selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Örnek Alınası Bir Görüntülü Özgeçmiş Çalışması; Bir Başarı Hikayesi [Video]

Yorum bırakın

Bugün iş başvurularında gitgide önem kazanan bir araç da görüntülü özgeçmiş. Daha önce şurada bununla ilgili Türkiye’den bazı örnekler paylaşmıştım.

Şimdiyse ABD’den bir başarı öyküsü paylaşmak istiyorum.

🙂

2010’da decalmywall.com ismindeki ilk web sitelerini açan iki ortak olan Steven ve Gareth daha sonra, bu siteyi kurdukları platform olan Big Commerce firmasına bir nevi “kafayı takmışlar”. İkisi de ABD’li olan bu arkadaşlar San Diego’da yaşıyor oldukları için, Austin’de yer alan
ve her gün binlerce başvuru alan Big Commerce firması tarafından mülakata bile davet edilmeyeceklerini düşünerek başka bir yol izlemeye karar vermişler.

Dünya üzerinde çalışmak istedikleri tek firmanın Big Commerce olduğuna inandıkları ve gelişmiş teknoloji firması gibi Big Commerce’ün de işe alım konusunda Youtube’dan faydalandığını bildikleri için hikayelerini anlatabilme ve bu firmaya ulaşabilme çabasıyla “haydi bir görüntülü özgeçmiş hazırlayalım” demişler.

  •  “Motivation: Checked!”

Hazırladıkları bu videoyu Mayıs 2012’de Youtube’da paylaşan iki kafadar bu tarihten sadece birkaç hafta sonra bekledikleri iş teklifini almış ve Austin’e taşınmışlar.

Bu bir teknolojik başarı hikayesidir!

Gerekli olan motivasyona sahip olan iki arkadaş, hedeflerini belirlemiş, hedefleriyle ilgili araştırma yapmış ve şirketin “eğlenceye” önem veren bir yapısı olduğu bilgisini edinmişler ve bu doğrultuda bir video hazırlamışlar.

  • “Search: Checked!”

Videoyu seyredince açıkça görebileceğimiz gibi Steven ve Gareth gayet eğleniyorlar, izlerken de biz keyif alıyoruz. Başka bir deyişle; birinci madde (eğlence) tamam.

  • “Fun: Checked!”

Yine aynı amaçla, görüntülü özgeçmişlerde çok da alışık olmadığımız soundtrack kullanımı değerlendirilebilir. Eğer bundan hoşlanacağından emin olduğunuz bir firmaya başvuruyorsanız evet güzel bir fikir. Ancak Türkiye’deki pek çok firma için fonda eğlenceli bir müzik olması “ciddiyetten uzak bir tavır” sergilediğiniz anlamına gelebilir, henüz Türkiye’de bu tür yaklaşımlara çok da hazır değiliz. Belki bundan bir 5 yıl sonra… 🙂

  • “Context: Checked!”

Görüntülü özgeçmiş konusunda önemli bir detay da süredir. Klasik özgeçmişleri inceleyen kişilerin ilk 6 saniyede ilk kararını verdikleri gibi sonuçlar araştırmalarda sıkça karşımıza çıkıyor. Görsel çekiciliği olan videoda bu süre daha uzundur diye tahmin ediyorum. Ancak hala 2 dakikanız bile yok ilk izlenimi oluşturmanız için. Yani, elinizi çabuk tutmalı, sıkıcı olmayan kısa ve öz bir görsel hazırlamalısınız. Eğer bu çocuklar gibi çok hızlı konuşmuyorsanız, ki daha ciddi iş başvurularında daha yavaş bir anlatım tercih edilir, kısıtlı vaktinizi tasarruflu kullanmanız daha doğru olacaktır.

  • “Timing: Checked!”

Elbette bu iki “aday” işi sadece video sayesinde kapmadılar, başvurdukları firmanın online platformunu kullanarak kurdukları 3 site vardı ve referans olarak direkt bu siteleri gösterebildiler.

  • “Portfolio: Checked!”

Velhasılı, sürekli “Şirketler beni aramıyor, biz sana döncez dediler de dönmediler, her yere aynı önyazıyı gönderiyorum nasıl olsa okumuyorlar vs.” diyerek yakınan aday profilinden sıyrılıp, hem şirketlerin ilgisini çekecek, hem kendinizi gösterebileceğiniz ortamlar yaratmanın vakti sizce de gelmedi mi?

Eğer kurumlardan, yani İnsan Kaynakları tarafından kişiye özel muamele görmek istiyorsanız sevgili aday arkadaşlarım, lütfen elinizi azıcık taşın altına koyunuz ve kendi geleceğiniz için kariyer portalında her karşılaştığınız ilanda direkt “başvur” butonuna tıklayıp bekleme aşamasına geçmekten fazlasını yapınız. Başka bir deyişle siz de kuruma özel başvuru yapınız. Nereye başvurduğunuzu bilerek, araştırıp öğrendiğiniz bilgileri kullanarak, ne istediğinizi bilerek o butona tıklayınız. Aksi taktirde, Türkiye’de her biri günde ortalama 500 başvuru alan o ilanlarla ilgili “sivrilen” ve işi kapan aday olma olasılığınız ne yazık ki yok denecek kadar az…

Kaynak: Blogging4jobs

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s