selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

En Zor Olmasa da Çok Zor Mülakat Sorusu

37 Yorum

Cüce öldüren dev, on cüceyi en kısadan en uzuna doğru sıralamış.

Cüceler kendilerinden daha kısa olanları görebiliyor ama uzun olanları göremiyor.

Dev, cücelerin kafasına rastgele biçimde siyah ya da beyaz şapkalar takıyor. Cüceler kendi kafalarındaki şapkanın rengini bilmiyor.

Dev, en uzun cüceden başlayarak şapkasının rengini soruyor ve eğer bilemezse onu öldürüyor.

Cüceler verilen cevabı duyuyor ama cücenin ölüp ölmediğini bilmiyor.

Cüceler şapkalar dağıtılmadan önce kendi aralarında toplantı yapıyorlar.

En az sayıda cücenin ölmesi için nasıl bir strateji izlenmeli?

Ve bu stratejiyle kurtarılabilecek minimum cüce sayısı nedir?

(Bit Torrent’e otomasyon mühendisi alınırken sorulan soru.)

Kaynak: Milliyet

37 thoughts on “En Zor Olmasa da Çok Zor Mülakat Sorusu

 1. 10 numaralı cüce 1. cücenin şapkasının rengini,
  9 numaralı cüce 2. cücenin şapkasının rengini,
  8 numaralı cüce 3. cücenin şapkasının rengini,
  7 numaralı cüce 4. cücenin şapkasının rengini,
  6 numaralı cüce 5. cücenin şapkasının rengini söylemelidir.
  Böylece ilk 5 cüce kendi şapka renklerini öğrenmiş olur.
  En az 5 cüce kurtulur.
  Eğer diğer 5 cücenin herbirinin söylediği şapka rengi kendi şapkasının rengi ile uyarsa o cüce de kurtulur. En az 5 en çok 10 cüce hayatta kalabilir.

  • en uzun cüce siyah şapkaları sayar çiftse beyaz tekse siyah dese en uzun cüce dışındaki hepsi kurtulur en uzun cücenin yaşama şansı % 50 dir.

  • Güzel taktik ama cevap bu olamaz çünkü atladigin bisey var.10 numarali cüce yani en uzun olan cevap verirken önündeki kimsenin kafasinda sapka yok cunku ilk ona sapka takiliyo

  • senin dediğinde 5 kişi yüzde yüz kurtuluyor diğer 5 kişide yüzde elli ama daha iyisi var. şimdi en uzun adam baktığında 9 kişiyi görüyor 9 sayısı tek oldugu için illaki bir renk daha fazla olucak mesela siyah fazla olsun 5 siyah 4 beyaz olucak. ilk adam siyah dicek tüm cüceler siyah dicek ve 5 kişi yüzde yüz kurtulcak diğerlerinin kurtulma şansı yüzde 50 den fazla olucak

 2. şapka sayısı bellidir.en uzun cüce hangi renkten kaç şapka varsa hemen kendinden kısa cücelere bakar ve doğru cevabı verir.sonra bi sonraki uzun cüceye sıra geldiğinde o cücede verilen cevabı duyar ve kendinden kısa cücelere bakarak şapka sayısını hespalar ve doğru rengi söyler ve hepsi sırayla bunu yapar.hiç cüce ölmeyebilir.

 3. şapka sayısı hesaplanır.en uzun cüce hangi renkten kaç şapka varsa hemen kendinden kısa cücelere bakar ve doğru cevabı verir.sonra bi sonraki uzun cüceye sıra geldiğinde o cücede verilen cevabı duyar ve kendinden kısa cücelere bakarak şapka sayısını hespalar ve doğru rengi söyler ve hepsi sırayla bunu yapar.hiç cüce ölmeyebilir.

  • Mesela 2. Cucenin sapkasi beyazdir diyelim ilk cuce beyaz olabilir der sonra kendi sapkasini bilmedigi icin rastgele bir renk soyler 2. Cuce sapkasinin beyaz oldugunu anlar 3. Cucenin sapkasi da beyazdir 2. Cuce beyaz olabilir beyaz der 3. Cuce sapka rengini anlar 4. Cucenin sapka rengi siyahtir 3. Cuce siyah olabilir beyaz der boyle boyle 9 tanesi kurtulur ilkinin de kurtulma ihtimali %50 olur ama dev bunu anlayabilir ya da sadece tek kelime soyleme haklari olabilir o zaman olmaz tabii

 4. Bu da eposta ile cevabı gönderen Ahmet Can Saner’den;

  Her cüce kendisine şapkasının rengi sorulduğunda kendinden bir kısa olan sıradaki cücenin şapkasını söylerse sadece ilk cüce dışında bütün cüceler ölmekten kurtulur. Kurtarılabilecek minimum cüce sayısı 9 eğer en uzun cüce ile sıradaki cücenin şapkasının rengi aynı ise 10 cücede kurtulur..

  • Bu şekilde kesin olarak ancak 5 cüce kurtulabilir. Doğru cevap ne yazık ki bu değil.

  • Sonunda birisi bu cevabı söylemiş. Ne oyle değişik değişik matematik denklemlerine girmişler anlamadım. Ben mülakatta o tarz açıklayan kişiyi ise almazdim.

  • siradakiyle kendisinki farkli ise eger ? bu sekilde kesin olarak sifir cuce kurtulur.

  • eğer en uzun cücenin şapkası siyah ve bir önündeki cücenin şapkası beyaz ise bu stratejiye göre en uzun cüce beyaz diyecek yani ikinci uzun cüce şapkasının rengini öğrendi fakat üçüncü uzun cücenin şapkasının rengini söylemek zorunda onunda şapkasının rengi siyah ise o zaman ne olacak ya kendini kurtaracak ya da arkadaşını satacak eğer kendini kurtarıp beyaz derse diğer üçüncü uzun cücenin yaşamak için %50 şansı olacak bu da demektir ki iki cüceden birisi %50 ölecek bu stratejiye göre de minimum 5 cüce kurtulur.

  • her cüce kendisinden öncekinin rengini söylerse, ilk cüce de olduğu gibi diğerleri de % de 50 kurtulur

  • aslnda yanlş bir düşünce olur 10. cüce önündeki rengi soyler 9. cüce kurtulmak için 10. cücenin söyledigini söyler kurtulur ama 8. cücenin şapkası farkli renkte olabilir.

  • selin yanlış düşünüyorsun. mesela 10-) siyah 9-) siyah 😎 beyaz olsun. 10 numaralı kişi bir önündeki olan 9 numarayı söyleyecek ya siyah dicek yani peki burda 9 numara ne dicek kendi rengnimi yoksa 8 deki cücenin renginimi kapişşş 😉

  • Malesef yanlış yazmışsınız. Diyelim ki 10. cüce, 9. cücenin şapka rengini gördü ve diyelim ki siyah. Böyle olursa 10. cüce doğal olarak siyah diyecek. Daha sonra 9. cüce kendisinin siyah olduğunu anlayacak. Ancak 8. cücenin de beyaz şapkasının olduğunu düşünelim. Şimdi sorum şu, 9. cüce, kendi rengi olan siyah mı diyecek yoksa 8. cüceyi kurtarmak için beyaz mı diyecek? Bu yüzden cevabınız doğru değil

 5. ben 6 cuce kesin kurtulur olarak kurguladim ama farkli bir strateji daha fazla kurtarabilir.

 6. Bu sorunun cevabini soyluyorum anlasma en uzun cuce kendinden oncekinin rengini soyler sonra o kendinden onceki cuce o rengi iddiali ses tonuyla soylerse mesela siyasa Siyah der eyer ondan daha ondekinin rengi siyah degilse Siiiiiiiyah der ki ondeki cuce kendindekinin beyaz sapka oldugunu anlasin boylece 9 veya sans eseri 10 cucede kurtulur !!!

 7. Her cuce kendinden oncekinin rengini soylemesi dogru deyil 9 cuce kurtulmaz nasil bi mantik 🙂 cunki siyah beyaz siyah beyaz siralayin dusunun cogu olur be 🙂

 8. arkadsım soru cok basıt anlamdınız mı en uzun olur kalan 9 u kurtulur. en uzundan baslayrak ondekının sapka rengını soylerler boylelıkle en uzunun dısındakıler kurtulur.

  • O şekilde olmaz o diyelim ki 10. Cüce siyah dedi 9. bilir ki şapka rengi siyah peki 8. nin şapkası beyazsa 9. cüce ne diyecek kendi şapka rengini söylediğinde 8. Cüce ölür ztn mantık çöker
   Ancak şöyle olur 10. cüce nin önünde 9 cüce olacağı icin illaki renklerden biri çift biride tek sayıda olacaktır tek saydigi rengi soylemesi konusunda anlasirlarsa en uzun olan sayar diyelim ki tek saydığı beyaz rengi söyledi kurtulur kurtulmaz onun ki yüzde 50 ama 9. cüce bilirki 10. cüce beyaz rengi tek saydı bakar önünde beyaz şapka sayisi tekse kendi şapkası bilir ki siyahtır yok önündeki beyaz şapkalar çift ise kendi şapkası bilir ki beyaz bu şekilde en az 9 en çok 10 kişi kurtulur ancak.

 9. Dev 3. cüceye şapkasını takarken şapkasını taktigi ilk cuce önündekinin şapkasıyla kendi sapkasini degistirir ve her cuce onundekiyle dev iki onundeki cucenin sapkasini takarken sapkasini degistirir.böylece en kısa cuce disinda butun cüceler kurtulur umarım :))

 10. en arkadaki yani 10.cüce önündeki tüm cücelerin şapka renklerine bakar ve siyah ve beyazları çiftleştirir hangi renk tekte kalıyorsa onu söyler. Örneğin 9 renkten 4 ü beyaz 5 i siyahsa siyah der. 9. kişi önündekilere bakar ve kendi rengini tek çiftten çıkarır. diyelim ki 9. kişi önündekiler baktı 4 beyaz 4 siyah var o zaman kendi renginin siyah olduğunu tahmin eder. bu şekilde 9 kişi net kurtulur. ilk söyleyen kişinin şansıda % 50 dir.

 11. beyaz ve siyah ı evet ve hayır anlamına gelecek şekilde kullanırlar.. en uzun cüce 10 . cüce olsun 9. ve 8. cücenin şapka renkleri aynı ise evet anlamına gelen beyaz renkler farklı ise siyah der bu durumda 9. cüce kendi rengini anlar.. 9. cücede aynı şekilde 8. ve 7. cücenin şapka renkleri aynı ise beyaz farklı ise siyah der bu şekilde devam ederler.. 10. cücenin kurtulma ihtimali %50 kalan 9 cücenin kurtulma ihtimali % 100 dür.

  • biraz düşündükten sonra cevabımın yanlış olduğunu farkettim.. en uzun cüce olan 10. cüce siyah rengi sıfır beyaz rengi 1 olacak şekilde 2 li sayı sistemine göre kodlayıp 10 lu sayı sistemine çevirip tek bir sayı söyler diğer cücelere bu 10 lu sayı sistemine göre söylenmiş sayıyı 2li sayı sistemine çevirmek kalmaktadır. yani en uzun cüce % 100 ölür diğer cüceler matematikleri iyiyse % 100 kurtulur 🙂

  • yanlış düşünüyorsun. mesela 9. adam siyah 8. adam beyaz 7. adam beyaz şimdi 9. adam siyah mı desin beyaz mı ??

 12. ilk verdiğim cevapta siyah yada beyaz derken kısık ve yüksek sese de bir anlam yüklerlerse o zaman doğru cevap olmuş olur.. en uzun cüce %50 kalan 9 cüce % 100 kurtulur..

 13. Kurtarılabilecek minimumu soruyo. Her cüce kendine verilen şaplayı bilmiyo mu? Hepsi yalan söylesin hepsi ölsün. Elde var minimum.

 14. 9 cüce kurtulur en uzun olanı kaybederler. dev cücelere şapkaları takarken şapka değişimi yapılır.. dev 3. sıradaki şapkayı takarken 1 ve 2 .sıradaki cüceler şapkaları değiştirir ve böylece birbirlerinin şapka rengini görmüş olurlar. en son şapkası takılan en uzun cücede kendi önündeki cücenin şapka rengini ona söyler.

 15. şimdi buldum…
  En uzun cüce kendinden feragat ederse şöyle yapabilir.kendi aralarında şöyle anlaşırlar . En uzun cüce renk söylerken ses tonunu ayarlar yani kısık sesle söylerse yanlış yüksek sesle söylerse doğru.Dev en uzun cüceye sorduğunda doğal olarak kendi şapka rengini bilmeyecek ama önündekinin şapka rengini görecek.misal olarak kendi şapka rengini beyaz diyecek yüksek sesle öndeki arkadaşı’da anlayacak kendi şapka renginin beyaz olduğunu.kısık sesle söylerse beyaz değil siyah olduğunu anlayacak. Böylece 9 cüce kurtulmuş olur….

 16. bence 10. cucenin cevabını duyacaklarndan dolayı 10. cüce mesela siyah hangi siradaki cücelerde varsa onlarn sirasini soyler 1,4,6 siyah 1. 4. 6. cüce bilirki kendilerinde siyah şapka var digerleride kendi şapkalarnn beyaz oldugunu anlar eğer ki 10. nu. şapkasıda siyahsa kurtulur beyazsa Allah rahmet eylesin 🙂

 17. Beyazlar yüksek sesle, siyahlar kısık sesle söylenirse 1. cüce hariç hepsi yaşar. Mantık bu
  Eğer bir sonraki siyahsa kendinin kini söylerken kısık sesle söyler, sonra kine sıra gelip beyaz sa yüksek sesle söyler
  bu kadar basit..

 18. Uzun cüce herkese şapkasının rengini söyler.Sonra da bir cüce ile şapkasını değiştirir.Değiştirdikten sonra onunkini tekrar söyler.Herkes çok mutludur.Dev sinirlenip herkesi koşulsuz yiyene kadar.

 19. 1:önümdekiyle şapka rengim aynı
  2:önümdekiyle şapka rengim farklı

  örneğin 10. sıradan başlayarak şapka renkleri sbbsbssbbs ve en uzun cüce başlar söylemeye

  10:beyaz (hayatta kalma ihtimali %50)
  9: beyaz1
  8:beyaz2
  7:siyah2
  .
  .
  .
  .
  .
  ve böylece kurtulan cüce sayısı 9,5 olur 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s