde oldukça yaratıcı bir fikir olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s