selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?

4 Yorum

CareerBuilder’ın 2492 işe alımcı ve 3976 çalışan ile yaptığı son araştırmasına göre, işe alımcıların %80’i aday referansları ile sürecin ilerleyen aşamalarında iletişime geçerken %16’sı adayı görüşmeye davet etmeden önce CV’de bulunan referans numaralarını arıyor.

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biriyse işe alımcılar tarafından başvuru formunda ya da CV’de görüp de aradıkları referansların %30’unun sahte olması.

Sahte referanstan kastedilense öyle bir kişinin olmaması değil. O kişi muhtemelen gerçek ve muhtemelen gerçekten o CV’de yazan pozisyon ve şirkette çalışıyor. Sahte olan kısımsa o kişinin bizim adayımıza gerçekten referans olacak yakınlıkta olup olmaması kısmı.

Peki iş başvuru sürecinin en önemli aşamalarından biri olan referans nasıl istenir, kimden alınmalıdır, bu işler nasıl olur?

 • Eğer CV’nize referans yazıyorsanız veya iş başvuru formunda sizden istenmişse, oraya sizi gerçekten tanıyan, profesyonel olarak birlikte iş yapmış olduğunuz ve size karşı iyi niyetli olduğuna inandığınız kişileri yazmalısınız.
 • Akraba ve arkadaşlarınızı özellikle belirtilmemişse yazmamalısınız. Bazı kurumlar istiyor, “1 akraba ismi verin, 1 arkadaşınızı yazın” diyerek veya bazı kurumlar “kurumumuzda çalışan akraba/arkadaş/tanıdık var mı?” gibi sorular ekliyor başvuru formlarına.
 • Referans olarak yazdığınız kişilerden önce izin almalı, yazarken de bu durumdan haberdar etmelisiniz. Her başvurudan önce arayıp haberdar etme görüşüne katılmıyorum, iki taraf için de vakit kaybı ancak genel olarak nazik bir “referans yazma izni” almak gereklidir.
 • İş arama sürecine uzun bir aradan sonra tekrar başladıysanız referanslarınızı da bu durumdan haberdar etmelisiniz. Aksi takdirde beklenmeyen bir telefon aldıklarında sizin önceden söylememiş olmanız hoş olmayan durumlara sebep olabilir.
 • Referanslarınızı bayramlarda, seyranlarda, özel günlerde arayarak hallerini hatırlarını sormalı, kendinizi hatırlatmalısınız.

Son olarak, lütfen dıdısının dıdısı olan ünlü/saygın/önemli kişileri referans diye yazmayınız!!

Bir görüşmede adaya referanslarında yer alan “milletvekili” beyefendiyi nereden tanıdığını sordum. Bir etkinlikte tanıştığını söyledi. “Şimdi kendisini arayıp ‘Aday Beyi nasıl bilirsiniz?’ diye sorsam ne cevap verir sizce?” diye sordum. Aday beyefendi de, “Yani ismimden tanımaz beni, öyle etkinlikte ‘isterseniz beni referans olarak yazabilirsiniz çocuklar’ demişti sadece” cevabını aldım.

Evet adayla ilgili süreç daha fazla ilerlemeden son buldu, kendisini tanımayan birisini referans olarak gösterecek bir vizyondan daha fazlasını arıyorduk.

Durumun ilginç olan diğer tarafıysa milletvekili beyefendinin tanımadığı gençlere referans olma isteği. Kendisini arayıp referans almak isteyenler olduğunda ne cevap veriyor acaba…

4 thoughts on “İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?

 1. Peki referans nasıl isteyecegiz? Ben 2019 mezunuyum ve okuldaki bir hocamdan referans almak istiyorum. Geçen yıl da “aynı şirkete aynı pozisyonda” başvuru yaparken referans almıştım. Ancak bayramda vb. mail atmadım (keşke atsaydim). Şimdi aynı şirkete aynı pozisyon için referans gösterirken tekrar izin almam gerekir mi? Bu şirkete kabul edilmek benim için çok önemli, o yüzden riske atmak da istemiyorum. Referans olmadan başvuru kabul etmiyorlar. Tekrar hocamdan referans göstermek için izin alırken nasıl bir mail yazabilirim?

  • Merhaba Seda Hanım,

   Öncelikle mezuniyetiniz hayırlı olsun. 🙂

   Hocanıza durumu hatırlatırsanız sizin için daha uygun olacaktır. Resmi bir dille, başvurduğunuz şirket ve pozisyon ismini belirterek kendisinin aranma ihtimalini hatırlatıp desteği için teşekkür edebilirsiniz. Hatta bayramın üstünden sadece 1 hafta geçmişken bence “geçmiş bayramını” da kutlayabilirsiniz. :))
   Sevgiler.

 2. Merhaba, ben şu an çalıştığım kuruluştan bana olumlu şeyler söyleyecek olan iki kişinin de referansını almak istiyorum ama şöyle bir sıkıntı var. Halen daha bu işte çalışıyorum ve aslında iş değiştirmek istediğimi bu iki müdürüme henüz söylemek istemiyorum çünkü belki de başvuracağım yerlere kabul edilmeyebilirim. Sizce iki müdürüme de bana referans olurlar mı diye nasıl sorabilirim?

  • Merhaba,
   Referans istediğinizde neden istediğinizi soracaklardır diye tahmin ediyorum. O durumda yanıtınız ne olacak?

   Ben hem referans isteyip hem de iş aradığınızı belli etmemenin bir yolu olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu nedenle genellikle referans olarak eski yöneticiler veya eski iş yerlerinden iş arkadaşları verilir. 🙂
   Kolaylıklar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s