selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

“Profesyonel Çevre Edinmek Benim İşim” Diyenlerin 3 Basit Yöntemi

Yorum bırakın

Networking networking diyoruz çevre edinmek önemli diyoruz da asıl kastettiğimiz, torpil değil referans kazanmak, kendinizi anlattığınız profesyoneller edinmek kısacası “ilişkiler inşa etmek”.


Günümüzde iş arama sürecinden, bir proje yönetimi işine kadar pek çok konuda network’lerden yani ağlardan, yani “tanıdıklar”dan faydalanılıyor.

İyi bir networker olmak kolay değil, Linkedin’de 1000 tane bağlantınızın, Facebook’da 1500 arkadaşınızın olması sizin güçlü ilişkilere sahip olduğunuz anlamına gelmiyor artık.

Bu işin uzmanları üşenmemişler bizler için onlarca makale yazıp video hazırlamışlar. Sadece youtube’a “master networker” yazarak bile toplamda en az 2 saatlik bir “Nasıl profesyonel ilişki uzmanı olunur” eğitimi alabilirsiniz. 🙂

Benim en çok ilgimi çekense Likeable Media’nın CEO’su ile Genç Girişimciler Konseyi’nin kurucuları tarafından hazırlanan şu video.

Özetle diyorlar ki;

  1. Sosyal medyada bir şeyler yap, ama bunu kendinden önce başkaları için yap. Neticede birine bir şey satmak istiyorsanız önce o kişinin ihtiyacını bulmalı ve o ihtiyacı giderecek bir ürünle karşısına çıkmalısınız. Yani satış yapıp para kazanmanın yolu önce müşteriyi düşünmek.
  2. Erişim yolu oluşturun. Elinizde evde ürettiğiniz harika bir ürün olabilir ancak o üründen para kazanabilmek için evden dışarı çıkmalı ve insanlara ulaşmalısınız. Ve şu anda öyle bir çağdayız ki, o sizin yaptığınız ürünü yapan tek kişi siz değilsiniz. Bir yarıştasınız ve ürünü en kısa sürede en fazla kişiye tanıtabilen bu yarışın galibi olacak. Bunun için ilişki kurabileceğiniz ortamlara ihtiyacınız var. STK’larda gönüllü toplantılara katılın, en az 4 sosyal ağ üzerinde aktif hesabınız olsun, mesleki gruplara üye olun etkinlikleri takip edin, ücretsiz veya cüzi ücretlerle katılabileceğiniz eğitimler bulun, her zaman yanınızda kartvizit bulundurun.
  3. Tanışın, bağlantı kurun ve bu eylemi sıkça tekrarlayın. Tanıştığınız birisini Linkedin’den bağlantı olarak eklediniz diyelim, orada kapanmasın, bir mesaj atın, bayramları seyranları iletişim kurma fırsatı olarak değerlendirin. Ammaaa tabii ki toplu mesajlarla değil! Öyle yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi. Birini özel hissettirmek istiyorsanız kişiye özel aksiyon almalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s