selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşveren Markası: Twitter İnsan Kaynakları – Yaratıcı İş İlanı [Video]

Yorum bırakın

“Twitter’da Gelecek Sensin” sloganıyla yola çıkan Twitter İnsan Kaynakları tam da yer aldıkları sektöre ve iş alanına yakışan eğlenceli, yaratıcı ve genç yetenekleri kendisine çekecek bir iş ilanı hazırlamış. İlk bakışta pek ilana benzemeyen bu video aslında bir çeşit İşveren Markası çalışması. İşveren Markası’nın “herkesin çalışmak isteyeceği bir kurum” görüntüsü yaratmak olduğu düşünülürse Twitter bu videoda oldukça başarılı bir sonuç elde etmiş.

Y kuşağını cezbeden keyifli çalışma ortamı, eğlenceli çalışma arkadaşları ve sert görüntüsüne rağmen ofisinde üzerinde “Home Tweet Home” yazan mavi yastıklar bulunan yani mizah anlayışına sahip bir yönetici…

Alt metinde ise yöneticiye video hazırlama konusunda bütçe talebiyle giden iki kafadar çalışanın yöneticinin olumsuz cevabı üzerine Cem Yılmaz esprisi tadında “Burada yapılmışı var” şeklinde hazırlamış oldukları videoyu sunabilecekleri rahatlıkta bir ortam vaat ediliyor.

Arkadaşlık ilişkileri, Lady Gaga’yla telefonda konuşabilecek olma ihtimali, dinamik çalışma ortamı, molalarda oynanabilecek pek çok kutu oyunu ile video oyunları, geniş çaplı projelerde yer alma olanağı gibi daha pek çok işveren markası teması yer alıyor videonun içeriğinde. Tabii tüm görüntülerin arka planında Y kuşağının hayallerini süsleyen ofis mobilyaları ve her yerde göze çarpan rahatlık vurgusu da atlanmamalı.

Bunun yanında bilişim sektöründen olanların ilgisini çeken “front-end back-end” esprisi de gülümsetiyor.

Videonun son çeyreğine gelene kadar bunun bir iş ilanı olduğunu bile anlamıyorsunuz, gerçekten iki arkadaşın oturup hazırladığı bir “oyun” gibi görünen bu görüntüler en sonunda açık pozisyonların listesine dönüşüyor ve Twitter’daki iş olanaklarına ulaşılabilecek adresin iletilmesiyle sona eriyor.

Son zamanlarda pek çok kurum İşveren Markası konusunda ciddi ataklar yapmaya başladı. Ancak ne yazık ki daha çok genç ve dinamik çalışanlara sahip teknoloji ve bilişim sektöründen şirketler bu konuyla ilgileniyor. Hal böyle olunca da Twitter, Google gibi şirketler Y kuşağının yani genç yeteneklerin hayalindeki şirketler olmaya devam ederken hala aynı ofis düzeninde ısrarla 9-6 çalışmaya devam eden ve kişiye kendini geleştirebileceği ortamı sunamayan kurumlar bu konuda kaybediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s