selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşkolig’ten Bardağın Dolu Yarısı: Türkiye’de Çalışanların Yarısı Mutlu

Yorum bırakın

İş dünyasında stajdan fazla tecrübesi olup da İşkolig’i duymayan kalmamıştır herhalde. 🙂 Yaklaşık 2 senedir özellikle iş arayışındakilere “çölde vaha” niyetine bilgi sunan bir web sitesi. İçeriğindeki bilgiyi anonim olarak şirket çalışanlarının oluşturduğu sitede olumlu-olumsuz her türlü yorumdan şirketlerin sunduğu olanaklara ve en önemlisi maaş skalalarına kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün.

Buraya kadar bile benim pek çok mülakat öncesinde yardımını aldığım İşkolig şimdi en sevdiğim çalışmalardan birine de el atmış. Çalışan mutluluğu araştırması yapmış, sonuçlarını da infografik olarak sunmuş. 🙂 Sonuçlar pek iç açıcı olmasa da bu tür çalışmalar sayesinde duruma dair farkındalığımız oluşuyor. Sorunu görüp çözüm üretmeye çalışmak da elbette biz İnsan Kaynakları profesyonellerinin işi. 🙂

Ve gelelim soruna;

Araştırmaya göre, totalde çalışanların sadece %41’i “mutlu”.

Verileri daha derinlemesine inceleyecek olursak ilginç durumlarla karşılaşıyoruz. Yaş dağılımına göre mutluluk oranları incelendiğinde  görülüyor ki, okullarımızı bitirip iş hayatına başladığımızda nispeten mutlu ve belki de iyimserken, yaşlar ilerledikçe bir memnuniyetsizlik geliyor.

Bana kalırsa bu sorunun en temel sebebi bizlerin el bebek gül bebek büyütülürken beynimize güçlü beklentilerin enjekte edilmiş olması.

Evde ailemiz, okulda hocalarımız hep “benim çocuğum en zeki”, “benim öğrencim en başarılı” psikolojisiyle kendi heveslerini bizlere aşılıyor. Hal böyle olunca üniversiteden yeni mezun olan bir kişi, “İş hayatı ne kadar da güzel görünüyor, herkes kollarını açmış beni bekliyor, çok güzel olacak her şey” diyerek kariyer yoluna giriyor, o yolda ilerledikçe de ulaşamadığı beklentileriyle her adımda mutsuzluğa biraz daha yaklaşıyor.

Dolayısıyla infografiğin en altında yer alan grafik için, “Y kuşağının grafikleştirilmiş tanımıdır” diyebiliriz.

iskolig_turkiye_calisan_mutlulugu

İşkolig bundan böyle her 6 ayda bir benzer araştırma sonuçları yayınlayacakmış. Bir sonrakini de sabırsızlıkla bekliyoruz. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s