selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Zor Kullanmayı Bırakın, Yumuşak Gücü Deneyin

Yorum bırakın

yumusak-guc-caglar-cabukWikipedia’ya göre yumuşak güç, üzerinde etki kurma yöntemiyle bir kişi ya da topluluk üzerinde söz sahibi olma, dediğini yaptırma yeteneğidir. Ekonomik, siyasi ya da eylemsel müdahale içermemesi bağlamında kaba kuvvetten ayrılır. Yumuşak güçte -kaba kuvvetin aksine- etkilenen tarafın rızası vardır.

Çağlar Çabuk’un Şubat ayında çıkan kitabı Yumuşak Güç ise, bu yeteneği iş ve aile hayatından komşularla olan ilişkilere kadar pek çok farklı alanda nasıl geliştirip kullanabileceğimizi akıcı bir dille aktarıyor.

 

Benim için, koçlukla ilgili ilk okuduğum kitap olma özelliği taşıyan Koçluk ve 4. Boyut ile tanıştığım KPD kurucusu Çağlar Çabuk’un Yumuşak Güç kitabını da ilk okuyanlardan biri olma şansını elde ettim. (Blogta paylaşma fırsatını ancak bulabildim tabii o ayrı.)

 

Yine hikayeleştirme tekniğiyle paylaştığı bilgi, tanım ve örnekler, kitabın daha keyifli okunmasını sağlamış.

 

Çağlar Çabuk, bu kitabı neden yazdığını bir röportajında şöyle anlatmış: “Yumuşak Güç’ü keşfetmeyi, öncelikle çarptığım duvarlara, hiddetimi kontrol etmekte güçlük yaşadığım zamanlardaki tepkilerimin doğurduğu yıpratıcı sonuçlara borçluyum. Bu kitapla da okurlara, başkalarıyla ilişkilerini farklı bir düzeyde kurabileceklerini hatırlatıp, önce kendileriyle empati kurmaya çalışmalarını öneriyorum. Zira, kendimizle barışmayı başaramadıkça, diğer insanlarla barışık olmamız çok güç. Mutlu olmak için, dışımızdaki etkenleri değiştirmemiz kolay değil. O halde, ilk iş ‘kendimizi güçlendirmek’. Yumuşak Güç felsefesi bunu sağlayabilir.”

 

Ben de bu felsefeye dair kitabı okurken altını çizdiğim birkaç kısmı paylaşmak istiyorum:

 

“Özellikle, hasım belirlediğiniz insanların eleştirilerini iki kat dikkatle dinleyin. Çünkü hata ve yanlışlarınızı dostlarınız görmez ya da sizi kırmamak için söylemez, en iyi ihtimalle, hafifleterek söyler. Hatalarınızı görebilmek ve düzeltebilmek için hasımlarınızın eleştirilerine ihtiyacınız var.”

 

“İyisi mi henüz vakit varken, Yumuşak Gücü en doğru biçimde kullanmaya alışın, onu da alıştırın. Aranızdaki ilişki bir güç savaşına dönüşürse, bunun galibi hiçbir zaman siz olamazsınız. Üstelik o da olamaz…”

 

Özetle, çevremizdeki milyonlarca insan gibi siz de isteklerinizi yaptırabilmek için kaba kuvvete başvurmayı alışkanlık haline getirenlerdenseniz ya da etrafınızda bu tür kişiler varsa bu kitabı bence okuyun ve okutun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s